Det er ikke kun på efternavnene, at Frank Onyeka og Raphael Onyedika minder om hinanden.
Sidstnævnte har afløst førstnævnte på den centrale midtbane i FC Midtjylland, og man har dårligt nok opdaget, at Frank Onyeka, der var en markant profil for ulvene, er væk. Så overbevisende har Raphael Onyedika taget over.
Den 20-årige nigerianer var i sidste sæson udlejet til FC Fredericia, og nu har han fået chancen i FC Midtjylland, og den har han grebet til fulde. Onyedika blev sparet i midtugens pokalkamp mod Kjellerup, men ellers har han været på banen i samtlige FCM’s kampe i denne sæson – 13 ud af 14 gange som starter.
– Det er voldsomt, det må vi erkende. Da jeg kom hertil i sommer, var det meningen, at vi lige skulle se ham an og vurdere, om han måske skulle lejes ud igen. Der må vi bare sige, at han har taget hele Superligaen med storm. Han er blevet bedre og bedre fra første træningsdag, og han har været én af vores allerbedste spillere, siger FCM-træner Bo Henriksen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Han er i den grad fremtidens mand, men han er bestemt også nutidens, og det er så imponerende, og det er så flot. Der er stadig noget, han skal forbedre, men han er et godt sted. Han er en moderne midtbanespiller på alle parametre. Ham er vi voldsomt stolte af.
Raphael Onyedika har ikke tidligere begået sig på højeste niveau. Før denne sæson havde han udelukkende erfaring fra ungdomsfodbold i FC Midtjylland og en enkelt sæson i den næstbedste række for Fredericia.
Derfor imponerer det Bo Henriksen, at nigerianeren er gledet så ubesværet ind på holdet.
– Han har en tendens til at være voldsomt dygtig til at lære nye ting hurtigt. Jeg kan give et konkret eksempel; På et tidspunkt spillede hele holdet en padel tennis-turnering, og jeg tror ikke, han nogensinde havde haft en ketcher i hånden før. Han var klart den dårligste i de første 20 minutter, men han sluttede af med at være i top fire blandt hele holdet. Han tilpasser sig sindssygt hurtigt nye ting og gennemskuer det med det samme, forklarer Bo Henriksen.
Raphael Onyedika skal i hvert fald frem til januar konkurrere med Jens-Lys Cajuste om spilletiden. Den svenske midtbaneprofil blev stik imod forventning ikke solgt i transfervinduet, og derfor skal Onyedika naturligvis kigge sig over skulderen.
– Det kommer ikke an på den ene eller den anden. Jeg er imponeret af både Cajuste, Evander og Onyedika. Vi har rigtig mange kampe, så der bliver rigeligt med spilletid til alle. Det er jeg slet ikke i tvivl om, og man kan også spille med dem alle tre på samme tid. Det vil jeg ikke være bange for, siger Bo Henriksen om konkurrencesituationen.
20-årige Raphael Onyedika er noteret for en enkelt scoring for FC Midtjylland – den faldt mod Celtic i Champions League-kvalifikationen.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
DAGENS SPILFORSLAG
Østrig udnytter argentinsk akilleshæl
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
OPTAKT
Norge – Senegal
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
