Stortalent skrider: RFC føler sig ført bag lyset

Superliga-klubben Randers FC siger farvel til angriber Alexander Simmelhack, der er kommet ud af aftalen med kronjyderne.



Han er bare 16 år, har allerede fået debut på Randers’ førstehold og er regnet for at være et stort talent.

Men fremover er Alexander Simmelhack ikke at finde i Randers FC.

Angriberen har fået sin kontrakt revet over, og det er de utroligt skuffede over i Randers, hvor man føler sig ført bag lyset.

– Via sin agent har Alexander udtrykt ønske om at forlade Randers FC. Da han som 15-årig kom til fra Sjælland, blev der naturligvis lagt vægt på at følte han sig ikke til rette i Randers, så havde han mulighed for at komme ud af aftalen.

– Den mulighed, som var tiltænkt et socialt hensyn, er nu blevet udnyttet til at komme væk fra Randers FC og videre til en anden klub. Det er vi utroligt ærgerlige over, da vi kun har oplevet, at Alexander har været tilpas her såvel på som uden for banen, hvilket der også er brugt mange kræfter på, da Alexander har været en højt prioriteret spiller, som på trods af sin unge alder har trænet en del med Superligaholdet, siger sportsdirektør Søren Pedersen til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Vi er utroligt skuffede over forløbet, da det aldrig har været ånden i aftalen, at der kunne skiftes af sportslige eller økonomiske hensyn. Skuffelsen må dog ikke overskygge, at vi har fået skabt et rigtigt godt talentudviklingsmiljø med en masse dygtige spillere, som vi glæder os til at udvikle videre på.

Alexander Simmelhack er U17-landsholdsspiller og en spiller, som er interessant for klubber i udlandet. Nu tyder meget altså på, at han har fået kontrakt et andet sted.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Brøndby tæt på denne keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen



LIVE

VM-LIVE: Fyring lurer – Jürgen Klopp meldes klar

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Brøndby med transferscoop?

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Brøndby i dialog med Christopher Olivier



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Kolding køber stor profil

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Kryptisk transfermelding

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

‘Han ryger 100 procent!’

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Elfenbenskysten – Norge