Stortalent skrider: RFC føler sig ført bag lyset

Superliga-klubben Randers FC siger farvel til angriber Alexander Simmelhack, der er kommet ud af aftalen med kronjyderne.



Han er bare 16 år, har allerede fået debut på Randers’ førstehold og er regnet for at være et stort talent.

Men fremover er Alexander Simmelhack ikke at finde i Randers FC.

Angriberen har fået sin kontrakt revet over, og det er de utroligt skuffede over i Randers, hvor man føler sig ført bag lyset.

– Via sin agent har Alexander udtrykt ønske om at forlade Randers FC. Da han som 15-årig kom til fra Sjælland, blev der naturligvis lagt vægt på at følte han sig ikke til rette i Randers, så havde han mulighed for at komme ud af aftalen.

– Den mulighed, som var tiltænkt et socialt hensyn, er nu blevet udnyttet til at komme væk fra Randers FC og videre til en anden klub. Det er vi utroligt ærgerlige over, da vi kun har oplevet, at Alexander har været tilpas her såvel på som uden for banen, hvilket der også er brugt mange kræfter på, da Alexander har været en højt prioriteret spiller, som på trods af sin unge alder har trænet en del med Superligaholdet, siger sportsdirektør Søren Pedersen til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Vi er utroligt skuffede over forløbet, da det aldrig har været ånden i aftalen, at der kunne skiftes af sportslige eller økonomiske hensyn. Skuffelsen må dog ikke overskygge, at vi har fået skabt et rigtigt godt talentudviklingsmiljø med en masse dygtige spillere, som vi glæder os til at udvikle videre på.

Alexander Simmelhack er U17-landsholdsspiller og en spiller, som er interessant for klubber i udlandet. Nu tyder meget altså på, at han har fået kontrakt et andet sted.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

FC Midtjylland – AC Horsens

AaB spiller sig på førstepladsen

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Lyngby BK – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Nærmer sig vild FCK-præstation

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Tottenham-flop i stor transfer

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Brøndby-boss teaser for transfer



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur