Der bor ikke ret mange mennekser på Island, men FC København har flere gange formået at finde guld på sagaøen. Hákon Arnar Haraldsson blev et salg til over 100 millioner kroner, og i den danske hovedstad har man en forventning om, at Orri Oskarsson går en lys fremtid i møde.
Så man forstår jo godt, at FC København har lyst til at grave videre i den islandske talentmasse.
Til sommer får FC København tilgang af yderligere to talenter fra Island, når Gunnar Orri Olsen og Viktor Bjarki Dadason tiltræder på "løvernes" akademi. Begge spillere fylder 16 i år, og så kan de skifte til FC København.
Viktor Bjarki Dadason er angriber, og den 15-årige forward har allerede oprådt i Islands bedste række for Fram Reykjavik. I FC København indleder han tilværelsen på U17-holdet, og her håber han at gøre et attentat på de målrekorder, landsmanden Orri Oskarsson satte, da han var ungdomsspiller i FCK.
– Dem vil jeg prøve at slå. Det kunne være et af mine mål, fastslår Dadason i et interview med fotbolti.net.
Den 15-årige angriber glæder sig meget til at blive FC København-spiller om fem måneder.
– Jeg havde to andre muligheder i Danmark, og der var ligeledes interesse fra Italien, men jeg har valgt FC København, fordi jeg har set, at spillere kan slå igennem der. Det tror jeg også, at jeg kan. Jeg er meget spændt på at komme til FCK. Det er den største klub i Norden, lyder det fra Viktor Bjarki Dadason.
I FC København er forventningens glæde mindst lige så stor.
– Viktor er endnu et nordisk toptalent, som vi ser frem til at få til klubben og følge i de kommende år. Som type er han en rigtig spændende angriber med en stor fysisk ramme, masser af speed og en god teknik for så stor en spiller tæt på de to meter. Vi ser et potentiale i ham til at blive en moderne topangriber, sagde Mikkel Lund Køhler, der er Head of Scouting & Recruitment i FCK Talent, da islændingen blev præsenteret som ny spiller.
Hvis Viktor Bjarki Dadason vil have gode råd om FC København, kan han også meget passende spørge sin cheftræner i Farm Reykjavik – det er den tidligere FCK-darling Ragnar Sigurdsson.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
El Clásico kan afgøre det hele
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED