Stortalent vil slå målrekord i FC København

Islandsk angriber håber at overgå Orri Oskarsson i scoringer på FC Københavns ungdomshold.



Der bor ikke ret mange mennekser på Island, men FC København har flere gange formået at finde guld på sagaøen. Hákon Arnar Haraldsson blev et salg til over 100 millioner kroner, og i den danske hovedstad har man en forventning om, at Orri Oskarsson går en lys fremtid i møde.

Så man forstår jo godt, at FC København har lyst til at grave videre i den islandske talentmasse. 

Til sommer får FC København tilgang af yderligere to talenter fra Island, når Gunnar Orri Olsen og Viktor Bjarki Dadason tiltræder på "løvernes" akademi. Begge spillere fylder 16 i år, og så kan de skifte til FC København.

Viktor Bjarki Dadason er angriber, og den 15-årige forward har allerede oprådt i Islands bedste række for Fram Reykjavik. I FC København indleder han tilværelsen på U17-holdet, og her håber han at gøre et attentat på de målrekorder, landsmanden Orri Oskarsson satte, da han var ungdomsspiller i FCK. 

– Dem vil jeg prøve at slå. Det kunne være et af mine mål, fastslår Dadason i et interview med fotbolti.net.

Den 15-årige angriber glæder sig meget til at blive FC København-spiller om fem måneder.

– Jeg havde to andre muligheder i Danmark, og der var ligeledes interesse fra Italien, men jeg har valgt FC København, fordi jeg har set, at spillere kan slå igennem der. Det tror jeg også, at jeg kan. Jeg er meget spændt på at komme til FCK. Det er den største klub i Norden, lyder det fra Viktor Bjarki Dadason.

I FC København er forventningens glæde mindst lige så stor.

– Viktor er endnu et nordisk toptalent, som vi ser frem til at få til klubben og følge i de kommende år. Som type er han en rigtig spændende angriber med en stor fysisk ramme, masser af speed og en god teknik for så stor en spiller tæt på de to meter. Vi ser et potentiale i ham til at blive en moderne topangriber, sagde Mikkel Lund Køhler, der er Head of Scouting & Recruitment i FCK Talent, da islændingen blev præsenteret som ny spiller.

Hvis Viktor Bjarki Dadason vil have gode råd om FC København, kan han også meget passende spørge sin cheftræner i Farm Reykjavik – det er den tidligere FCK-darling Ragnar Sigurdsson. 





‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’




LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

Lyngby Boldklub sælger profil

FCK går på rov i Viborg

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Her kan du se Argentina mod Østrig

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sender opfordring til Superliga-træner

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Norge – Senegal

Argentina – Østrig

Frankrig – Irak

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller