Der bor ikke ret mange mennekser på Island, men FC København har flere gange formået at finde guld på sagaøen. Hákon Arnar Haraldsson blev et salg til over 100 millioner kroner, og i den danske hovedstad har man en forventning om, at Orri Oskarsson går en lys fremtid i møde.
Så man forstår jo godt, at FC København har lyst til at grave videre i den islandske talentmasse.
Til sommer får FC København tilgang af yderligere to talenter fra Island, når Gunnar Orri Olsen og Viktor Bjarki Dadason tiltræder på "løvernes" akademi. Begge spillere fylder 16 i år, og så kan de skifte til FC København.
Viktor Bjarki Dadason er angriber, og den 15-årige forward har allerede oprådt i Islands bedste række for Fram Reykjavik. I FC København indleder han tilværelsen på U17-holdet, og her håber han at gøre et attentat på de målrekorder, landsmanden Orri Oskarsson satte, da han var ungdomsspiller i FCK.
– Dem vil jeg prøve at slå. Det kunne være et af mine mål, fastslår Dadason i et interview med fotbolti.net.
Den 15-årige angriber glæder sig meget til at blive FC København-spiller om fem måneder.
– Jeg havde to andre muligheder i Danmark, og der var ligeledes interesse fra Italien, men jeg har valgt FC København, fordi jeg har set, at spillere kan slå igennem der. Det tror jeg også, at jeg kan. Jeg er meget spændt på at komme til FCK. Det er den største klub i Norden, lyder det fra Viktor Bjarki Dadason.
I FC København er forventningens glæde mindst lige så stor.
– Viktor er endnu et nordisk toptalent, som vi ser frem til at få til klubben og følge i de kommende år. Som type er han en rigtig spændende angriber med en stor fysisk ramme, masser af speed og en god teknik for så stor en spiller tæt på de to meter. Vi ser et potentiale i ham til at blive en moderne topangriber, sagde Mikkel Lund Køhler, der er Head of Scouting & Recruitment i FCK Talent, da islændingen blev præsenteret som ny spiller.
Hvis Viktor Bjarki Dadason vil have gode råd om FC København, kan han også meget passende spørge sin cheftræner i Farm Reykjavik – det er den tidligere FCK-darling Ragnar Sigurdsson.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
OPTAKT
Skotland – Brasilien
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
Skylder FC København penge – straffes hårdt
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
OPTAKT
Schweiz – Canada
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Chokskifte på vej?
NYHEDER