Stortalent vil slå målrekord i FC København

Islandsk angriber håber at overgå Orri Oskarsson i scoringer på FC Københavns ungdomshold.



Der bor ikke ret mange mennekser på Island, men FC København har flere gange formået at finde guld på sagaøen. Hákon Arnar Haraldsson blev et salg til over 100 millioner kroner, og i den danske hovedstad har man en forventning om, at Orri Oskarsson går en lys fremtid i møde.

Så man forstår jo godt, at FC København har lyst til at grave videre i den islandske talentmasse. 

Til sommer får FC København tilgang af yderligere to talenter fra Island, når Gunnar Orri Olsen og Viktor Bjarki Dadason tiltræder på "løvernes" akademi. Begge spillere fylder 16 i år, og så kan de skifte til FC København.

Viktor Bjarki Dadason er angriber, og den 15-årige forward har allerede oprådt i Islands bedste række for Fram Reykjavik. I FC København indleder han tilværelsen på U17-holdet, og her håber han at gøre et attentat på de målrekorder, landsmanden Orri Oskarsson satte, da han var ungdomsspiller i FCK. 

– Dem vil jeg prøve at slå. Det kunne være et af mine mål, fastslår Dadason i et interview med fotbolti.net.

Den 15-årige angriber glæder sig meget til at blive FC København-spiller om fem måneder.

– Jeg havde to andre muligheder i Danmark, og der var ligeledes interesse fra Italien, men jeg har valgt FC København, fordi jeg har set, at spillere kan slå igennem der. Det tror jeg også, at jeg kan. Jeg er meget spændt på at komme til FCK. Det er den største klub i Norden, lyder det fra Viktor Bjarki Dadason.

I FC København er forventningens glæde mindst lige så stor.

– Viktor er endnu et nordisk toptalent, som vi ser frem til at få til klubben og følge i de kommende år. Som type er han en rigtig spændende angriber med en stor fysisk ramme, masser af speed og en god teknik for så stor en spiller tæt på de to meter. Vi ser et potentiale i ham til at blive en moderne topangriber, sagde Mikkel Lund Køhler, der er Head of Scouting & Recruitment i FCK Talent, da islændingen blev præsenteret som ny spiller.

Hvis Viktor Bjarki Dadason vil have gode råd om FC København, kan han også meget passende spørge sin cheftræner i Farm Reykjavik – det er den tidligere FCK-darling Ragnar Sigurdsson. 





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Jens Stage-skifte i fare

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Enighed – dansk stortransfer tæt på

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Interessant melding om VM-profil

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op