Succes-dansker i England: Zorniger lærte mig meget

Mads Juel Andersen og Barnsley har stor succes i denne sæson, og den tidligere Brøndby-spiller sender varme tanker til sin tidligere træner på Vestegnen, Alexander Zorniger.



Mads Juel Andersen byttede i sommeren 2019 AC Horsens ud med Championship-klubben Barnsley FC, men det er i en anden gul trøje, forsvarsspilleren har fået sin fodboldopdragelse.

23-årige Mads Juel Andersen er et produkt af Brøndbys talentafdeling, men han fik aldrig et gennembrud på Vestegnen, hvor det blot blev til en enkelt optræden på førsteholdet.

Et gennembrud har danskeren til gengæld fået i England. Han spiller fast hver eneste gang for Barnsley FC, der har overrasket alt og alle i denne sæson. I skrivende stund indtager holdet femtepladsen i Englands næstbedste række efter kun lige akkurat at have overlevet i rækken i sidste sæson.

– Vi vil gerne lægge pres på modstanderen, og det gør vi ved det, som manageren kalder “first time deep“. Så når bolden kommer til mig, skal jeg slå en god bold ned bag modstanderne for at holde presset på dem. Det er sådan, det foregår meget nu, siger Mads Juel Andersen til Tipsbladet og tilføjer:

– Manageren har store krav til os forsvarsspillere. Specielt det her med at steppe op. Hvis du ser vores kampe, så lige så snart vi sparker bolden fremad, eller modstanderen spiller den tilbage, så sprinter hele bagkæden jo op. Det har modstanderne det virkelig svært ved. Rigtig tit fanger vi dem i offside, og så hører jeg også, at det er hårdt for angriberne. Det gider de ikke, de løb der.

Mads Juel Andersen var i Brøndby IF under Alexander Zorniger, og selv om han ikke kom på holdet, lærte han meget af den tyske træner, som nu kommer ham til gavn i England.

– Helt sikkert. Også det her med de sideskift, vi bruger. Vores back kan jo nærmest komme helt op på deres back, og så skal jeg selvfølgelig sideskifte bolden over til ham. De trænere, vi har haft, har meget spillet som Zorniger, så de ting, jeg lærte under ham i Brøndby, har faktisk betydet rigtig meget for mig herovre. Det har klart været en fordel, siger han.

Du kan læse hele interviewet med Mads Juel Andersen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Tipsbladet_forside_17





Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist




LIVE

LIVE: Neestrup forklarer Kotarskis bænkplads

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Voldsom udmelding om Froholdt

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

AGF-fans raser over Superliga-klub

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Sønderjyske – AGF



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

OB – FC København

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vild spådom om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Markant transfermelding om Højlund

Brøndby IF – Viborg FF

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

United overvejer disse fem managers

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Liverpool – Tottenham

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Han har været en åbenbaring!

Supercomputer spår FCM-nedtur

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Barcelona – Sevilla

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler