Successpiller svarer ikke på FCN-træners beskeder

Flemming Pedersen nævner stopperen Abdul Mumin som en spiller, hvis udvikling han har været særligt glad for. Men FC Nordsjælland-træneren har vanskeligt ved at få fat i ghaneseren, der i dag spiller i Portugal.



Andreas Skov Olsen, Victor Nelsson, Mohammed Kudus, Mikkel Damsgaard, Kamaldeen Sulemana…

Siden Flemming Pedersen overtog fra Kasper Hjulmand i FC Nordsjælland i marts 2019, har klubben solgt en god håndfuld stjernespillere, der tilsammen har sikret adskillige hundrede millioner kroner på bankbogen.

Men når cheftræneren skal pege på en udviklingshistorie, som han er særligt glad for, nævner han en spiller, der aldrig for alvor nåede at blive en Superliga-profil, og som i øvrigt rejste fra klubben ganske gratis.

– Abdul Mumin brugte vi meget tid på, også da Kasper Hjulmand var cheftræner, så det var noget særligt at se ham endelig få sit gennembrud i 19/20-sæsonen. Det var ikke noget, han gjorde selv. Det, der skete, var, at en person som Kian Hansen kom ind ved siden af ham, og Kian gav Mumin ro, så Mumin også i løbet af kampen kunne tøjle sit temperament. Så at se alle de dele, og hvordan de dele påvirker hinanden på et hold, det var fedt at opleve, siger Flemming Pedersen til Tipsbladet.

Abdul Mumin Superliga-debuterede for FC Nordsjælland som 18-årig i 2016, men der skulle gå flere år, inden han blev fast mand. I alt nåede han 43 kampe og ét enkelt mål, inden han i sommeren 2020 rejste til Guimarães i Portugal på en fri transfer.

Her går det godt for den nu 23-årige stopper, der i sidste sæson spillede 25 kampe i den bedste række og nu er at regne som starter. Men Flemming Pedersen snakker ikke så meget med Mumin længere.

– Jeg følger med, men han har ikke skrevet tilbage. Han er meget svær at holde styr på. De andre skriver gerne tilbage, men ikke ham. Vi har virkelig brugt mange timer på ham, men vi ved også, at han er en enspænder. Der var meget langt ind til hans sjæl, til hans hjerte, meget langt ind. Men derfor var arbejdet også desto mere spændende. ‘Kan vi nå ham?’ Det står stadig som noget specielt, og det vil jeg altid huske, siger Flemming Pedersen.

Flemming Pedersen og FC Nordsjælland møder søndag FC København i Superligaen – Abdul Mumin og Guimarães spiller mod selveste Benfica lørdag aften.

Læs et stort interview med Flemming Pedersen i dagens udgave af Tipsbladet, hvor FCN-træneren fortæller om at have skåret ned for sin tilstedeværelse på træningsbanen, om at ville vinde guld med 21-årige om at have valgt kærester fra på grund af fodbolden – men også om i dag at være en lykkelig mand med familie og fodbold.

Du kan også læse om danske klubhold under pres i Europa, en Brøndby-legendes forhold til Lyon, den professionelle futsalspiller som blev Superliga-profil og meget andet.

Tipsbladet_forside_21



Målfattigt lokalderby i Afrika

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

– Du har udstråling som tagpap

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Han peger på Simon Kjær

Overvejer Mathias Jensen-køb

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Presset Frank: Her er vores store problem

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Fælder dom over Højlund

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Henter dansker – får god pakke

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Knæopereret Neymar håber på VM

Dansker trukket ind i skandalesag

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

– Et frygteligt scenarie

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon