Successpiller svarer ikke på FCN-træners beskeder

Flemming Pedersen nævner stopperen Abdul Mumin som en spiller, hvis udvikling han har været særligt glad for. Men FC Nordsjælland-træneren har vanskeligt ved at få fat i ghaneseren, der i dag spiller i Portugal.



Andreas Skov Olsen, Victor Nelsson, Mohammed Kudus, Mikkel Damsgaard, Kamaldeen Sulemana…

Siden Flemming Pedersen overtog fra Kasper Hjulmand i FC Nordsjælland i marts 2019, har klubben solgt en god håndfuld stjernespillere, der tilsammen har sikret adskillige hundrede millioner kroner på bankbogen.

Men når cheftræneren skal pege på en udviklingshistorie, som han er særligt glad for, nævner han en spiller, der aldrig for alvor nåede at blive en Superliga-profil, og som i øvrigt rejste fra klubben ganske gratis.

– Abdul Mumin brugte vi meget tid på, også da Kasper Hjulmand var cheftræner, så det var noget særligt at se ham endelig få sit gennembrud i 19/20-sæsonen. Det var ikke noget, han gjorde selv. Det, der skete, var, at en person som Kian Hansen kom ind ved siden af ham, og Kian gav Mumin ro, så Mumin også i løbet af kampen kunne tøjle sit temperament. Så at se alle de dele, og hvordan de dele påvirker hinanden på et hold, det var fedt at opleve, siger Flemming Pedersen til Tipsbladet.

Abdul Mumin Superliga-debuterede for FC Nordsjælland som 18-årig i 2016, men der skulle gå flere år, inden han blev fast mand. I alt nåede han 43 kampe og ét enkelt mål, inden han i sommeren 2020 rejste til Guimarães i Portugal på en fri transfer.

Her går det godt for den nu 23-årige stopper, der i sidste sæson spillede 25 kampe i den bedste række og nu er at regne som starter. Men Flemming Pedersen snakker ikke så meget med Mumin længere.

– Jeg følger med, men han har ikke skrevet tilbage. Han er meget svær at holde styr på. De andre skriver gerne tilbage, men ikke ham. Vi har virkelig brugt mange timer på ham, men vi ved også, at han er en enspænder. Der var meget langt ind til hans sjæl, til hans hjerte, meget langt ind. Men derfor var arbejdet også desto mere spændende. ‘Kan vi nå ham?’ Det står stadig som noget specielt, og det vil jeg altid huske, siger Flemming Pedersen.

Flemming Pedersen og FC Nordsjælland møder søndag FC København i Superligaen – Abdul Mumin og Guimarães spiller mod selveste Benfica lørdag aften.

Læs et stort interview med Flemming Pedersen i dagens udgave af Tipsbladet, hvor FCN-træneren fortæller om at have skåret ned for sin tilstedeværelse på træningsbanen, om at ville vinde guld med 21-årige om at have valgt kærester fra på grund af fodbolden – men også om i dag at være en lykkelig mand med familie og fodbold.

Du kan også læse om danske klubhold under pres i Europa, en Brøndby-legendes forhold til Lyon, den professionelle futsalspiller som blev Superliga-profil og meget andet.

Tipsbladet_forside_21





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

FC København kan få Jens Stage-millioner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Forhandler med storklub

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

De er tilbage i Premier League

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Her er FC Københavns vej i Europa

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK