Successpiller svarer ikke på FCN-træners beskeder

Flemming Pedersen nævner stopperen Abdul Mumin som en spiller, hvis udvikling han har været særligt glad for. Men FC Nordsjælland-træneren har vanskeligt ved at få fat i ghaneseren, der i dag spiller i Portugal.



Andreas Skov Olsen, Victor Nelsson, Mohammed Kudus, Mikkel Damsgaard, Kamaldeen Sulemana…

Siden Flemming Pedersen overtog fra Kasper Hjulmand i FC Nordsjælland i marts 2019, har klubben solgt en god håndfuld stjernespillere, der tilsammen har sikret adskillige hundrede millioner kroner på bankbogen.

Men når cheftræneren skal pege på en udviklingshistorie, som han er særligt glad for, nævner han en spiller, der aldrig for alvor nåede at blive en Superliga-profil, og som i øvrigt rejste fra klubben ganske gratis.

– Abdul Mumin brugte vi meget tid på, også da Kasper Hjulmand var cheftræner, så det var noget særligt at se ham endelig få sit gennembrud i 19/20-sæsonen. Det var ikke noget, han gjorde selv. Det, der skete, var, at en person som Kian Hansen kom ind ved siden af ham, og Kian gav Mumin ro, så Mumin også i løbet af kampen kunne tøjle sit temperament. Så at se alle de dele, og hvordan de dele påvirker hinanden på et hold, det var fedt at opleve, siger Flemming Pedersen til Tipsbladet.

Abdul Mumin Superliga-debuterede for FC Nordsjælland som 18-årig i 2016, men der skulle gå flere år, inden han blev fast mand. I alt nåede han 43 kampe og ét enkelt mål, inden han i sommeren 2020 rejste til Guimarães i Portugal på en fri transfer.

Her går det godt for den nu 23-årige stopper, der i sidste sæson spillede 25 kampe i den bedste række og nu er at regne som starter. Men Flemming Pedersen snakker ikke så meget med Mumin længere.

– Jeg følger med, men han har ikke skrevet tilbage. Han er meget svær at holde styr på. De andre skriver gerne tilbage, men ikke ham. Vi har virkelig brugt mange timer på ham, men vi ved også, at han er en enspænder. Der var meget langt ind til hans sjæl, til hans hjerte, meget langt ind. Men derfor var arbejdet også desto mere spændende. ‘Kan vi nå ham?’ Det står stadig som noget specielt, og det vil jeg altid huske, siger Flemming Pedersen.

Flemming Pedersen og FC Nordsjælland møder søndag FC København i Superligaen – Abdul Mumin og Guimarães spiller mod selveste Benfica lørdag aften.

Læs et stort interview med Flemming Pedersen i dagens udgave af Tipsbladet, hvor FCN-træneren fortæller om at have skåret ned for sin tilstedeværelse på træningsbanen, om at ville vinde guld med 21-årige om at have valgt kærester fra på grund af fodbolden – men også om i dag at være en lykkelig mand med familie og fodbold.

Du kan også læse om danske klubhold under pres i Europa, en Brøndby-legendes forhold til Lyon, den professionelle futsalspiller som blev Superliga-profil og meget andet.

Tipsbladet_forside_21



Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Millionregn over Ståle Solbakken

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Alle storroser Dario Osorio

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

– Det er så ringe, begge dele!

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Her trækkes der lod til VM

Pione Sisto på vej væk?

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Steve Coopers højre hånd afviser

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Storklub meldes interesseret

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

– Jeg var mega ked af det

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Dansk stjerne: Det er til grin!