Andreas Skov Olsen, Victor Nelsson, Mohammed Kudus, Mikkel Damsgaard, Kamaldeen Sulemana…
Siden Flemming Pedersen overtog fra Kasper Hjulmand i FC Nordsjælland i marts 2019, har klubben solgt en god håndfuld stjernespillere, der tilsammen har sikret adskillige hundrede millioner kroner på bankbogen.
Men når cheftræneren skal pege på en udviklingshistorie, som han er særligt glad for, nævner han en spiller, der aldrig for alvor nåede at blive en Superliga-profil, og som i øvrigt rejste fra klubben ganske gratis.
– Abdul Mumin brugte vi meget tid på, også da Kasper Hjulmand var cheftræner, så det var noget særligt at se ham endelig få sit gennembrud i 19/20-sæsonen. Det var ikke noget, han gjorde selv. Det, der skete, var, at en person som Kian Hansen kom ind ved siden af ham, og Kian gav Mumin ro, så Mumin også i løbet af kampen kunne tøjle sit temperament. Så at se alle de dele, og hvordan de dele påvirker hinanden på et hold, det var fedt at opleve, siger Flemming Pedersen til Tipsbladet.
Abdul Mumin Superliga-debuterede for FC Nordsjælland som 18-årig i 2016, men der skulle gå flere år, inden han blev fast mand. I alt nåede han 43 kampe og ét enkelt mål, inden han i sommeren 2020 rejste til Guimarães i Portugal på en fri transfer.
Her går det godt for den nu 23-årige stopper, der i sidste sæson spillede 25 kampe i den bedste række og nu er at regne som starter. Men Flemming Pedersen snakker ikke så meget med Mumin længere.
– Jeg følger med, men han har ikke skrevet tilbage. Han er meget svær at holde styr på. De andre skriver gerne tilbage, men ikke ham. Vi har virkelig brugt mange timer på ham, men vi ved også, at han er en enspænder. Der var meget langt ind til hans sjæl, til hans hjerte, meget langt ind. Men derfor var arbejdet også desto mere spændende. ‘Kan vi nå ham?’ Det står stadig som noget specielt, og det vil jeg altid huske, siger Flemming Pedersen.
Flemming Pedersen og FC Nordsjælland møder søndag FC København i Superligaen – Abdul Mumin og Guimarães spiller mod selveste Benfica lørdag aften.
Læs et stort interview med Flemming Pedersen i dagens udgave af Tipsbladet, hvor FCN-træneren fortæller om at have skåret ned for sin tilstedeværelse på træningsbanen, om at ville vinde guld med 21-årige om at have valgt kærester fra på grund af fodbolden – men også om i dag at være en lykkelig mand med familie og fodbold.
Du kan også læse om danske klubhold under pres i Europa, en Brøndby-legendes forhold til Lyon, den professionelle futsalspiller som blev Superliga-profil og meget andet.

LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
OPTAKT
Norge – Senegal
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
