Supercomputer: De misser Mesterskabsspillet

Supercomputeren BETSiE kommer her med sit bud på, hvordan Superligaen ser ud efter den 22. spillerunde.



Superligaen er gået i vinterhi efter en hektisk efterårssæson.

Især i toppen af rækken har det været utroligt tæt, hvor syv klubber kæmper hårdt for at spille sig med i top 6, som skal findes efter den 22. spillerunde, når alle har mødt hinanden én gang hjemme og ude. Alt tyder på, at FC København og FC Midtjylland er relativt sikre på at nå med i Mesterskabsspillet, mens der fra Randers FC på tredjepladsen kun er fire point ned til FC Nordsjælland på syvendepladsen.

Derfor har Tipsbladet spurgt supercomputeren BETSiE, hvordan Superligaen ender, når det hele skal gøres op i starten af foråret.

Og her er der dårlige nyheder til fansene af Silkeborg IF, der ifølge supercomputeren kommer til at trække det korteste strå i kampen om at komme med i det fine selskab. Samtidig peger forudsigelsen på, at der vil være stor spænding omkring mesterskabet helt til det sidste, da der ikke forventes mere end ét enkelt point mellem ulvene fra Midtjylland og løverne fra København, når grundspillet rundes af.

Ifølge BETSiE skal der i år også rekordmange point til for at sikre sig en plads i Mesterskabsspillet. I de tidligere sæsoner har 31 point været det højeste antal point, sjettepladsen har skrabet sammen efter 22 runder. Men med en forudsigelse af, at FC Nordsjælland ender med mellem 34 og 35 point på den position i tabellen, kan vi altså se frem til en moderne Superliga-rekord.

Se hele stillingen i Superligaen når grundspillet er afsluttet ifølge BETSiE herunder.

Det er vigtigt at pointere, at udregningerne er foretaget ud fra de nuværende truppers styrke og hvordan kampprogrammet er struktureret i de resterende fem runder af Superligaens grundspil. Derfor skal forudsigelsen tages med et gran salt, da den for eksempel ikke tager højde for, om Simen Nordli bliver solgt fra Randers FC.

Ligeledes kan der opstå uforudsete skader, eller der kan ske vilde målmandsdrop, som man så, da Joni Kauko scorede mod Vejle for nogle sæsoner siden, hvor Thomas Hagelskjær nærmest lagde bolden død for ham, så han kunne sparke den ind bag den daværende Vejle-keeper.

Selvom der er mange faktorer, der stadig kan nå at spille ind, ændrer det ikke på det faktum, at supercomputeren trods alt har foretaget sin analyse baseret på 17 runders Superliga og dermed på et stort datasæt, hvilket gør, at udregningerne er velbegrundede ud fra den knowhow, som BETSiE aktuelt besidder.







NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Storklub jagter Jacob Neestrup



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Brøndby IF – Sønderjyske

Victor Froholdt bliver matchvinder



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Han afløser Sune Smith lige nu

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Sune Smith-Nielsen færdig

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Hylder Mads Hermansen

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Neestrup afslører reprimande

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Christian Eriksen er usikker på fremtiden



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Formand freder Jacob Neestrup

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen