Supercomputer: De misser Mesterskabsspillet

Supercomputeren BETSiE kommer her med sit bud på, hvordan Superligaen ser ud efter den 22. spillerunde.



Superligaen er gået i vinterhi efter en hektisk efterårssæson.

Især i toppen af rækken har det været utroligt tæt, hvor syv klubber kæmper hårdt for at spille sig med i top 6, som skal findes efter den 22. spillerunde, når alle har mødt hinanden én gang hjemme og ude. Alt tyder på, at FC København og FC Midtjylland er relativt sikre på at nå med i Mesterskabsspillet, mens der fra Randers FC på tredjepladsen kun er fire point ned til FC Nordsjælland på syvendepladsen.

Derfor har Tipsbladet spurgt supercomputeren BETSiE, hvordan Superligaen ender, når det hele skal gøres op i starten af foråret.

Og her er der dårlige nyheder til fansene af Silkeborg IF, der ifølge supercomputeren kommer til at trække det korteste strå i kampen om at komme med i det fine selskab. Samtidig peger forudsigelsen på, at der vil være stor spænding omkring mesterskabet helt til det sidste, da der ikke forventes mere end ét enkelt point mellem ulvene fra Midtjylland og løverne fra København, når grundspillet rundes af.

Ifølge BETSiE skal der i år også rekordmange point til for at sikre sig en plads i Mesterskabsspillet. I de tidligere sæsoner har 31 point været det højeste antal point, sjettepladsen har skrabet sammen efter 22 runder. Men med en forudsigelse af, at FC Nordsjælland ender med mellem 34 og 35 point på den position i tabellen, kan vi altså se frem til en moderne Superliga-rekord.

Se hele stillingen i Superligaen når grundspillet er afsluttet ifølge BETSiE herunder.

Det er vigtigt at pointere, at udregningerne er foretaget ud fra de nuværende truppers styrke og hvordan kampprogrammet er struktureret i de resterende fem runder af Superligaens grundspil. Derfor skal forudsigelsen tages med et gran salt, da den for eksempel ikke tager højde for, om Simen Nordli bliver solgt fra Randers FC.

Ligeledes kan der opstå uforudsete skader, eller der kan ske vilde målmandsdrop, som man så, da Joni Kauko scorede mod Vejle for nogle sæsoner siden, hvor Thomas Hagelskjær nærmest lagde bolden død for ham, så han kunne sparke den ind bag den daværende Vejle-keeper.

Selvom der er mange faktorer, der stadig kan nå at spille ind, ændrer det ikke på det faktum, at supercomputeren trods alt har foretaget sin analyse baseret på 17 runders Superliga og dermed på et stort datasæt, hvilket gør, at udregningerne er velbegrundede ud fra den knowhow, som BETSiE aktuelt besidder.





Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’


Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Han er ny cheftræner for Real Madrid

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Ny cheftræner stort set på plads i United

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Meldes på vej mod nyt skifte

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Afviser millionbud fra Brøndby

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Mareridt for FC Augsburg

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Mohamed Daramy vender tilbage

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

FCK-boss kan snart præsentere noget

Går langt ned i løn

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Afviser utroligt tilbud

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

FC København-boss i smuttur