Superligaen er gået i vinterhi efter en hektisk efterårssæson.
Især i toppen af rækken har det været utroligt tæt, hvor syv klubber kæmper hårdt for at spille sig med i top 6, som skal findes efter den 22. spillerunde, når alle har mødt hinanden én gang hjemme og ude. Alt tyder på, at FC København og FC Midtjylland er relativt sikre på at nå med i Mesterskabsspillet, mens der fra Randers FC på tredjepladsen kun er fire point ned til FC Nordsjælland på syvendepladsen.
Derfor har Tipsbladet spurgt supercomputeren BETSiE, hvordan Superligaen ender, når det hele skal gøres op i starten af foråret.
Og her er der dårlige nyheder til fansene af Silkeborg IF, der ifølge supercomputeren kommer til at trække det korteste strå i kampen om at komme med i det fine selskab. Samtidig peger forudsigelsen på, at der vil være stor spænding omkring mesterskabet helt til det sidste, da der ikke forventes mere end ét enkelt point mellem ulvene fra Midtjylland og løverne fra København, når grundspillet rundes af.
Ifølge BETSiE skal der i år også rekordmange point til for at sikre sig en plads i Mesterskabsspillet. I de tidligere sæsoner har 31 point været det højeste antal point, sjettepladsen har skrabet sammen efter 22 runder. Men med en forudsigelse af, at FC Nordsjælland ender med mellem 34 og 35 point på den position i tabellen, kan vi altså se frem til en moderne Superliga-rekord.
Se hele stillingen i Superligaen når grundspillet er afsluttet ifølge BETSiE herunder.
Det er vigtigt at pointere, at udregningerne er foretaget ud fra de nuværende truppers styrke og hvordan kampprogrammet er struktureret i de resterende fem runder af Superligaens grundspil. Derfor skal forudsigelsen tages med et gran salt, da den for eksempel ikke tager højde for, om Simen Nordli bliver solgt fra Randers FC.
Ligeledes kan der opstå uforudsete skader, eller der kan ske vilde målmandsdrop, som man så, da Joni Kauko scorede mod Vejle for nogle sæsoner siden, hvor Thomas Hagelskjær nærmest lagde bolden død for ham, så han kunne sparke den ind bag den daværende Vejle-keeper.
Selvom der er mange faktorer, der stadig kan nå at spille ind, ændrer det ikke på det faktum, at supercomputeren trods alt har foretaget sin analyse baseret på 17 runders Superliga og dermed på et stort datasæt, hvilket gør, at udregningerne er velbegrundede ud fra den knowhow, som BETSiE aktuelt besidder.
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
LIVE: Sepp Piontek er død
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
UEFA med ny stor FC København-straf
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
Arsenal skuffer mod bundprop
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
MEDIE
Choktransfer?
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER