Superligaen er gået i vinterhi efter en hektisk efterårssæson.
Især i toppen af rækken har det været utroligt tæt, hvor syv klubber kæmper hårdt for at spille sig med i top 6, som skal findes efter den 22. spillerunde, når alle har mødt hinanden én gang hjemme og ude. Alt tyder på, at FC København og FC Midtjylland er relativt sikre på at nå med i Mesterskabsspillet, mens der fra Randers FC på tredjepladsen kun er fire point ned til FC Nordsjælland på syvendepladsen.
Derfor har Tipsbladet spurgt supercomputeren BETSiE, hvordan Superligaen ender, når det hele skal gøres op i starten af foråret.
Og her er der dårlige nyheder til fansene af Silkeborg IF, der ifølge supercomputeren kommer til at trække det korteste strå i kampen om at komme med i det fine selskab. Samtidig peger forudsigelsen på, at der vil være stor spænding omkring mesterskabet helt til det sidste, da der ikke forventes mere end ét enkelt point mellem ulvene fra Midtjylland og løverne fra København, når grundspillet rundes af.
Ifølge BETSiE skal der i år også rekordmange point til for at sikre sig en plads i Mesterskabsspillet. I de tidligere sæsoner har 31 point været det højeste antal point, sjettepladsen har skrabet sammen efter 22 runder. Men med en forudsigelse af, at FC Nordsjælland ender med mellem 34 og 35 point på den position i tabellen, kan vi altså se frem til en moderne Superliga-rekord.
Se hele stillingen i Superligaen når grundspillet er afsluttet ifølge BETSiE herunder.
Det er vigtigt at pointere, at udregningerne er foretaget ud fra de nuværende truppers styrke og hvordan kampprogrammet er struktureret i de resterende fem runder af Superligaens grundspil. Derfor skal forudsigelsen tages med et gran salt, da den for eksempel ikke tager højde for, om Simen Nordli bliver solgt fra Randers FC.
Ligeledes kan der opstå uforudsete skader, eller der kan ske vilde målmandsdrop, som man så, da Joni Kauko scorede mod Vejle for nogle sæsoner siden, hvor Thomas Hagelskjær nærmest lagde bolden død for ham, så han kunne sparke den ind bag den daværende Vejle-keeper.
Selvom der er mange faktorer, der stadig kan nå at spille ind, ændrer det ikke på det faktum, at supercomputeren trods alt har foretaget sin analyse baseret på 17 runders Superliga og dermed på et stort datasæt, hvilket gør, at udregningerne er velbegrundede ud fra den knowhow, som BETSiE aktuelt besidder.
Afslører transferhistorie om Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt
NYHEDER
Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’
MEDIE
Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
NYHEDER
Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’
INTERVIEW
Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’
NYHEDER
Brian Riemer bekymret for dansk stjerne
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
INTERVIEW
Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg
INTERVIEW
Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer
NYHEDER
Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag
NYHEDER
Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
MEDIE
Ny fyring på vej i Wolfsburg
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte
NYHEDER
Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det
Er han Superligaens bedste træner?
NYHEDER
Ekspert: Her er Riemers udfordring
NYHEDER
Mor troede han løj efter opkald
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
NYHEDER
Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
Fyret efter forfærdelig stime
NYHEDER
Nordkorea kan bruge det til propaganda
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
EKSKLUSIVT
Nu afviser dansker voldsomme rygter
MEDIE
Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn
NYHEDER
Krisen kradser for Bo Henriksen
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
NYHEDER
Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
NYHEDER
Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik
NYHEDER
Dementerer dansk transfer-historie
NYHEDER
VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter
HELT VILDT
Dansker kan vinde stor pris
NYHEDER
Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’
NYHEDER
Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’
INTERVIEW
Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig
DAGENS SPILFORSLAG
Thompson prygler Pölten
NYHEDER
Ekspert: Her er Thomas Franks store problem
INTERVIEW
Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’
Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet