Supercomputer: De vinder Superligaen suverænt

Supercomputeren BETSiE giver sit bud på, hvordan Superligaen ender efter de to første spillerunder.



Der er kun spillet to runder af Superligaen, men ikke desto mindre er supercomputeren BETSiE ikke i tvivl om, hvem der står med de bedste kort for at vinde Superliga-guld. 

Supercomputeren har nemlig FC København som storfavorit til at løbe med det danske guld efter en skuffende sidste sæson, hvor man blot måtte nøjes med bronze. 

Ifølge Supercomputeren vinder FC København klart mesterskabet foran FC Nordsjælland, der lige akkurat sniger sig foran de forsvarende mestre FC Midtjylland samt sølvvinderne fra Brøndby. 

I den modsatte ende vurderer BETSiE, at Sønderjyske og Vejle Boldklub trækker det korteste strå i forhold til overlevelse.

SE BETSiEs fulde Superliga-tabel her:

BETSiE vurderer FC København til at have 62,9 procent sandsynlighed for at vinde guld. Herefter følger FC Nordsjælland med 11,7 procent, FC Midtjylland med 11,6 procent og Brøndby med 10,6 procent. 

I den modsatte ende er sandsynligheden for en Sønderjyske-nedrykning, ifølge BETSiE, på hele 50,1 procent, mens det for Vejle Boldklub er 43 procent. Lyngby Boldklub er deres største konkurrent til overlevelsen, og BETSiE vurderer, at der er 36,3 procent sandsynlighed for, at Morten Karlsens tropper rykker ned.

Man skal dog nok tage tallene herover med ro, for der er trods alt kun spillet to runder. Meget kan ændre sig, hvis nogle af holdene, der er kvalificeret til Europa ender i et ligaspil, for hvordan påvirker det resten af efteråret, når der pludselig skal spilles mange flere kampe? 

Derudover er der stadig mere end en måned tilbage af transfervinduet, og styrkeforholdet kan sagtens ændre sig, alt afhængig af hvordan de forskellige hold handler ind. 

Skader er en helt anden faktor, som kan vise sig afgørende. 

Derfor skal man have mange faktorer in mente, men det ændrer stadig ikke på, at Supercomputeren har én klar favorit til det danske guld.





Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Atletico Madrid – Arsenal

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Braithwaite del af stor transferplan

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Bo Svensson skriver Superliga-historie

PSG – Bayern München

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Afvist – Brøndby undrer sig

Bo Svensson svært utilfreds

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring