Der er kun spillet to runder af Superligaen, men ikke desto mindre er supercomputeren BETSiE ikke i tvivl om, hvem der står med de bedste kort for at vinde Superliga-guld.
Supercomputeren har nemlig FC København som storfavorit til at løbe med det danske guld efter en skuffende sidste sæson, hvor man blot måtte nøjes med bronze.
Ifølge Supercomputeren vinder FC København klart mesterskabet foran FC Nordsjælland, der lige akkurat sniger sig foran de forsvarende mestre FC Midtjylland samt sølvvinderne fra Brøndby.
I den modsatte ende vurderer BETSiE, at Sønderjyske og Vejle Boldklub trækker det korteste strå i forhold til overlevelse.
SE BETSiEs fulde Superliga-tabel her:
BETSiE vurderer FC København til at have 62,9 procent sandsynlighed for at vinde guld. Herefter følger FC Nordsjælland med 11,7 procent, FC Midtjylland med 11,6 procent og Brøndby med 10,6 procent.
I den modsatte ende er sandsynligheden for en Sønderjyske-nedrykning, ifølge BETSiE, på hele 50,1 procent, mens det for Vejle Boldklub er 43 procent. Lyngby Boldklub er deres største konkurrent til overlevelsen, og BETSiE vurderer, at der er 36,3 procent sandsynlighed for, at Morten Karlsens tropper rykker ned.
Man skal dog nok tage tallene herover med ro, for der er trods alt kun spillet to runder. Meget kan ændre sig, hvis nogle af holdene, der er kvalificeret til Europa ender i et ligaspil, for hvordan påvirker det resten af efteråret, når der pludselig skal spilles mange flere kampe?
Derudover er der stadig mere end en måned tilbage af transfervinduet, og styrkeforholdet kan sagtens ændre sig, alt afhængig af hvordan de forskellige hold handler ind.
Skader er en helt anden faktor, som kan vise sig afgørende.
Derfor skal man have mange faktorer in mente, men det ændrer stadig ikke på, at Supercomputeren har én klar favorit til det danske guld.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
Klar besked om AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER