Der er kun spillet to runder af Superligaen, men ikke desto mindre er supercomputeren BETSiE ikke i tvivl om, hvem der står med de bedste kort for at vinde Superliga-guld.
Supercomputeren har nemlig FC København som storfavorit til at løbe med det danske guld efter en skuffende sidste sæson, hvor man blot måtte nøjes med bronze.
Ifølge Supercomputeren vinder FC København klart mesterskabet foran FC Nordsjælland, der lige akkurat sniger sig foran de forsvarende mestre FC Midtjylland samt sølvvinderne fra Brøndby.
I den modsatte ende vurderer BETSiE, at Sønderjyske og Vejle Boldklub trækker det korteste strå i forhold til overlevelse.
SE BETSiEs fulde Superliga-tabel her:
BETSiE vurderer FC København til at have 62,9 procent sandsynlighed for at vinde guld. Herefter følger FC Nordsjælland med 11,7 procent, FC Midtjylland med 11,6 procent og Brøndby med 10,6 procent.
I den modsatte ende er sandsynligheden for en Sønderjyske-nedrykning, ifølge BETSiE, på hele 50,1 procent, mens det for Vejle Boldklub er 43 procent. Lyngby Boldklub er deres største konkurrent til overlevelsen, og BETSiE vurderer, at der er 36,3 procent sandsynlighed for, at Morten Karlsens tropper rykker ned.
Man skal dog nok tage tallene herover med ro, for der er trods alt kun spillet to runder. Meget kan ændre sig, hvis nogle af holdene, der er kvalificeret til Europa ender i et ligaspil, for hvordan påvirker det resten af efteråret, når der pludselig skal spilles mange flere kampe?
Derudover er der stadig mere end en måned tilbage af transfervinduet, og styrkeforholdet kan sagtens ændre sig, alt afhængig af hvordan de forskellige hold handler ind.
Skader er en helt anden faktor, som kan vise sig afgørende.
Derfor skal man have mange faktorer in mente, men det ændrer stadig ikke på, at Supercomputeren har én klar favorit til det danske guld.
LIVE
VM-LIVE: England skifter ud i truppen
Portugal – DR Congo
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
NYHEDER
Elias Jelert færdig
OPTAKT
Frankrig – Senegal
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
Deadline overskredet: FC København melder ud
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
OPTAKT
Argentina – Algeriet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig