Der er kun spillet to runder af Superligaen, men ikke desto mindre er supercomputeren BETSiE ikke i tvivl om, hvem der står med de bedste kort for at vinde Superliga-guld.
Supercomputeren har nemlig FC København som storfavorit til at løbe med det danske guld efter en skuffende sidste sæson, hvor man blot måtte nøjes med bronze.
Ifølge Supercomputeren vinder FC København klart mesterskabet foran FC Nordsjælland, der lige akkurat sniger sig foran de forsvarende mestre FC Midtjylland samt sølvvinderne fra Brøndby.
I den modsatte ende vurderer BETSiE, at Sønderjyske og Vejle Boldklub trækker det korteste strå i forhold til overlevelse.
SE BETSiEs fulde Superliga-tabel her:
BETSiE vurderer FC København til at have 62,9 procent sandsynlighed for at vinde guld. Herefter følger FC Nordsjælland med 11,7 procent, FC Midtjylland med 11,6 procent og Brøndby med 10,6 procent.
I den modsatte ende er sandsynligheden for en Sønderjyske-nedrykning, ifølge BETSiE, på hele 50,1 procent, mens det for Vejle Boldklub er 43 procent. Lyngby Boldklub er deres største konkurrent til overlevelsen, og BETSiE vurderer, at der er 36,3 procent sandsynlighed for, at Morten Karlsens tropper rykker ned.
Man skal dog nok tage tallene herover med ro, for der er trods alt kun spillet to runder. Meget kan ændre sig, hvis nogle af holdene, der er kvalificeret til Europa ender i et ligaspil, for hvordan påvirker det resten af efteråret, når der pludselig skal spilles mange flere kampe?
Derudover er der stadig mere end en måned tilbage af transfervinduet, og styrkeforholdet kan sagtens ændre sig, alt afhængig af hvordan de forskellige hold handler ind.
Skader er en helt anden faktor, som kan vise sig afgørende.
Derfor skal man have mange faktorer in mente, men det ændrer stadig ikke på, at Supercomputeren har én klar favorit til det danske guld.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW