Supercomputer: De vinder Superligaen suverænt

Supercomputeren BETSiE giver sit bud på, hvordan Superligaen ender efter de to første spillerunder.



Der er kun spillet to runder af Superligaen, men ikke desto mindre er supercomputeren BETSiE ikke i tvivl om, hvem der står med de bedste kort for at vinde Superliga-guld. 

Supercomputeren har nemlig FC København som storfavorit til at løbe med det danske guld efter en skuffende sidste sæson, hvor man blot måtte nøjes med bronze. 

Ifølge Supercomputeren vinder FC København klart mesterskabet foran FC Nordsjælland, der lige akkurat sniger sig foran de forsvarende mestre FC Midtjylland samt sølvvinderne fra Brøndby. 

I den modsatte ende vurderer BETSiE, at Sønderjyske og Vejle Boldklub trækker det korteste strå i forhold til overlevelse.

SE BETSiEs fulde Superliga-tabel her:

BETSiE vurderer FC København til at have 62,9 procent sandsynlighed for at vinde guld. Herefter følger FC Nordsjælland med 11,7 procent, FC Midtjylland med 11,6 procent og Brøndby med 10,6 procent. 

I den modsatte ende er sandsynligheden for en Sønderjyske-nedrykning, ifølge BETSiE, på hele 50,1 procent, mens det for Vejle Boldklub er 43 procent. Lyngby Boldklub er deres største konkurrent til overlevelsen, og BETSiE vurderer, at der er 36,3 procent sandsynlighed for, at Morten Karlsens tropper rykker ned.

Man skal dog nok tage tallene herover med ro, for der er trods alt kun spillet to runder. Meget kan ændre sig, hvis nogle af holdene, der er kvalificeret til Europa ender i et ligaspil, for hvordan påvirker det resten af efteråret, når der pludselig skal spilles mange flere kampe? 

Derudover er der stadig mere end en måned tilbage af transfervinduet, og styrkeforholdet kan sagtens ændre sig, alt afhængig af hvordan de forskellige hold handler ind. 

Skader er en helt anden faktor, som kan vise sig afgørende. 

Derfor skal man have mange faktorer in mente, men det ændrer stadig ikke på, at Supercomputeren har én klar favorit til det danske guld.







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Nu er Brøndby IF konkret på banen



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby tæt på denne keeper

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Brøndby med transferscoop?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

England – DR Congo

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Belgien – Senegal



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

USA – Bosnien-Hercegovina

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn