Efter Superliga-chok: Det her er interessant for FC Københavns valg

Det er bemærkelsesværdigt, at FC København i den grad satser dansk med afløserne for Ståle Solbakken.



FC København chokerede den danske fodboldverden fredag, da man hentede AGF’s sportschef Peter “PC” Christiansen.

Om det ender med en aftale med Black Friday-rabat fra AGF’s side kan man tvivle på, da Peter Christiansens opsigelse med første arbejdsdag i FC København senest til april vækker chok og vrede i Århus.

Men det er et særdeles bemærkelsesværdigt træk fra FC Københavns side, bemærker Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der i en videoanalyse ser nærmere på, hvad aftalen ser ud til at betyde for FC København.

– Noget af det første, jeg bider mærke i, er at man henter en sportsdirektør, der ikke et kendt [navn] fra udlandet, og som ikke har arbejdet i en udenlandsk klub. Man henter en sportsdirektør, der virkelig kender Superligaen.

– Det bliver nogle helt nye rammer, Peter Christiansen skal arbejde i, og det bliver med et budget, der er flere gange større end det, han har prøvet i AGF og Randers FC. De nye rammer betyder jo også, at han kan hente helt andre spillere [end i AGF og Randers], og han har et stærkt internationalt netværk. Men det er interessant, at man vælger en mand, der kender Superligaen rigtig godt, siger Troels Bager Thøgersen.

– Det signalerer, at man mener det med Superligaen alvorligt, at man skal have en mand, der kender turneringen, og som ikke skal starte fra scratch og bruge et halvt år tli at lære, hvordan Danmark fungerer. Det er mand, der er kørerklar fra første dag.

– Det er en dansk løsning med Peter Christiansen og Jess Thorup, to folk der kender Superligaen ind og ud. Det signalerer, at Superligaen fylder rigtigt meget, og at det er afsæt til det, der så må komme i Europa, og som stadig er en vigtig målsætning i klubben, siger Tipsbladets chefredaktør.





Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’




LIVE

LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?

Det giver håb for fremtiden

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forhandler med storklub

FC København kan få Jens Stage-millioner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning