FC København chokerede den danske fodboldverden fredag, da man hentede AGF’s sportschef Peter “PC” Christiansen.
Om det ender med en aftale med Black Friday-rabat fra AGF’s side kan man tvivle på, da Peter Christiansens opsigelse med første arbejdsdag i FC København senest til april vækker chok og vrede i Århus.
Men det er et særdeles bemærkelsesværdigt træk fra FC Københavns side, bemærker Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der i en videoanalyse ser nærmere på, hvad aftalen ser ud til at betyde for FC København.
– Noget af det første, jeg bider mærke i, er at man henter en sportsdirektør, der ikke et kendt [navn] fra udlandet, og som ikke har arbejdet i en udenlandsk klub. Man henter en sportsdirektør, der virkelig kender Superligaen.
– Det bliver nogle helt nye rammer, Peter Christiansen skal arbejde i, og det bliver med et budget, der er flere gange større end det, han har prøvet i AGF og Randers FC. De nye rammer betyder jo også, at han kan hente helt andre spillere [end i AGF og Randers], og han har et stærkt internationalt netværk. Men det er interessant, at man vælger en mand, der kender Superligaen rigtig godt, siger Troels Bager Thøgersen.
– Det signalerer, at man mener det med Superligaen alvorligt, at man skal have en mand, der kender turneringen, og som ikke skal starte fra scratch og bruge et halvt år tli at lære, hvordan Danmark fungerer. Det er mand, der er kørerklar fra første dag.
– Det er en dansk løsning med Peter Christiansen og Jess Thorup, to folk der kender Superligaen ind og ud. Det signalerer, at Superligaen fylder rigtigt meget, og at det er afsæt til det, der så må komme i Europa, og som stadig er en vigtig målsætning i klubben, siger Tipsbladets chefredaktør.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
10. gang i træk
AVIS
Færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSPERT
