FC København chokerede den danske fodboldverden fredag, da man hentede AGF’s sportschef Peter “PC” Christiansen.
Om det ender med en aftale med Black Friday-rabat fra AGF’s side kan man tvivle på, da Peter Christiansens opsigelse med første arbejdsdag i FC København senest til april vækker chok og vrede i Århus.
Men det er et særdeles bemærkelsesværdigt træk fra FC Københavns side, bemærker Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der i en videoanalyse ser nærmere på, hvad aftalen ser ud til at betyde for FC København.
– Noget af det første, jeg bider mærke i, er at man henter en sportsdirektør, der ikke et kendt [navn] fra udlandet, og som ikke har arbejdet i en udenlandsk klub. Man henter en sportsdirektør, der virkelig kender Superligaen.
– Det bliver nogle helt nye rammer, Peter Christiansen skal arbejde i, og det bliver med et budget, der er flere gange større end det, han har prøvet i AGF og Randers FC. De nye rammer betyder jo også, at han kan hente helt andre spillere [end i AGF og Randers], og han har et stærkt internationalt netværk. Men det er interessant, at man vælger en mand, der kender Superligaen rigtig godt, siger Troels Bager Thøgersen.
– Det signalerer, at man mener det med Superligaen alvorligt, at man skal have en mand, der kender turneringen, og som ikke skal starte fra scratch og bruge et halvt år tli at lære, hvordan Danmark fungerer. Det er mand, der er kørerklar fra første dag.
– Det er en dansk løsning med Peter Christiansen og Jess Thorup, to folk der kender Superligaen ind og ud. Det signalerer, at Superligaen fylder rigtigt meget, og at det er afsæt til det, der så må komme i Europa, og som stadig er en vigtig målsætning i klubben, siger Tipsbladets chefredaktør.
LIVE
VM-LIVE: Første mål sat ind!
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TOPNYHED
