Efter Superliga-chok: Det her er interessant for FC Københavns valg

Det er bemærkelsesværdigt, at FC København i den grad satser dansk med afløserne for Ståle Solbakken.



FC København chokerede den danske fodboldverden fredag, da man hentede AGF’s sportschef Peter “PC” Christiansen.

Om det ender med en aftale med Black Friday-rabat fra AGF’s side kan man tvivle på, da Peter Christiansens opsigelse med første arbejdsdag i FC København senest til april vækker chok og vrede i Århus.

Men det er et særdeles bemærkelsesværdigt træk fra FC Københavns side, bemærker Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der i en videoanalyse ser nærmere på, hvad aftalen ser ud til at betyde for FC København.

– Noget af det første, jeg bider mærke i, er at man henter en sportsdirektør, der ikke et kendt [navn] fra udlandet, og som ikke har arbejdet i en udenlandsk klub. Man henter en sportsdirektør, der virkelig kender Superligaen.

– Det bliver nogle helt nye rammer, Peter Christiansen skal arbejde i, og det bliver med et budget, der er flere gange større end det, han har prøvet i AGF og Randers FC. De nye rammer betyder jo også, at han kan hente helt andre spillere [end i AGF og Randers], og han har et stærkt internationalt netværk. Men det er interessant, at man vælger en mand, der kender Superligaen rigtig godt, siger Troels Bager Thøgersen.

– Det signalerer, at man mener det med Superligaen alvorligt, at man skal have en mand, der kender turneringen, og som ikke skal starte fra scratch og bruge et halvt år tli at lære, hvordan Danmark fungerer. Det er mand, der er kørerklar fra første dag.

– Det er en dansk løsning med Peter Christiansen og Jess Thorup, to folk der kender Superligaen ind og ud. Det signalerer, at Superligaen fylder rigtigt meget, og at det er afsæt til det, der så må komme i Europa, og som stadig er en vigtig målsætning i klubben, siger Tipsbladets chefredaktør.





Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen




kenan_kodro LIVE

TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører: Dolberg sat til salg

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afslører dansk toptræners millionløn

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Medier sender ham hjem til AGF

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Kæmper om det samme trænerjob

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

De jagter Henrik Meister

Tottenham henter Liverpool-profil

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

De lurer på Vejle-profil

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han var i spil som Brøndby-træner

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock