Superliga-dansker blandt verdens bedste talenter

OB-profilen er at finde på den fornemme liste over verdens bedste talenter, som The Guardian udgiver hvert år.



Hvert år udgiver den engelske avis The Guardian en liste over de 60 bedste unge talenter i verden. I år er selvsagt ingen undtagelse, og her er der fokus på talenter, der er født i 2006.

Flere velkendte navne skiller sig ud på listen. Ikke mindst Endrick fra Palmeiras, som skifter til Real Madrid for 280 millioner kroner, samt Julien Duranville fra Dortmund og Warren Zaïre-Emery fra PSG.

Og med danske briller skiller en fjerde spiller sig også ud, nemlig Tobias Slotsager fra OB.

Den 17-årige stopper er den eneste dansker på årets liste, som også tæller en svensker, en nordmand og en islænding. Og OB-stopperen får flotte ord med på vejen fra The Guardian.

– Han er stærk og taktisk klog i forhold til sin alder, og han føles nærmest som en leder på holdet, på trods af at han spiller ved siden af veteranen Bjørn Paulsen. Han afsluttede 2022/23-sæsonen stærkt og har startet den nye i samme stil, med en stor succesrate i sine dueller.

– Trods al rosen og hypen holder Slotsager fødderne på jorden og fortsætter med at arbejde hårdt til træning. Efter at være startet som angriber i ungdomsårene, var han uheldig at få et mål annulleret af en kontroversiel VAR-beslutning i sin debut, men han har evnen til at score ofte på dødbolde, skriver avisen.

Tobias Slotsager, 17 år, er startet inde i 10 af 11 ligakampe i denne sæson og har scoret en enkelt gang. Han har kontrakt med OB frem til sommeren 2025.

Du kan se hele The Guardians liste lige her. 





LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra

Dårligt nyt for Isaksen

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



LIVE

VM-LIVE: England klarer frisag

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Tullberg teaser for transfer

Steve Cooper med stor beslutning

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Belgien – Senegal

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

De køber ham for 740 mio.

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Kane snød DR Congo i dramatisk kamp

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Brøndby med transferscoop?

‘Det er en interessant spiller’

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Her er Jonas Winds nye klub