Superliga-dom: AGF fik hjælp – men er det nok?

Superliga-grundspillet er halvvejs – det er tid til at gøre status over de 12 klubber og spådommen over deres skæbner i de næste 11 runder. Her AGF.



AGF skal simpelthen skabe mere
Det kan godt blive en svær sidste halvsæson i grundspillet, efter man kun vandt tre ud af 11 kampe i første halvdel.

AGF er bedre og har også fået et par vigtige nye spillere i Mikael Anderson og Mustapha Bundu, aftaler der gør Top 6 til et krav trods det dårlige og usikre udlæg i juli og august.

David Nielsen skiftede ukarakteristisk meget mellem formationer og mandskab for endelig at vende tilbage til den velkendte 4-3-3 i september, da man havde fået fingre i hurtige Bundu og Anderson.

Det hjalp, men er det nok?

Det viser sig i de direkte dueller med holdene foran AGF, for FCM og FCK kan man næppe røre i deres hektiske guldduel.

Vigtigste mand: Jesper Hansen
Flere markspillere presser sig på, men vi tager Jesper Hansen efter den noget usikre start, AGF har haft på sæsonen.

Hansen er fortsat blandt ligaens bedste keepere, og når der skal sikres point og placeringer, bliver målmanden en vigtig mand. Og der skal nok lukkes af i adskillige kampe for at hjælpe en offensiv, der indtil videre ikke har domineret eller skabt vanvittig meget, for at sige det mildt.

Slutplacering i grundspillet: 7
Vi tror, at AGF misser slutspillet. Kampen mod FC Midtjylland udstillede med stor tydelighed, at den vage pointhøst i 2021 ikke er ren tilfældighed. Men en rekorddyr trup skal nok gøre det bedre i de kommende uger og få nok sejre hjem til, at det bliver ekstremt tæt og kan tippe AGF’s vej.

Idealopstilling lige nu: 4-3-2-1
AGF_Lineup      

Sådan er det gået i Grundspillet for de 12 hold:







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

Medie: De lurer på FCM-profil



LIVE

VM-LIVE: Emam Ashour lyner igen!

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

FC København i forhandlinger med svensk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Paraguay – Frankrig

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Australien – Egypten

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Argentina – Kap Verde