Superliga-hollændere hylder FCN-stjerne: Han er en boldkunstner

Der er store roser fra to Superliga-hollænderen til Mohammed Kudus, der er højt på ønskelisten i AFC Ajax.



De har tradition for at købe danske spillere, men denne gang ser det ud til, at talentspejder John Steen Olsen har kastet sin kærlighed på en ghaneser. Og det forstår man sådan set godt, for den offensive spiller fra FC Nordsjælland har været bedste mand i denne sæson for Farum-klubben.

Og det har altså fået John Steen Olsen til at reagere. Ifølge Ekstra Bladet peger pilen nu på, at Mohammed Kudus skal en tur til Amsterdam og AFC Ajax, hvor han skal kæmpe med spillere som Donny van der Beek om spilletid.

Det store hollandske medie Voetbal International har taget temperaturen på Kudus ved at spørge to af Superligaens hollandske spillere, og her er der store roser til den ghanesiske offensivspiller.

– Han er bare en boldkunster, lyder det fra AaB’s Tom van Weert, der kommer med konkrete eksempler fra kampene mellem AaB og FC Nordsjælland.

Læs også:Tirsdagens rygtebørs: Manchester City fejrer frifindelse med dyr ønskeliste

AaB’eren forklarer om en kamp mod FCN i december:

– Jeg har set ham gøre ting mod os, der ikke er normalt. Han havde en central forsvarer i ryggen, men bolden helt tæt på sig. Det var akrobatik, meget teknisk. Han pillede kuglen ned fra luften og havde så meget ro og kontrol, at jeg tænkte “wow”.

– Efter den kamp sagde jeg til mine holdkammerater, at vi spillede mod en spiller, der vil være i en stor liga inden for et par år. Han gør virkelig et stort indtryk.

right
Screenshot fra Voetbal Internationals hjemmeside. Det er denne situation, Tom van Weert taler om i forhold til Kudus.

Også Kees Luijckx, der har en fortid i Silkeborg og SønderjyskE, er imponeret af 19-årige Kudus.

– Man kan bare se, at han har det. Han spiller allerede med så meget lethet. For en måned siden var han uden sidestykke, da vi spillede mod ham, hvilket var utroligt. Det, der kendetegner ham, er, at han ikke altid vælger den nemmeste løsning, for eksempel en stikning. I stedet venter han på at kunne spille en endnu skarpere stikning. 

De to Superliga-hollændere spår den 19-årige ghaneser stor succes i Holland.

Kudus har i denne sæson scoret 11 gange i Superligaen og haft en enkelt assist.

Læs også:Avis: Pierre-Emile Højbjerg har bestemt sig – vil til Tottenham
Læs også:Sergio Ramos slår fast: Vi har ikke vundet noget endnu
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – FC Nordsjælland




FCK præsenterer ny Director of Football




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

FCK præsenterer ny Director of Football

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

FC Midtjylland forlænger med stort talent



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Skotland – Brasilien

Ny bejler til dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Lufter vild Ronaldo-teori

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Åbner op for sommertransfer

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Marokko – Haiti

Til lægetjek i Superliga-klub

Chokskifte på vej?

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner reagerer på VM-nederlag

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil