Superliga-hollændere hylder FCN-stjerne: Han er en boldkunstner

Der er store roser fra to Superliga-hollænderen til Mohammed Kudus, der er højt på ønskelisten i AFC Ajax.



De har tradition for at købe danske spillere, men denne gang ser det ud til, at talentspejder John Steen Olsen har kastet sin kærlighed på en ghaneser. Og det forstår man sådan set godt, for den offensive spiller fra FC Nordsjælland har været bedste mand i denne sæson for Farum-klubben.

Og det har altså fået John Steen Olsen til at reagere. Ifølge Ekstra Bladet peger pilen nu på, at Mohammed Kudus skal en tur til Amsterdam og AFC Ajax, hvor han skal kæmpe med spillere som Donny van der Beek om spilletid.

Det store hollandske medie Voetbal International har taget temperaturen på Kudus ved at spørge to af Superligaens hollandske spillere, og her er der store roser til den ghanesiske offensivspiller.

– Han er bare en boldkunster, lyder det fra AaB’s Tom van Weert, der kommer med konkrete eksempler fra kampene mellem AaB og FC Nordsjælland.

Læs også:Tirsdagens rygtebørs: Manchester City fejrer frifindelse med dyr ønskeliste

AaB’eren forklarer om en kamp mod FCN i december:

– Jeg har set ham gøre ting mod os, der ikke er normalt. Han havde en central forsvarer i ryggen, men bolden helt tæt på sig. Det var akrobatik, meget teknisk. Han pillede kuglen ned fra luften og havde så meget ro og kontrol, at jeg tænkte “wow”.

– Efter den kamp sagde jeg til mine holdkammerater, at vi spillede mod en spiller, der vil være i en stor liga inden for et par år. Han gør virkelig et stort indtryk.

right
Screenshot fra Voetbal Internationals hjemmeside. Det er denne situation, Tom van Weert taler om i forhold til Kudus.

Også Kees Luijckx, der har en fortid i Silkeborg og SønderjyskE, er imponeret af 19-årige Kudus.

– Man kan bare se, at han har det. Han spiller allerede med så meget lethet. For en måned siden var han uden sidestykke, da vi spillede mod ham, hvilket var utroligt. Det, der kendetegner ham, er, at han ikke altid vælger den nemmeste løsning, for eksempel en stikning. I stedet venter han på at kunne spille en endnu skarpere stikning. 

De to Superliga-hollændere spår den 19-årige ghaneser stor succes i Holland.

Kudus har i denne sæson scoret 11 gange i Superligaen og haft en enkelt assist.

Læs også:Avis: Pierre-Emile Højbjerg har bestemt sig – vil til Tottenham
Læs også:Sergio Ramos slår fast: Vi har ikke vundet noget endnu
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – FC Nordsjælland




LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Tæt på kæmpetransfer

Hård dom over Kvistgaarden

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zorniger fremhæver transfervindue

Skifter til Rangers

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brasilien – Japan

Afslører vilde kontraktdetaljer

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson