Randers FC viser interesse for Kasper Kusk, der er ude i kulden i AaB. Det bekræfter kronjydernes direktør Søren Pedersen i et interview med bold.dk.
Kasper Kusk fik et kort indhop mod FC Midtjylland i fredags, men i forrige runde var offensivspilleren helt ude af truppen, da nordjyderne mødte netop Randers FC.
Det er et meget godt billede på Kusks sæson – det har været ind og ud. I de første 17 Superliga-kampe har AaB-profilen været på banen i de 16, men han er blot startet inde ni gange, og kun i to kampe har Kusk fået fuld spilletid.
Nu er Randers FC klar til at tilbyde Kasper Kusk en frisk start, hvis han ønsker det.
– Jeg synes, Kusk er en rigtig dygtig spiller, og jeg kunne sagtens se Kusk blive en rigtig dygtig Randers FC-spiller. Jeg har altid syntes, han var en spændende spiller med nogle kvaliteter, som også vil kunne hjælpe os, så på den måde kan jeg sagtens se, at det ville være interessant for os, hvis muligheden opstår, siger Søren Pedersen til bold.dk.
AaB’s sportschef Inge André Olsen fastslog den 14. februar i et interview med Ritzau, at Kasper Kusk, der har kontrakt med nordjyderne frem til udgangen af 2022, ikke umiddelbart er på affyringsrampen.
– Det er rigtigt, at vi forsøger at gøre truppen mindre, men der er andre spillere, som sidder på tribunen, der er større sandsynlighed for, at vi skiller os af med, lød det fra AaB’s sportschef.
Kasper Kusks fremtid har været til heftig debat på det seneste, og i forbindelse med hjemmekampen mod Randers FC ydmygede AaB slet og ret offensivspilleren. Det mener Flemming Povlsen – læs mere her.
LIVE
LIVE: Stopper karrieren
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Så er det officielt
Lewandowski forlader FC Barcelona
– Niels Frederiksen er en legende!
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
TOPNYHED
