Randers FC viser interesse for Kasper Kusk, der er ude i kulden i AaB. Det bekræfter kronjydernes direktør Søren Pedersen i et interview med bold.dk.
Kasper Kusk fik et kort indhop mod FC Midtjylland i fredags, men i forrige runde var offensivspilleren helt ude af truppen, da nordjyderne mødte netop Randers FC.
Det er et meget godt billede på Kusks sæson – det har været ind og ud. I de første 17 Superliga-kampe har AaB-profilen været på banen i de 16, men han er blot startet inde ni gange, og kun i to kampe har Kusk fået fuld spilletid.
Nu er Randers FC klar til at tilbyde Kasper Kusk en frisk start, hvis han ønsker det.
– Jeg synes, Kusk er en rigtig dygtig spiller, og jeg kunne sagtens se Kusk blive en rigtig dygtig Randers FC-spiller. Jeg har altid syntes, han var en spændende spiller med nogle kvaliteter, som også vil kunne hjælpe os, så på den måde kan jeg sagtens se, at det ville være interessant for os, hvis muligheden opstår, siger Søren Pedersen til bold.dk.
AaB’s sportschef Inge André Olsen fastslog den 14. februar i et interview med Ritzau, at Kasper Kusk, der har kontrakt med nordjyderne frem til udgangen af 2022, ikke umiddelbart er på affyringsrampen.
– Det er rigtigt, at vi forsøger at gøre truppen mindre, men der er andre spillere, som sidder på tribunen, der er større sandsynlighed for, at vi skiller os af med, lød det fra AaB’s sportschef.
Kasper Kusks fremtid har været til heftig debat på det seneste, og i forbindelse med hjemmekampen mod Randers FC ydmygede AaB slet og ret offensivspilleren. Det mener Flemming Povlsen – læs mere her.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Emam Ashour lyner igen!
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
