Randers FC viser interesse for Kasper Kusk, der er ude i kulden i AaB. Det bekræfter kronjydernes direktør Søren Pedersen i et interview med bold.dk.
Kasper Kusk fik et kort indhop mod FC Midtjylland i fredags, men i forrige runde var offensivspilleren helt ude af truppen, da nordjyderne mødte netop Randers FC.
Det er et meget godt billede på Kusks sæson – det har været ind og ud. I de første 17 Superliga-kampe har AaB-profilen været på banen i de 16, men han er blot startet inde ni gange, og kun i to kampe har Kusk fået fuld spilletid.
Nu er Randers FC klar til at tilbyde Kasper Kusk en frisk start, hvis han ønsker det.
– Jeg synes, Kusk er en rigtig dygtig spiller, og jeg kunne sagtens se Kusk blive en rigtig dygtig Randers FC-spiller. Jeg har altid syntes, han var en spændende spiller med nogle kvaliteter, som også vil kunne hjælpe os, så på den måde kan jeg sagtens se, at det ville være interessant for os, hvis muligheden opstår, siger Søren Pedersen til bold.dk.
AaB’s sportschef Inge André Olsen fastslog den 14. februar i et interview med Ritzau, at Kasper Kusk, der har kontrakt med nordjyderne frem til udgangen af 2022, ikke umiddelbart er på affyringsrampen.
– Det er rigtigt, at vi forsøger at gøre truppen mindre, men der er andre spillere, som sidder på tribunen, der er større sandsynlighed for, at vi skiller os af med, lød det fra AaB’s sportschef.
Kasper Kusks fremtid har været til heftig debat på det seneste, og i forbindelse med hjemmekampen mod Randers FC ydmygede AaB slet og ret offensivspilleren. Det mener Flemming Povlsen – læs mere her.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
‘Rødt kort er svært at vurdere’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
