Randers FC viser interesse for Kasper Kusk, der er ude i kulden i AaB. Det bekræfter kronjydernes direktør Søren Pedersen i et interview med bold.dk.
Kasper Kusk fik et kort indhop mod FC Midtjylland i fredags, men i forrige runde var offensivspilleren helt ude af truppen, da nordjyderne mødte netop Randers FC.
Det er et meget godt billede på Kusks sæson – det har været ind og ud. I de første 17 Superliga-kampe har AaB-profilen været på banen i de 16, men han er blot startet inde ni gange, og kun i to kampe har Kusk fået fuld spilletid.
Nu er Randers FC klar til at tilbyde Kasper Kusk en frisk start, hvis han ønsker det.
– Jeg synes, Kusk er en rigtig dygtig spiller, og jeg kunne sagtens se Kusk blive en rigtig dygtig Randers FC-spiller. Jeg har altid syntes, han var en spændende spiller med nogle kvaliteter, som også vil kunne hjælpe os, så på den måde kan jeg sagtens se, at det ville være interessant for os, hvis muligheden opstår, siger Søren Pedersen til bold.dk.
AaB’s sportschef Inge André Olsen fastslog den 14. februar i et interview med Ritzau, at Kasper Kusk, der har kontrakt med nordjyderne frem til udgangen af 2022, ikke umiddelbart er på affyringsrampen.
– Det er rigtigt, at vi forsøger at gøre truppen mindre, men der er andre spillere, som sidder på tribunen, der er større sandsynlighed for, at vi skiller os af med, lød det fra AaB’s sportschef.
Kasper Kusks fremtid har været til heftig debat på det seneste, og i forbindelse med hjemmekampen mod Randers FC ydmygede AaB slet og ret offensivspilleren. Det mener Flemming Povlsen – læs mere her.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
MEDIE
Romano: Lindstrøm skifter til Schalke
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TOPNYHED
