Prince Amoako Junior.
Det er nok et navn, som du kommer til at lære at kende.
Stortalentet har nemlig skrevet kontrakt med FC Nordsjælland, og det 18-årige stortalent har indtil nu været en del af klubbens akademi i Ghana.
Tipsbladet afslørede det for en uge siden, og nu bekræfter Superliga-klubben det på sin hjemmeside.
– Det føles virkelig godt at skrive under på min første kontrakt med FC Nordsjælland. Farum og FCN er allerede som et andet hjem for mig, hvorfor jeg ikke kunne forestille mig et bedre sted at starte min professionelle karriere. Jeg er utrolig glad for at være her. – Det er en klub og organisationer, der betyder utrolig meget for mig.
– Right to Dream og FCN er som en familie for mig, og jeg føler mig allerede meget tilpas her i Farum. Det er derfor fantastisk, at jeg nu har fået muligheden for at blive en del af Superliga-holdet, hvor jeg er sikker på, at jeg kan fortsætte min gode udvikling. – Jeg vil blive ved med at gøre, hvad jeg er god til. Jeg kan godt lide at være på bolden og underholde fansene. Og jeg vil gøre alt for at yde mit absolut bedste for denne klub og vores fans. – Det kommer til at være en drøm, der går i opfyldelse, når jeg træder ud på Right to Dream Park til min første Superliga-kamp, og jeg glæder mig utrolig meget til det, fortæller Prince Amoako Junior til klubbens hjemmeside.
– Jeg tror bare, at jeg vil sige, indtil I ser ham, at der er rigtig meget at glæde sig til. Han er en spændende og kreativ spiller, og så er han en dygtig afslutter. Han kan spille i små rum og på flere positioner oppe foran.
– Han er dygtig relationelt og har noget fart. Derudover kan han faktisk klare sig ret godt defensivt, og så er han en dygtig presspiller. Han har en rigtig fin pakke, der skal vænne sig til at spille seniorfodbold. Når han kommer tilbage på banen, forventer vi, at det kommer til at gå ret hurtigt, sagde cheftræneren blandt andet.
FC Nordsjælland møder AaB i morgen onsdag i den udsatte kamp i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
MEDIE
Monsterbud på vej
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Tysk VM-chok
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER