Prince Amoako Junior.
Det er nok et navn, som du kommer til at lære at kende.
Stortalentet har nemlig skrevet kontrakt med FC Nordsjælland, og det 18-årige stortalent har indtil nu været en del af klubbens akademi i Ghana.
Tipsbladet afslørede det for en uge siden, og nu bekræfter Superliga-klubben det på sin hjemmeside.
– Det føles virkelig godt at skrive under på min første kontrakt med FC Nordsjælland. Farum og FCN er allerede som et andet hjem for mig, hvorfor jeg ikke kunne forestille mig et bedre sted at starte min professionelle karriere. Jeg er utrolig glad for at være her. – Det er en klub og organisationer, der betyder utrolig meget for mig.
– Right to Dream og FCN er som en familie for mig, og jeg føler mig allerede meget tilpas her i Farum. Det er derfor fantastisk, at jeg nu har fået muligheden for at blive en del af Superliga-holdet, hvor jeg er sikker på, at jeg kan fortsætte min gode udvikling. – Jeg vil blive ved med at gøre, hvad jeg er god til. Jeg kan godt lide at være på bolden og underholde fansene. Og jeg vil gøre alt for at yde mit absolut bedste for denne klub og vores fans. – Det kommer til at være en drøm, der går i opfyldelse, når jeg træder ud på Right to Dream Park til min første Superliga-kamp, og jeg glæder mig utrolig meget til det, fortæller Prince Amoako Junior til klubbens hjemmeside.
– Jeg tror bare, at jeg vil sige, indtil I ser ham, at der er rigtig meget at glæde sig til. Han er en spændende og kreativ spiller, og så er han en dygtig afslutter. Han kan spille i små rum og på flere positioner oppe foran.
– Han er dygtig relationelt og har noget fart. Derudover kan han faktisk klare sig ret godt defensivt, og så er han en dygtig presspiller. Han har en rigtig fin pakke, der skal vænne sig til at spille seniorfodbold. Når han kommer tilbage på banen, forventer vi, at det kommer til at gå ret hurtigt, sagde cheftræneren blandt andet.
FC Nordsjælland møder AaB i morgen onsdag i den udsatte kamp i Superligaen.
LIVE
LIVE: Danske klubber jagtede ny OB-spiller
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
10. gang i træk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
AVIS