Superliga-klub bekræfter tilgang af stortalent

FC Nordsjælland skriver på sin hjemmeside, at Superliga-klubben har skrevet kontrakt med 18-årige Prince Amoako Junior.



Prince Amoako Junior.

Det er nok et navn, som du kommer til at lære at kende.

Stortalentet har nemlig skrevet kontrakt med FC Nordsjælland, og det 18-årige stortalent har indtil nu været en del af klubbens akademi i Ghana.

Tipsbladet afslørede det for en uge siden, og nu bekræfter Superliga-klubben det på sin hjemmeside.

– Det føles virkelig godt at skrive under på min første kontrakt med FC Nordsjælland. Farum og FCN er allerede som et andet hjem for mig, hvorfor jeg ikke kunne forestille mig et bedre sted at starte min professionelle karriere. Jeg er utrolig glad for at være her. – Det er en klub og organisationer, der betyder utrolig meget for mig.

– Right to Dream og FCN er som en familie for mig, og jeg føler mig allerede meget tilpas her i Farum. Det er derfor fantastisk, at jeg nu har fået muligheden for at blive en del af Superliga-holdet, hvor jeg er sikker på, at jeg kan fortsætte min gode udvikling. – Jeg vil blive ved med at gøre, hvad jeg er god til. Jeg kan godt lide at være på bolden og underholde fansene. Og jeg vil gøre alt for at yde mit absolut bedste for denne klub og vores fans. – Det kommer til at være en drøm, der går i opfyldelse, når jeg træder ud på Right to Dream Park til min første Superliga-kamp, og jeg glæder mig utrolig meget til det, fortæller Prince Amoako Junior til klubbens hjemmeside.

I torsdags var Tipsbladet til FC Nordsjælland-træning, og her satte cheftræner Jens Fønsskov Olsen ord på stortalentets kvaliteter.

– Jeg tror bare, at jeg vil sige, indtil I ser ham, at der er rigtig meget at glæde sig til. Han er en spændende og kreativ spiller, og så er han en dygtig afslutter. Han kan spille i små rum og på flere positioner oppe foran.

– Han er dygtig relationelt og har noget fart. Derudover kan han faktisk klare sig ret godt defensivt, og så er han en dygtig presspiller. Han har en rigtig fin pakke, der skal vænne sig til at spille seniorfodbold. Når han kommer tilbage på banen, forventer vi, at det kommer til at gå ret hurtigt, sagde cheftræneren blandt andet.

FC Nordsjælland møder AaB i morgen onsdag i den udsatte kamp i Superligaen.





Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv


Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

Åge Hareide er alvorligt syg

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

GOG buldrer forbi bundhold

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Skotland dummer sig i Grækenland

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Ny kæmpeklub er interesseret

Danske tenniskvinder rykker ned

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Riemer giver Højlund-opdatering

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Peter Christiansen har fundet afløseren

Chok i OB – siger op efter seks dage

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Aflyser pressemøde i Parken

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Her kan du se Danmark mod Belarus

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Målfattigt i Moldova

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder