Prince Amoako Junior.
Det er nok et navn, som du kommer til at lære at kende.
Stortalentet har nemlig skrevet kontrakt med FC Nordsjælland, og det 18-årige stortalent har indtil nu været en del af klubbens akademi i Ghana.
Tipsbladet afslørede det for en uge siden, og nu bekræfter Superliga-klubben det på sin hjemmeside.
– Det føles virkelig godt at skrive under på min første kontrakt med FC Nordsjælland. Farum og FCN er allerede som et andet hjem for mig, hvorfor jeg ikke kunne forestille mig et bedre sted at starte min professionelle karriere. Jeg er utrolig glad for at være her. – Det er en klub og organisationer, der betyder utrolig meget for mig.
– Right to Dream og FCN er som en familie for mig, og jeg føler mig allerede meget tilpas her i Farum. Det er derfor fantastisk, at jeg nu har fået muligheden for at blive en del af Superliga-holdet, hvor jeg er sikker på, at jeg kan fortsætte min gode udvikling. – Jeg vil blive ved med at gøre, hvad jeg er god til. Jeg kan godt lide at være på bolden og underholde fansene. Og jeg vil gøre alt for at yde mit absolut bedste for denne klub og vores fans. – Det kommer til at være en drøm, der går i opfyldelse, når jeg træder ud på Right to Dream Park til min første Superliga-kamp, og jeg glæder mig utrolig meget til det, fortæller Prince Amoako Junior til klubbens hjemmeside.
– Jeg tror bare, at jeg vil sige, indtil I ser ham, at der er rigtig meget at glæde sig til. Han er en spændende og kreativ spiller, og så er han en dygtig afslutter. Han kan spille i små rum og på flere positioner oppe foran.
– Han er dygtig relationelt og har noget fart. Derudover kan han faktisk klare sig ret godt defensivt, og så er han en dygtig presspiller. Han har en rigtig fin pakke, der skal vænne sig til at spille seniorfodbold. Når han kommer tilbage på banen, forventer vi, at det kommer til at gå ret hurtigt, sagde cheftræneren blandt andet.
FC Nordsjælland møder AaB i morgen onsdag i den udsatte kamp i Superligaen.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FCM stanger lang karantæne ud til fan
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
AC Milan kigger på dansker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab