Superliga-klub hylder målmand med særlig trøje

SønderjyskE Fodbold har – i samarbejde med hummel – for første gang produceret en specialdesignet målmandstrøje.



SønderjyskEs australske målmand, Lawrence Thomas, får mandag en særlig hyldest af klubben og klubbens trøjesponsor Hummel.

Den australske målmand har fået æren af at være med til at udvikle trøjen, der ikke overraskende har referencer til Australien.

– Trøjens primære farve er gul – inspireret fra det australske landshold, Socceroos – mens kontrastfarven er grøn. Som en del af mønstret benyttes der okkerfarver, hvis inspiration er hentet fra aboriginernes kropsudsmykning. De fire søjler fra landsdelstrøjen, der symboliserer de fire hjemmebanebyer i SønderjyskE, er integreret i målmandstrøjen som fire penselstrøg, skriver klubben på sin hjemmeside.

Målmanden selv sætter også ord den ære, der er tilfaldet ham:

– Det er meget specielt for mig, at klubben har lavet en trøje med en hyldest til mit hjemland, og det er jeg meget taknemlig for. Jeg glæder mig til at bære trøjen i kamp og forhåbentligt være med til at sikre holdet succes.

SønderjyskEs marketingchef, Kell Haugaard, fortæller til klubbens hjemmeside, hvorfor man har valgt at hylde deres australske målmand.

– Lawrence Thomas har imponeret alle i SønderjyskE, siden han kom til klubben sidste sommer – både med sit målmandsspil og sit åbne sind. Vi hylder ofte markspillerne og især målscorerne, men vi mener, at Lawrence Thomas har nået et niveau, hvor han også fortjener en særlig hyldest. Det glæder mig, at vi har en samarbejdspartner i hummel, der straks er med på vores ideer, og jeg synes, vi har skabt en helt unik trøje sammen.

SønderjyskE oplyser, at trøjen vil blive sat til salg i fanboden på klubbens stadion, ligesom den også kan købes i den lokale sportsbutik og på nettet.





LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



LIVE

Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Vil ikke juble i Parken

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Det tyder på en FCK-ydmygelse

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afslører Brøndbys transferplaner

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med