Superliga-klub er i dialog med tre FCM-spillere

Tre spillere er udlejet fra FC Midtjylland til AC Horsens, og nu fortæller Horsens-chef, at der er dialog om fremtiden.



De ligger sidst i Superligaen, og pilen peger mod 1. division, men fremtiden skal alligevel forberedes.

Og det er sportschef Niels Erik Søndergård fra AC Horsens i gang med. Det fortæller han til Horsens Folkeblad.

Der er blandt andet kontraktudløb, der skal kigges på, og så er der spørgsmålet om nyindkøb.

Samtidig har AC Horsens flere lejespillere fra FC Midtjylland, som oprindeligt står til at løbe ud til sommer, men klubben har ikke afskrevet, at de spillere også på den længere bane skal være en del af AC Horsens.

– I forhold til de tre spillere, vi har lejet i FC Midtjylland, ligger bolden hos dem. De er på længerevarende kontrakter, men vi har fin dialog om de tre, siger Niels Erik Søndergård til Horsens Folkeblad.

De tre spillere er stopper Søren Reese, der de sidste år har været på flere forskellige lejeophold, siden han skiftede til FCM fra Viborg. Og så er det venstre back Nikolas Dyhr samt angriber Casper Tengstedt, der scorede to gange senest, hvor Horsens vandt med 3-2 over SønderjyskE efter at have været bagud med 0-2.

Horsens har 12 point op til Vejle, der ligger over nedrykningsstregen, og der resterer otte runder af Superligaen. Så det er svært at se, at Jens Berthel Askous mandskab kan score nok point til at redde sig.

Sejren over SønderjyskE senest satte i øvrigt en tyk streg under, at Glen Riddersholms mandskab er i problemer. Du kan læse lidt mere om det her.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Bo Svensson svært utilfreds

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

PSG – Bayern München



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Smider Salah-bombe

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Overbevisende: To chok i Parken

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub