Superliga-klub er i dialog med tre FCM-spillere

Tre spillere er udlejet fra FC Midtjylland til AC Horsens, og nu fortæller Horsens-chef, at der er dialog om fremtiden.



De ligger sidst i Superligaen, og pilen peger mod 1. division, men fremtiden skal alligevel forberedes.

Og det er sportschef Niels Erik Søndergård fra AC Horsens i gang med. Det fortæller han til Horsens Folkeblad.

Der er blandt andet kontraktudløb, der skal kigges på, og så er der spørgsmålet om nyindkøb.

Samtidig har AC Horsens flere lejespillere fra FC Midtjylland, som oprindeligt står til at løbe ud til sommer, men klubben har ikke afskrevet, at de spillere også på den længere bane skal være en del af AC Horsens.

– I forhold til de tre spillere, vi har lejet i FC Midtjylland, ligger bolden hos dem. De er på længerevarende kontrakter, men vi har fin dialog om de tre, siger Niels Erik Søndergård til Horsens Folkeblad.

De tre spillere er stopper Søren Reese, der de sidste år har været på flere forskellige lejeophold, siden han skiftede til FCM fra Viborg. Og så er det venstre back Nikolas Dyhr samt angriber Casper Tengstedt, der scorede to gange senest, hvor Horsens vandt med 3-2 over SønderjyskE efter at have været bagud med 0-2.

Horsens har 12 point op til Vejle, der ligger over nedrykningsstregen, og der resterer otte runder af Superligaen. Så det er svært at se, at Jens Berthel Askous mandskab kan score nok point til at redde sig.

Sejren over SønderjyskE senest satte i øvrigt en tyk streg under, at Glen Riddersholms mandskab er i problemer. Du kan læse lidt mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-profil med hattrick i målfest

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

FC København jagter Romane Amane

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Dansker skifter til tysk traditionsklub