Superliga-klub er i dialog med tre FCM-spillere

Tre spillere er udlejet fra FC Midtjylland til AC Horsens, og nu fortæller Horsens-chef, at der er dialog om fremtiden.



De ligger sidst i Superligaen, og pilen peger mod 1. division, men fremtiden skal alligevel forberedes.

Og det er sportschef Niels Erik Søndergård fra AC Horsens i gang med. Det fortæller han til Horsens Folkeblad.

Der er blandt andet kontraktudløb, der skal kigges på, og så er der spørgsmålet om nyindkøb.

Samtidig har AC Horsens flere lejespillere fra FC Midtjylland, som oprindeligt står til at løbe ud til sommer, men klubben har ikke afskrevet, at de spillere også på den længere bane skal være en del af AC Horsens.

– I forhold til de tre spillere, vi har lejet i FC Midtjylland, ligger bolden hos dem. De er på længerevarende kontrakter, men vi har fin dialog om de tre, siger Niels Erik Søndergård til Horsens Folkeblad.

De tre spillere er stopper Søren Reese, der de sidste år har været på flere forskellige lejeophold, siden han skiftede til FCM fra Viborg. Og så er det venstre back Nikolas Dyhr samt angriber Casper Tengstedt, der scorede to gange senest, hvor Horsens vandt med 3-2 over SønderjyskE efter at have været bagud med 0-2.

Horsens har 12 point op til Vejle, der ligger over nedrykningsstregen, og der resterer otte runder af Superligaen. Så det er svært at se, at Jens Berthel Askous mandskab kan score nok point til at redde sig.

Sejren over SønderjyskE senest satte i øvrigt en tyk streg under, at Glen Riddersholms mandskab er i problemer. Du kan læse lidt mere om det her.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Kæmpekøb retur til FC København?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Randers FC – FC Fredericia



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Arsenal skal til Danmark

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Så du det? Wass i helt vild aktion

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Bayern München er i pokalfinalen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er