Superliga-klub er i dialog med tre FCM-spillere

Tre spillere er udlejet fra FC Midtjylland til AC Horsens, og nu fortæller Horsens-chef, at der er dialog om fremtiden.



De ligger sidst i Superligaen, og pilen peger mod 1. division, men fremtiden skal alligevel forberedes.

Og det er sportschef Niels Erik Søndergård fra AC Horsens i gang med. Det fortæller han til Horsens Folkeblad.

Der er blandt andet kontraktudløb, der skal kigges på, og så er der spørgsmålet om nyindkøb.

Samtidig har AC Horsens flere lejespillere fra FC Midtjylland, som oprindeligt står til at løbe ud til sommer, men klubben har ikke afskrevet, at de spillere også på den længere bane skal være en del af AC Horsens.

– I forhold til de tre spillere, vi har lejet i FC Midtjylland, ligger bolden hos dem. De er på længerevarende kontrakter, men vi har fin dialog om de tre, siger Niels Erik Søndergård til Horsens Folkeblad.

De tre spillere er stopper Søren Reese, der de sidste år har været på flere forskellige lejeophold, siden han skiftede til FCM fra Viborg. Og så er det venstre back Nikolas Dyhr samt angriber Casper Tengstedt, der scorede to gange senest, hvor Horsens vandt med 3-2 over SønderjyskE efter at have været bagud med 0-2.

Horsens har 12 point op til Vejle, der ligger over nedrykningsstregen, og der resterer otte runder af Superligaen. Så det er svært at se, at Jens Berthel Askous mandskab kan score nok point til at redde sig.

Sejren over SønderjyskE senest satte i øvrigt en tyk streg under, at Glen Riddersholms mandskab er i problemer. Du kan læse lidt mere om det her.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Japan overrasker mod Holland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sverige med drømmestart på VM

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Brøndby melder duo færdig og teaser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Spottet i København

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Spanien – Kap Verde

Raser over VM-tiltag

Jagter tidligere FCK-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Belgien – Egypten