Superliga-klub scorer millionhandel på VM-spiller

Finansielt var det ikke nogen dum handel for Vejle Boldklub at sende Saeid Ezatolahi på leje i en klub i Qatar, hvor der senere på året er VM i fodbold.



Der venter en voldsomt interessant halvsæson for Vejle Boldklub, der med afsæt i sidstepladsen i rækken skal forsøge at redde sig til overlevelse i de 15 runder, der er tilbage af Superliga-sæsonen.

Det bliver et Vejle-hold, der nok en gang kommer ud af et transfervindue med en del nye folk og uden nogle af de spillere, der spillede regelmæssigt i efteråret.

Jacob Schoop er skiftet til oprykningskandidaten FC Helsingør, Viljormur Davidsen er rykket til Helsingborg, og man sendte også Saeid Ezatolahi afsted, efter den iranske landsholdsspiller havde været på kontrakt i Vejle i halvandet år.

Det var et iøjnefaldende skifte på leje til Al-Gharafa i Qatar, hvor der senere i år skal spilles VM, og aftalen kom i stand efter, at midtbanespilleren havde bedt VB om lov til at komme til udlandet.

Al-Gharafa er ikke nogen helt tilfældig klub i Qatar.

Cheftræneren er den tidligere Inter-boss Andrea Stramaccioni, Wesley Sneijder og Marcel Desailly har for år tilbage været forbi klubben, og Al-Gharafas præsident er medlem af Qatars kongefamilie og bestyrelsesformand for det globale medieselskab Al-Jazeera.

I fodboldklubber i det asiatiske kontinentalforbund tæller spillere fra andre asiatiske fodboldforbund i en særlig udlændingekvote, mens europæere, sydamerikanere og afrikanere tæller i en anden.

Derfor havde Al-Gharafa plads til Saeid Ezatolahi, og det er ifølge Tipsbladets oplysninger ikke småpenge, midtbanespilleren indbringer Vejle.

Således skal et halvt års leje i Al-Gharafa indbringe Vejle i omegnen af fem millioner kroner, og så har Qatar-klubben derefter muligheden for at købe midtbanespilleren til en på forhånd aftalt pris.

For at lade Ezatolahi gå krævede Vejle, at midtbanespilleren forlængede kontrakten til udgangen af 2023.

Det gjorde Ezatolahi, og dermed står VB med fornuftige kort på hånden på transfermarkedet om et års tid, hvis Ezatolahi ikke skifter permanent til Al-Gharafa til sommer og i januar 2023 stadig er Vejle-spiller og har gjort en god figur til VM-slutrunden i Qatar, hvor han forventes at være med for Iran, der allerede har kvalificeret sig til slutrunden.

– Der er tre elementer i den her aftale. Der er spillerens ønske, der er en motiveret spillertrup i jagten på overlevelse, og så er der et økonomisk perspektiv for Vejle Boldklub.

– Saeid ønskede dette skifte, og Vejle Boldklub står foran en opgave, der kræver alt fra den enkelte spiller, sagde Vejles sportschef, Adrian Nicolae, da skiftet blev præsenteret for halvanden uge siden.

Vejle åbner forårssæsonen i Silkeborg den 20. februar og er lige nu på træningslejr i Belek i Tyrkiet.







LIVE

TransferLIVE: Raser over Thomas Frank-beslutning

Han erstatter Daniel Ortved på Viaplay

Manchester City køber landsholdsspiller

Kommer til AGF efter monstersæson

Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Voldsom lønnedgang i Brøndby



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Brøndby forhandler om stor transfer

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Han skal væk fra FC Midtjylland 



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

– Det er forfærdeligt

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Storklub lurer på Jonas Wind

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

I chok over Tottenham

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Legender med dyster melding

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’