VIBORG (Tipsbladet): De manglede kun en enkelt scoring for 11 måneder siden for at få bronze, og Viborg FF lader ikke til, at een nuværende plads i det tunge slutspil i bunden skal blive noget permanent.
En sejr over OB i seneste runde stiller klubben fornuftigt forud for de sidste seks uger, hvor VFF og Randers FC ser ud til at dyste om syvendepladsen.
Det har været en sæson præget af ustabilt spil, hvor Viborg ofte er kommet bagud og på få minutter er gået fra udmærket spil til at være helt i tovene.
De seneste ugers syv point har givet mere ro, men ujævnt spil skal ikke være det, der kendetegner Viborg FF, fortæller sportschef Mads Agesen i et interview med Tipsbladet.
– Vi er ikke i mål endnu i forhold til, hvor vi gerne vil være. Vi skal have noget mere kontinuitet i præstationer, både individuelt og kollektivt, og mindre ustabilitet. Vi er lidt for langt fra det udtryk, vi gerne vil have.
– Det betyder klart noget, at profiler forlod os i 2022 og 2023, og det tager tid til at spille folk ind. Vi har heller ikke haft kontinuitet i vores trænerstab, så vi har prioriteret at have så meget struktur og ro i vores hverdag for de spillere, vi har. Den her nye 'Viborgvej', alle nok var betagede af i sidste sæson, den tager tid at komme ind i for nye folk udefra. Vi lavede ret store udskiftninger både i stab og spillere, og det har nok taget lidt længere tid, end vi havde håbet, siger Mads Agesen.
Skal være større
Viborg vandt i fredags en vigtig sejr over OB, hvor blandt andre Serginho klarede sig fremragende.
Tipsbladet har tidligere beskrevet, hvordan der holdes øje med Anosike Ementa i udlandet, og selv om Viborg-lederne gerne vil holde sammen på de bedste spillere og bevæge sig højere i tabellen i næste sæson, er man også klar over, at spillersalg er nødvendige.

Justin Lonwijk, Sebastian Grønning, Jay-Roy Grot, Christian Sørensen og i denne sæson Anton Gaaei og Elias Achouri er røget afsted til langt større og bedre betalende klubber for beløb, VFF ikke tidligere har solgt for.
Og det med at sælge vil fortsat være centralt i VFF, der i Tipsbladets seneste gennemgang havde Superligaens syvendestørste spillerbudget stort set side om side med Randers, Silkeborg, Lyngby og Vejle.
– Vi har lagt en plan, hvor vi skal have det sportslige budget til at vokse, helst organisk ved, at vi sælger nogle dygtige, unge spillere. Vi har foden på speederen i forhold til den strategi, og det hænger selvfølgelig sammen med, at vi også spiller i Superligaen i næste sæson. Vi vil allerhelst på syvendepladsen og tage den her playoffkamp om kvalifikation til Conference League, siger Mads Agesen til Tipsbladet.
– Vi vil gerne kapitalisere på transfermarkedet. I lavede vist en artikel tidligere på foråret om, at det nok letter igen til sommer, efter det var stille i januar, og det skal vi være klar til at udnytte. Det er ikke mindst derfor, vi tager mange unge spillere ind. De har et potentiale, og vi kan godt lide at arbejde med dem. Det er en del af vores forretning, at de bedste skal ud at spille i en større liga i fremtiden, siger Mads Agesen.
Viborg har udviklet sig markant de seneste år økonomisk, efter klubben blev købt af Jesper Søgaard og Christian Kirk Rasmussen, grundlæggerne af Better Collective, sammen med Football Radar-grundlæggerne Alexander og Christoffer Reedtz.
Men flere andre Superliga-klubber har også fået eller kan få nye, pengestærke ejere, og Viborgs plads i Superligaens hierarki er på ingen måde givet, hvilket man er ganske bevidst om i klubben.
Viborg FF kom ud af seneste årsregnskab med et overskud på knap 34 millioner kroner.
Læs mere om Superliga-klubbernes ejerskaber her.
Tipsbladet har for nylig tegnet et større portræt af VFF-profilen Serginho – læs det her.
Tipsbladet og Viborg FF har samme ejer –
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG