VIBORG (Tipsbladet): De manglede kun en enkelt scoring for 11 måneder siden for at få bronze, og Viborg FF lader ikke til, at een nuværende plads i det tunge slutspil i bunden skal blive noget permanent.
En sejr over OB i seneste runde stiller klubben fornuftigt forud for de sidste seks uger, hvor VFF og Randers FC ser ud til at dyste om syvendepladsen.
Det har været en sæson præget af ustabilt spil, hvor Viborg ofte er kommet bagud og på få minutter er gået fra udmærket spil til at være helt i tovene.
De seneste ugers syv point har givet mere ro, men ujævnt spil skal ikke være det, der kendetegner Viborg FF, fortæller sportschef Mads Agesen i et interview med Tipsbladet.
– Vi er ikke i mål endnu i forhold til, hvor vi gerne vil være. Vi skal have noget mere kontinuitet i præstationer, både individuelt og kollektivt, og mindre ustabilitet. Vi er lidt for langt fra det udtryk, vi gerne vil have.
– Det betyder klart noget, at profiler forlod os i 2022 og 2023, og det tager tid til at spille folk ind. Vi har heller ikke haft kontinuitet i vores trænerstab, så vi har prioriteret at have så meget struktur og ro i vores hverdag for de spillere, vi har. Den her nye 'Viborgvej', alle nok var betagede af i sidste sæson, den tager tid at komme ind i for nye folk udefra. Vi lavede ret store udskiftninger både i stab og spillere, og det har nok taget lidt længere tid, end vi havde håbet, siger Mads Agesen.
Skal være større
Viborg vandt i fredags en vigtig sejr over OB, hvor blandt andre Serginho klarede sig fremragende.
Tipsbladet har tidligere beskrevet, hvordan der holdes øje med Anosike Ementa i udlandet, og selv om Viborg-lederne gerne vil holde sammen på de bedste spillere og bevæge sig højere i tabellen i næste sæson, er man også klar over, at spillersalg er nødvendige.

Justin Lonwijk, Sebastian Grønning, Jay-Roy Grot, Christian Sørensen og i denne sæson Anton Gaaei og Elias Achouri er røget afsted til langt større og bedre betalende klubber for beløb, VFF ikke tidligere har solgt for.
Og det med at sælge vil fortsat være centralt i VFF, der i Tipsbladets seneste gennemgang havde Superligaens syvendestørste spillerbudget stort set side om side med Randers, Silkeborg, Lyngby og Vejle.
– Vi har lagt en plan, hvor vi skal have det sportslige budget til at vokse, helst organisk ved, at vi sælger nogle dygtige, unge spillere. Vi har foden på speederen i forhold til den strategi, og det hænger selvfølgelig sammen med, at vi også spiller i Superligaen i næste sæson. Vi vil allerhelst på syvendepladsen og tage den her playoffkamp om kvalifikation til Conference League, siger Mads Agesen til Tipsbladet.
– Vi vil gerne kapitalisere på transfermarkedet. I lavede vist en artikel tidligere på foråret om, at det nok letter igen til sommer, efter det var stille i januar, og det skal vi være klar til at udnytte. Det er ikke mindst derfor, vi tager mange unge spillere ind. De har et potentiale, og vi kan godt lide at arbejde med dem. Det er en del af vores forretning, at de bedste skal ud at spille i en større liga i fremtiden, siger Mads Agesen.
Viborg har udviklet sig markant de seneste år økonomisk, efter klubben blev købt af Jesper Søgaard og Christian Kirk Rasmussen, grundlæggerne af Better Collective, sammen med Football Radar-grundlæggerne Alexander og Christoffer Reedtz.
Men flere andre Superliga-klubber har også fået eller kan få nye, pengestærke ejere, og Viborgs plads i Superligaens hierarki er på ingen måde givet, hvilket man er ganske bevidst om i klubben.
Viborg FF kom ud af seneste årsregnskab med et overskud på knap 34 millioner kroner.
Læs mere om Superliga-klubbernes ejerskaber her.
Tipsbladet har for nylig tegnet et større portræt af VFF-profilen Serginho – læs det her.
Tipsbladet og Viborg FF har samme ejer –
LIVE
TransferLIVE: Spottet i Brøndby!
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
EKSKLUSIVT
Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
INTERVIEW
Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
DAGENS SPILFORSLAG