Det har hidtil været tv-stationerne selv, der har stået for produktionerne af kampene i Superligaen, men det bliver lavet om, når sæsonen efter sommeren 2024 begynder. I stedet kommer Superligaen selv sammen med DMX Production til at gøre det under et fælles produktionsselskab med navnet Matchday Production.
Det oplyser Superligaen på dens hjemmeside, hvor direktør i Divisionsforeningen Claus Thomsen forklarer, hvordan det skal foregå.
– Med etablering af et produktionsselskab tager klubberne nu ansvaret for at drive udviklingen af tv-produktet. Ved at pulje alle kampe fra de fire rækker i Herre-DM samt Oddset Pokalen, opnås en volumen, der betyder, at der på den lange bane kan investeres i teknologi og personale, så vi kan tilbyde rettighedskøberne, og dermed seerne, en tv-oplevelse fuldt på højde med det, vi ser internationalt, siger han og fortsætter:
– Tidligere medieaftaler har også givet mulighed for at hjemtage produktionen. Med de nye 6-årige medieaftaler på plads er timingen nu den rette. Det er en vigtig pointe, at rettighedshavere stadig får adgang til at sætte deres kreative præg på produktionerne, lyder det fra Claus Thomsen.
Det står desuden klart, at der kun bliver behov for kamerapersonale på stadion, mens producer, teknikere, grafikere osv. kommer til at arbejde i et nyetableret produktionscenter, der kommer til at blive placeret i København.
Claus Thomsen mener endvidere, at det nye skridt viser klubberne vilje til at drive udviklingen yderligere med en strategisk investering i tv-oplevelsen – og at formålet ikke bliver at opnå mere kontrol med, hvad der vises fra stadion.
– Det har hele tiden været reguleret i aftalerne med rettighedshaverne, at der i selve kampproduktionen skal være fokus på det sportslige og f.eks. ikke vises baneløbere eller tilskuere, der har fået et ildebefindende. Hvad rettighedshaverne og den øvrige presse beretter fra stadion i tekst eller billeder er fortsat noget, de helt selv styrer, siger han og tilføjer:
– Nu har vi og klubberne bare taget et skridt op i værdikæden, så vi kan være med til at sikre, at kampene præsenteres på den bedst mulige måde. Og med DMC har vi fået en dygtig partner som deler vores vision om at udvikle kvaliteten af tv-produktet, fortæller Claus Thomsen.
Det bliver TV 2 og Viaplay, der kommer til at stå for dækningen fra sommeren 2024.

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Flot gestus af Tadej Pogacar

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

I vildrede over kæmpe United-transfer

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Legende færdig i Wrexham?

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

– Starten kunne næsten ikke have været værre

– Det er en fantastisk kombination

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Som Bambi på glatis!

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

Medier fælder dom over Højlund efter Napoli-debut

Thomas Frank deler godt nyt

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Her er Mike Tullbergs reaktion på debutnederlag

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Fuldstændigt vanvittige tal – han scorer på alt!

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

Stor Pione Sisto-overraskelse

– En tabersag for Brøndby

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Dansk klub skriver historie

Surt show: Det bliver ikke til noget

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Raser over Ruben Amorim

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

Danskerklub på dybt vand i Norditalien
