Det har hidtil været tv-stationerne selv, der har stået for produktionerne af kampene i Superligaen, men det bliver lavet om, når sæsonen efter sommeren 2024 begynder. I stedet kommer Superligaen selv sammen med DMX Production til at gøre det under et fælles produktionsselskab med navnet Matchday Production.
Det oplyser Superligaen på dens hjemmeside, hvor direktør i Divisionsforeningen Claus Thomsen forklarer, hvordan det skal foregå.
– Med etablering af et produktionsselskab tager klubberne nu ansvaret for at drive udviklingen af tv-produktet. Ved at pulje alle kampe fra de fire rækker i Herre-DM samt Oddset Pokalen, opnås en volumen, der betyder, at der på den lange bane kan investeres i teknologi og personale, så vi kan tilbyde rettighedskøberne, og dermed seerne, en tv-oplevelse fuldt på højde med det, vi ser internationalt, siger han og fortsætter:
– Tidligere medieaftaler har også givet mulighed for at hjemtage produktionen. Med de nye 6-årige medieaftaler på plads er timingen nu den rette. Det er en vigtig pointe, at rettighedshavere stadig får adgang til at sætte deres kreative præg på produktionerne, lyder det fra Claus Thomsen.
Det står desuden klart, at der kun bliver behov for kamerapersonale på stadion, mens producer, teknikere, grafikere osv. kommer til at arbejde i et nyetableret produktionscenter, der kommer til at blive placeret i København.
Claus Thomsen mener endvidere, at det nye skridt viser klubberne vilje til at drive udviklingen yderligere med en strategisk investering i tv-oplevelsen – og at formålet ikke bliver at opnå mere kontrol med, hvad der vises fra stadion.
– Det har hele tiden været reguleret i aftalerne med rettighedshaverne, at der i selve kampproduktionen skal være fokus på det sportslige og f.eks. ikke vises baneløbere eller tilskuere, der har fået et ildebefindende. Hvad rettighedshaverne og den øvrige presse beretter fra stadion i tekst eller billeder er fortsat noget, de helt selv styrer, siger han og tilføjer:
– Nu har vi og klubberne bare taget et skridt op i værdikæden, så vi kan være med til at sikre, at kampene præsenteres på den bedst mulige måde. Og med DMC har vi fået en dygtig partner som deler vores vision om at udvikle kvaliteten af tv-produktet, fortæller Claus Thomsen.
Det bliver TV 2 og Viaplay, der kommer til at stå for dækningen fra sommeren 2024.
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo