Stor tv-ændring i Superligaen: Det vil der ske

Fra sommeren 2024 bliver det ikke længere tv-stationerne selv, der skal producere kampene i Superligaen.



Det har hidtil været tv-stationerne selv, der har stået for produktionerne af kampene i Superligaen, men det bliver lavet om, når sæsonen efter sommeren 2024 begynder. I stedet kommer Superligaen selv sammen med DMX Production til at gøre det under et fælles produktionsselskab med navnet Matchday Production.

Det oplyser Superligaen på dens hjemmeside, hvor direktør i Divisionsforeningen Claus Thomsen forklarer, hvordan det skal foregå.  

– Med etablering af et produktionsselskab tager klubberne nu ansvaret for at drive udviklingen af tv-produktet. Ved at pulje alle kampe fra de fire rækker i Herre-DM samt Oddset Pokalen, opnås en volumen, der betyder, at der på den lange bane kan investeres i teknologi og personale, så vi kan tilbyde rettighedskøberne, og dermed seerne, en tv-oplevelse fuldt på højde med det, vi ser internationalt, siger han og fortsætter:

– Tidligere medieaftaler har også givet mulighed for at hjemtage produktionen. Med de nye 6-årige medieaftaler på plads er timingen nu den rette. Det er en vigtig pointe, at rettighedshavere stadig får adgang til at sætte deres kreative præg på produktionerne, lyder det fra Claus Thomsen.

Det står desuden klart, at der kun bliver behov for kamerapersonale på stadion, mens producer, teknikere, grafikere osv. kommer til at arbejde i et nyetableret produktionscenter, der kommer til at blive placeret i København.

Claus Thomsen mener endvidere, at det nye skridt viser klubberne vilje til at drive udviklingen yderligere med en strategisk investering i tv-oplevelsen – og at formålet ikke bliver at opnå mere kontrol med, hvad der vises fra stadion.

– Det har hele tiden været reguleret i aftalerne med rettighedshaverne, at der i selve kampproduktionen skal være fokus på det sportslige og f.eks. ikke vises baneløbere eller tilskuere, der har fået et ildebefindende. Hvad rettighedshaverne og den øvrige presse beretter fra stadion i tekst eller billeder er fortsat noget, de helt selv styrer, siger han og tilføjer:

– Nu har vi og klubberne bare taget et skridt op i værdikæden, så vi kan være med til at sikre, at kampene præsenteres på den bedst mulige måde. Og med DMC har vi fået en dygtig partner som deler vores vision om at udvikle kvaliteten af tv-produktet, fortæller Claus Thomsen.

Det bliver TV 2 og Viaplay, der kommer til at stå for dækningen fra sommeren 2024. 



Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Bekræfter FC København-historie

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Meldes på vej mod nyt skifte

Mål i begge ender i Marokko

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt