Det har hidtil været tv-stationerne selv, der har stået for produktionerne af kampene i Superligaen, men det bliver lavet om, når sæsonen efter sommeren 2024 begynder. I stedet kommer Superligaen selv sammen med DMX Production til at gøre det under et fælles produktionsselskab med navnet Matchday Production.
Det oplyser Superligaen på dens hjemmeside, hvor direktør i Divisionsforeningen Claus Thomsen forklarer, hvordan det skal foregå.
– Med etablering af et produktionsselskab tager klubberne nu ansvaret for at drive udviklingen af tv-produktet. Ved at pulje alle kampe fra de fire rækker i Herre-DM samt Oddset Pokalen, opnås en volumen, der betyder, at der på den lange bane kan investeres i teknologi og personale, så vi kan tilbyde rettighedskøberne, og dermed seerne, en tv-oplevelse fuldt på højde med det, vi ser internationalt, siger han og fortsætter:
– Tidligere medieaftaler har også givet mulighed for at hjemtage produktionen. Med de nye 6-årige medieaftaler på plads er timingen nu den rette. Det er en vigtig pointe, at rettighedshavere stadig får adgang til at sætte deres kreative præg på produktionerne, lyder det fra Claus Thomsen.
Det står desuden klart, at der kun bliver behov for kamerapersonale på stadion, mens producer, teknikere, grafikere osv. kommer til at arbejde i et nyetableret produktionscenter, der kommer til at blive placeret i København.
Claus Thomsen mener endvidere, at det nye skridt viser klubberne vilje til at drive udviklingen yderligere med en strategisk investering i tv-oplevelsen – og at formålet ikke bliver at opnå mere kontrol med, hvad der vises fra stadion.
– Det har hele tiden været reguleret i aftalerne med rettighedshaverne, at der i selve kampproduktionen skal være fokus på det sportslige og f.eks. ikke vises baneløbere eller tilskuere, der har fået et ildebefindende. Hvad rettighedshaverne og den øvrige presse beretter fra stadion i tekst eller billeder er fortsat noget, de helt selv styrer, siger han og tilføjer:
– Nu har vi og klubberne bare taget et skridt op i værdikæden, så vi kan være med til at sikre, at kampene præsenteres på den bedst mulige måde. Og med DMC har vi fået en dygtig partner som deler vores vision om at udvikle kvaliteten af tv-produktet, fortæller Claus Thomsen.
Det bliver TV 2 og Viaplay, der kommer til at stå for dækningen fra sommeren 2024.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE