Det har hidtil været tv-stationerne selv, der har stået for produktionerne af kampene i Superligaen, men det bliver lavet om, når sæsonen efter sommeren 2024 begynder. I stedet kommer Superligaen selv sammen med DMX Production til at gøre det under et fælles produktionsselskab med navnet Matchday Production.
Det oplyser Superligaen på dens hjemmeside, hvor direktør i Divisionsforeningen Claus Thomsen forklarer, hvordan det skal foregå.
– Med etablering af et produktionsselskab tager klubberne nu ansvaret for at drive udviklingen af tv-produktet. Ved at pulje alle kampe fra de fire rækker i Herre-DM samt Oddset Pokalen, opnås en volumen, der betyder, at der på den lange bane kan investeres i teknologi og personale, så vi kan tilbyde rettighedskøberne, og dermed seerne, en tv-oplevelse fuldt på højde med det, vi ser internationalt, siger han og fortsætter:
– Tidligere medieaftaler har også givet mulighed for at hjemtage produktionen. Med de nye 6-årige medieaftaler på plads er timingen nu den rette. Det er en vigtig pointe, at rettighedshavere stadig får adgang til at sætte deres kreative præg på produktionerne, lyder det fra Claus Thomsen.
Det står desuden klart, at der kun bliver behov for kamerapersonale på stadion, mens producer, teknikere, grafikere osv. kommer til at arbejde i et nyetableret produktionscenter, der kommer til at blive placeret i København.
Claus Thomsen mener endvidere, at det nye skridt viser klubberne vilje til at drive udviklingen yderligere med en strategisk investering i tv-oplevelsen – og at formålet ikke bliver at opnå mere kontrol med, hvad der vises fra stadion.
– Det har hele tiden været reguleret i aftalerne med rettighedshaverne, at der i selve kampproduktionen skal være fokus på det sportslige og f.eks. ikke vises baneløbere eller tilskuere, der har fået et ildebefindende. Hvad rettighedshaverne og den øvrige presse beretter fra stadion i tekst eller billeder er fortsat noget, de helt selv styrer, siger han og tilføjer:
– Nu har vi og klubberne bare taget et skridt op i værdikæden, så vi kan være med til at sikre, at kampene præsenteres på den bedst mulige måde. Og med DMC har vi fået en dygtig partner som deler vores vision om at udvikle kvaliteten af tv-produktet, fortæller Claus Thomsen.
Det bliver TV 2 og Viaplay, der kommer til at stå for dækningen fra sommeren 2024.
LIVE
LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
EKSKLUSIVT
Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
BIZART
‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
FANKLUBBEN
Det giver håb for fremtiden
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
INTERVIEW