Det har hidtil været tv-stationerne selv, der har stået for produktionerne af kampene i Superligaen, men det bliver lavet om, når sæsonen efter sommeren 2024 begynder. I stedet kommer Superligaen selv sammen med DMX Production til at gøre det under et fælles produktionsselskab med navnet Matchday Production.
Det oplyser Superligaen på dens hjemmeside, hvor direktør i Divisionsforeningen Claus Thomsen forklarer, hvordan det skal foregå.
– Med etablering af et produktionsselskab tager klubberne nu ansvaret for at drive udviklingen af tv-produktet. Ved at pulje alle kampe fra de fire rækker i Herre-DM samt Oddset Pokalen, opnås en volumen, der betyder, at der på den lange bane kan investeres i teknologi og personale, så vi kan tilbyde rettighedskøberne, og dermed seerne, en tv-oplevelse fuldt på højde med det, vi ser internationalt, siger han og fortsætter:
– Tidligere medieaftaler har også givet mulighed for at hjemtage produktionen. Med de nye 6-årige medieaftaler på plads er timingen nu den rette. Det er en vigtig pointe, at rettighedshavere stadig får adgang til at sætte deres kreative præg på produktionerne, lyder det fra Claus Thomsen.
Det står desuden klart, at der kun bliver behov for kamerapersonale på stadion, mens producer, teknikere, grafikere osv. kommer til at arbejde i et nyetableret produktionscenter, der kommer til at blive placeret i København.
Claus Thomsen mener endvidere, at det nye skridt viser klubberne vilje til at drive udviklingen yderligere med en strategisk investering i tv-oplevelsen – og at formålet ikke bliver at opnå mere kontrol med, hvad der vises fra stadion.
– Det har hele tiden været reguleret i aftalerne med rettighedshaverne, at der i selve kampproduktionen skal være fokus på det sportslige og f.eks. ikke vises baneløbere eller tilskuere, der har fået et ildebefindende. Hvad rettighedshaverne og den øvrige presse beretter fra stadion i tekst eller billeder er fortsat noget, de helt selv styrer, siger han og tilføjer:
– Nu har vi og klubberne bare taget et skridt op i værdikæden, så vi kan være med til at sikre, at kampene præsenteres på den bedst mulige måde. Og med DMC har vi fået en dygtig partner som deler vores vision om at udvikle kvaliteten af tv-produktet, fortæller Claus Thomsen.
Det bliver TV 2 og Viaplay, der kommer til at stå for dækningen fra sommeren 2024.
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
I svime over Oscar Schwartau
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
AVIS
Intet aftryk!
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Marokko er blevet fodboldens mekka
NYHEDER
De er herbstmeister
Barcelona rykker fra
Her vil Asien kopiere Europa
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
AVIS
Det kommer til at trække ud
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer