Det har hidtil været tv-stationerne selv, der har stået for produktionerne af kampene i Superligaen, men det bliver lavet om, når sæsonen efter sommeren 2024 begynder. I stedet kommer Superligaen selv sammen med DMX Production til at gøre det under et fælles produktionsselskab med navnet Matchday Production.
Det oplyser Superligaen på dens hjemmeside, hvor direktør i Divisionsforeningen Claus Thomsen forklarer, hvordan det skal foregå.
– Med etablering af et produktionsselskab tager klubberne nu ansvaret for at drive udviklingen af tv-produktet. Ved at pulje alle kampe fra de fire rækker i Herre-DM samt Oddset Pokalen, opnås en volumen, der betyder, at der på den lange bane kan investeres i teknologi og personale, så vi kan tilbyde rettighedskøberne, og dermed seerne, en tv-oplevelse fuldt på højde med det, vi ser internationalt, siger han og fortsætter:
– Tidligere medieaftaler har også givet mulighed for at hjemtage produktionen. Med de nye 6-årige medieaftaler på plads er timingen nu den rette. Det er en vigtig pointe, at rettighedshavere stadig får adgang til at sætte deres kreative præg på produktionerne, lyder det fra Claus Thomsen.
Det står desuden klart, at der kun bliver behov for kamerapersonale på stadion, mens producer, teknikere, grafikere osv. kommer til at arbejde i et nyetableret produktionscenter, der kommer til at blive placeret i København.
Claus Thomsen mener endvidere, at det nye skridt viser klubberne vilje til at drive udviklingen yderligere med en strategisk investering i tv-oplevelsen – og at formålet ikke bliver at opnå mere kontrol med, hvad der vises fra stadion.
– Det har hele tiden været reguleret i aftalerne med rettighedshaverne, at der i selve kampproduktionen skal være fokus på det sportslige og f.eks. ikke vises baneløbere eller tilskuere, der har fået et ildebefindende. Hvad rettighedshaverne og den øvrige presse beretter fra stadion i tekst eller billeder er fortsat noget, de helt selv styrer, siger han og tilføjer:
– Nu har vi og klubberne bare taget et skridt op i værdikæden, så vi kan være med til at sikre, at kampene præsenteres på den bedst mulige måde. Og med DMC har vi fået en dygtig partner som deler vores vision om at udvikle kvaliteten af tv-produktet, fortæller Claus Thomsen.
Det bliver TV 2 og Viaplay, der kommer til at stå for dækningen fra sommeren 2024.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Forhandler med storklub
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
HELT VILDT
Værste i 16 år
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
TOPNYHED