Superliga-panik? Disse 10 spillere er gratis

Selv om det danske transfervindue er smækket i, er det stadig muligt for danske klubber at hente spillere ind, hvis de er kontraktfrie. Det er blandt andre Christian Eriksen.



Mads Emil Madsen kom på plads i FC København for en rekordtransfer mellem to danske klubber. AGF fandt en erstatning i form af Ståle Solbakkens søn Markus Solbakken.

Og så flere andre Superliga-klubber også på sidstedagen i det danske transfervindue.

Nu er der så også lukket og slukket, og der kan ikke købes spillere igen før i januar. Og det er potentielt noget rod for de klubber, der ikke har fået de spillere ind, de håbede på.

For eksempel fortalte Randers-træner Rasmus Bertelsen til Tipsbladets Transfershow, at man kiggede efter en spiller til offensiven samt til venstrebacken, men det lykkedes altså ikke kronjyderne at få det ind, man håbede på.

Men der stadig en mulighed for at forstærke sig for Superliga-klubberne: Via frie transfers.

Tipsbladet lister her 10 kontraktfrie spillere.

Andreas Bruus

26 år
Højre back
Tidligere
: Troyes, AaB, Brøndby IF og FC Roskilde

Han er i sin bedste fodboldalder, så det bliver næppe et problem at finde en klub for Andreas Bruus. Spørgsmålet er bare hvor og hvornår.

Bruus kan spille i begge sider af forsvaret og har sine styrker i offensiven, hvor han med et godt løbepensum og fart er en trussel.

Tipsbladet kunne i øvrigt berette for et par dage siden, at Brøndby IF overvejede Andreas Bruus.


Lucas Andersen

30 år
Offensiv midtbane
Tidligere
: QPR, AaB, Grasshoppers, Ajax, Willem II

Man kan næsten ikke sige AaB uden at sige Lucas Andersen. Og omvendt. Den offensive midtbanespiller startede sin karriere i AaB, blev solgt til Ajax og kom nogle år senere tilbage til Nordjylland, hvor han var en profil i Superligaen.

Sidste år skiltes parterne dog, men nu er Lucas Andersen kontraktfri igen. Denne gang med et års erfaring fra the Championship i England under bæltet.

Den kreative midtbanespiller bør være et emne for flere Superliga-klubber, der står med et behov for at styrke offensiven. Han har brugt noget af sommeren på at holde sig i form i AaB – læs mere her.


Tosin Kehinde

Tosin Kehinde

27 år
Kantspiller
Tidligere
: Ferencvaros, Randers FC, Feirense, Manchester United

Han var en profil i Randers FC, men helt samme succes har nigerianske Tosin Kehinde ikke haft i Ungarn og Ferencvaros. Parterne blev enige om at gå hver til sit kort inden afslutningen på transfervinduet, så Kehinde kan finde sig en ny klub.

Det kunne måske være i Danmark. I hvert fald har kantspilleren et godt navn og er en fin spiller, der ikke kan gå ind på et tophold, men sagtens gøre sig gældende på et midterhold i Superligaen.


Kristian Pedersen

31 år
Venstre back
Tidligere
: Swansea, Sheffield Wednesday, FC Köln, Birmingham, Union Berlin, HB Köge, Ringsted IF

Kristian Pedersen har været uden klub siden 1. juli, men han bør være et emne for en dansk klub, der leder efter en back.

Pedersen, der har spillet en enkelt A-landskamp, har et godt cv og er godt navn. Måske er det nu, det er tid til at vende retur til Superligaen og Danmark efter ni år i udlandet.


Christian Eriksen

33 år
Central midtbanespiller
Tidligere
: Manchester United, Brentford, Inter, Tottenham, Ajax, OB

Hvor der tidligt i transfervinduet ikke virkede til at være nogen som helst chance for, at Christian Eriksen skulle spille i en dansk klub denne sæson, er den sandsynlighed ikke længere nul. Den er ikke stor, men nu hvor transfervinduet er lukket, er sandsynligheden også blevet større.

Hvis det bliver Danmark, vil hjertet sige OB, mens de sportslige ambitioner nok vil sige FC København eller FC Midtjylland.

Mest sandsynligt er udlandet dog for Eriksen, der skal have en klub og være i form, hvis han skal til med til VM næste år, hvis Danmark kvalificerer sig.


Sam Larsson

32 år
Central midtbanespiller
Tidligere
: Antalyaspor, DL Pro, Feyenoord, Heerenveen, IFK Göteborg

Midtbanespilleren har 158 kampe i den bedste hollandske række på cv’et. Han har spillet 94 kampe i den bedst tyrkiske række, og i det hele taget er det en god og erfaren midtbanespiller, som nu er kontraktfri.

Svenskeren har spillet fire A-landskampe og har helt generelt et flot cv. En spiller, som flere Superliga-klubber kunne bruge.


Alexander Jallow

27 år
Højre back
Tidligere
: Brescia, IFK Göteborg, J-Södra, IK Brage, Avesta AIK

78 kampe i den næstbedste italienske række og 80 kampe i den bedste svenske.

Det er næppe en af topklubberne i Danmark, der ringer, men Jallow har noget, der bør gøre ham interessant for klubber i midten og i bunden af Superligaen.

Der har tidligere været rygter om et skifte til Reggina.


Fredrik Midtsjø

32 år
Central midtbane
Tidligere
: Eyüpspor, Pendikspor, Galatasaray, AZ Alkmaar, Rosenborg, Sandnes Ulf, Ranheim, Blink

11 landskampe på cv’et og en klassisk karriere, der starter med et gennembrud i Norge, en chance i udlandet og Holland, inden skiftet til Tyrkiet.

Fredrik Midtsjø står nu efter tre år i Tyrkiet uden en kontrakt, og måske en dansk klub kan lukrere på det? I hvert fald kan der stadig være lidt kvalitet tilbage i benene på den centrale midtbanespiller fra Norge.


Dele Alli

Dele Alli

29 år
Central midtbanespiller
Tidligere
: Como, Everton, Besiktas, Tottenham, MK Dons

Det er svært at forstå, at det måske er slut for bare 29-årige Dele Alli, men siden det store gennembrud i Tottenham Hotspur er det bare gået én vej for englænderen, og det er altså ikke den rigtige.

Midtbanespilleren med 37 landskampe på cv’et fik revet sin kontrakt med Como over, og nu er han igen ledig på markedet.

Hvis han vælger at spille videre, kan en dansk destination måske give mening. Men det er svært at se.


Kristoffer Hansen

31 år
Kantspiller
Tidligere
: Jagiellonia, Widzew Lodz, Sandefjord, Ullensaker/Kisa, Sarpsborg, Fram, Larvin Turn

Han har 80 kampe fra den bedste polske række og 84 fra den bedste norske.

Kantspiller Kristoffer Hansen er både målfarlig og god til at sætte holdkammeraterne i scene. Måske det er noget for en Superliga-klub, der står og mangler en kreativ spiller til offensiven?

Fotos: Alamy





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

– Der får David at vide, at han er fyret

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

I svime over Filip Jørgensen



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Superligaklub præsenterer millionoverskud

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Jonas Schwartz lander nyt job

Skal han på landsholdet, Riemer?

Medie afslører møde med Deco



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Reagerer på Brøndby-bombe

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Hjulmand vinder i Hamborg

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Langer ud efter trænerlegende

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Dansk milliardær smider 75.000

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

David Nielsen tæt på fyring

Bo Henriksen lander TV-job

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Arne Slot dybt frustreret

Her tager de stor beslutning

Dansk træner storroses

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Newcastle – Manchester United