SønderjyskE som kryptonit for FC Midtjylland?
Sådan ser det ud, for FCM slog sig igen på SønderjyskE’s gode fysik og dybe forsvarsblok, ligesom FC Midtjylland gjorde i første spillerunde i Haderslev i september.
Uden for banen er forandringerne i den grad på vej for SønderjyskE, men på banen er de lyseblå bare et godt kontrahold og et stærkt defensivt kollektiv, ja vel nok det bedste lige nu i Superligaen på lige præcis de præmisser.
Det var en stor skuffelse for FC Midtjylland, der i den grad kunne have brugt en god start men i stedet hakkede og spruttede.
Sory Kaba var ude efter sin omgang med COVID-19 og erstattet af Luca Pfeiffer, men ellers havde FCM hele styrken til rådighed, og nu går der nogle runder, før der kan slås et hul; hvis det da ellers er det, der sker.
FC Midtjylland har i høj grad været hit-or-miss i de sæsoner, hvor de har ligget nummer ét eller tæt på topplaceringen i vinterpausen. Midtjyderne burde have fået flere point i efteråret, og der skal ikke mange pointtab til i de kommende uger, før høj og lav i klubben skal forholde sig til, om energien fra efteråret er væk, og gummibenene har meldt sig.
Læs også:Specielt forhold gør det nemt for Lerager i FCK
FC København vendt en katastrofal første halvleg i Aalborg og 0-2 til 3-2. At der er så dybt at falde for et hold, der så desperat skal vinde DM, vejer mindst lige så meget som opturen efter pausen.
Seneste runde
Randers FC-AC Horsens 3-0
Vejle Boldklub-AGF 0-0
OB-Lyngby 0-1
AaB-FC København 2-3
FC Midtjylland-SønderjyskE 1-2
FC Nordsjælland-Brøndby IF 0-1
Brøndby IF spillede en habil kamp mod et FC Nordsjælland-hold, der igen skuffede set i forhold til, hvor mange gode navne, der egentlig er til rådighed, senest Ajax’ Victor Jensen, der startede for FCN mindre end tre døgn efter sit skifte på lejeaftale.
Brøndby var som i så mange kampe i efteråret især farlige, når Mikael Uhre, Simon Hedlund eller Jesper Lindstrøm kom i fart med god plads mod modstanderens mål. De kommende runder byder igen på fornuftige chancer for sejr mod AaB, Lyngby og Vejle, før topbraget venter i Herning 28. februar.
AGF og Vejle spillede uafgjort på oprykkernes ringe bane, men begge hold har rigelig med gods i sig til at opnå langt mere i foråret. Trods Lyngbys sejr ligner Vejle altså ikke et hold, der kommer i nedrykningsfare.
Lyngby vandt endelig en fodboldkamp, selvom man kom for sent til stadion og måtte udskyde kampstart nogle minutter. Lyngby ligner et hold med mere tro på tingene end i størstedelen af efteråret. OB skal til gengæld i gang omgående for ikke at have spildt endnu en sæson på ingenting. Der venter altså noget af en opgave for en ny cheftræner til sommer.
Endelig fortsatte Randers det fine spil fra slutningen af efteråret og knuste AC Horsens. Det kommer flere andre hold til at gøre i forårssæsonen, men Randers og SønderjyskE lægger pres på de håbefulde fra Aalborg og Farum, de fleste vel troede mere på før sæsonen end Thomas Thomasberg og Glen Riddersholms undertippede mandskaber.
Statistik
Næste runde
Søndag 14.00: FC Nordsjælland-OB
Søndag 14.00: SønderjyskE-Vejle Boldklub
Søndag 16.00: AC Horsens-FC København
Søndag 18.00: AGF-Lyngby
Søndag 20.00: Brøndby IF-AaB
Mandag 19.00: Randers FC-FC Midtjylland
Læs også:FCM-talent: Vi må bare vænne os til det i foråret
Læs også:Brøndby-træner: Det skulle vagterne ikke have sagt
Læs også:BIF-lejren: Har set klubber spille med musklerne
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
FC København scorer millionbeløb
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
NYHEDER
