Det var lidt af et scoop, da OB hentede svenske Filip Helander på en fri transfer denne sommer.
Stopperen har været på flotte adresser i Serie A, hvor han har spillet 84 kampe i den bedste italienske række. I 2019 blev han solgt for 25 millioner kroner til den skotske storklub Rangers FC, hvor det blev til et mesterskab og en pokaltitel.
Men der var også en årsag til, at OB kunne lykkes med at hente 30-årige Filip Helander denne sommer, og det var, at han havde været skadet mere eller mindre hele sidste sæson i Rangers.
Nu er han dog ved at genfinde formen igen i OB, hvor han er startet de seneste seks Superliga-kampe. Det får ham også til at drømme om den helt store scene igen.
– Jeg har kun skrevet under på en etårig aftale med Odense. De var ikke sikre på, om jeg ville være fit eller ej. Så det var et godt sted, hvor jeg forhåbentlig kunne få noget spilletid. Så om jeg kunne komme tilbage til Rangers på en fri transfer næste sommer? Det ved man aldrig, siger Filip Helander til Daily Record.
Det er også tydeligt, at den svenske stopper nærer stærke følelser for Rangers FC, som han tilbragte fire sæsoner i og scorede det afgørende mål i en kamp mod ærkerivalerne fra Celtic.
– Jeg kigger altid på Rangers' resultater og ser deres kampe, når jeg kan, men ofte ligger de oven i Odenses kampe, siger Filip Helander og tilføjer:
– Jeg kan godt lide at have et øje på deres resultater og på deres spil. Jeg elsker Glasgow og har fantastiske minder der. Mit sidste år i Rangers var udfordrende, men det var utroligt at være tilbage og spille for landsholdet igen. Jeg har altid følt, at jeg har masser af god fodbold i mig endnu.
Ved den seneste landsholdssamling i oktober var Filip Helander tilbage på det svenske landshold, hvor han fik spilletid i begge landets kampe. Det er mere end et år siden, at den bomstærke stopper senest var en del af Janne Anderssons mandskab.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
OPTAKT
Sydafrika – Canada
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’