Det var lidt af et scoop, da OB hentede svenske Filip Helander på en fri transfer denne sommer.
Stopperen har været på flotte adresser i Serie A, hvor han har spillet 84 kampe i den bedste italienske række. I 2019 blev han solgt for 25 millioner kroner til den skotske storklub Rangers FC, hvor det blev til et mesterskab og en pokaltitel.
Men der var også en årsag til, at OB kunne lykkes med at hente 30-årige Filip Helander denne sommer, og det var, at han havde været skadet mere eller mindre hele sidste sæson i Rangers.
Nu er han dog ved at genfinde formen igen i OB, hvor han er startet de seneste seks Superliga-kampe. Det får ham også til at drømme om den helt store scene igen.
– Jeg har kun skrevet under på en etårig aftale med Odense. De var ikke sikre på, om jeg ville være fit eller ej. Så det var et godt sted, hvor jeg forhåbentlig kunne få noget spilletid. Så om jeg kunne komme tilbage til Rangers på en fri transfer næste sommer? Det ved man aldrig, siger Filip Helander til Daily Record.
Det er også tydeligt, at den svenske stopper nærer stærke følelser for Rangers FC, som han tilbragte fire sæsoner i og scorede det afgørende mål i en kamp mod ærkerivalerne fra Celtic.
– Jeg kigger altid på Rangers' resultater og ser deres kampe, når jeg kan, men ofte ligger de oven i Odenses kampe, siger Filip Helander og tilføjer:
– Jeg kan godt lide at have et øje på deres resultater og på deres spil. Jeg elsker Glasgow og har fantastiske minder der. Mit sidste år i Rangers var udfordrende, men det var utroligt at være tilbage og spille for landsholdet igen. Jeg har altid følt, at jeg har masser af god fodbold i mig endnu.
Ved den seneste landsholdssamling i oktober var Filip Helander tilbage på det svenske landshold, hvor han fik spilletid i begge landets kampe. Det er mere end et år siden, at den bomstærke stopper senest var en del af Janne Anderssons mandskab.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
BIZART
Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
NYHEDER
Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
NYHEDER