De senere år har medierettighederne til Superligaen været hos Nent, der har ladet Discovery sende et par kampe i hver runde, og de to tv-stationer holder nu fast rettighederne til at vise Superligaen og NordicBet Ligaen.
De to tv-stationer er blevet tildelt medierettighederne fra 2021 til 2024, er det blevet bekræftet på et pressemøde fra Superligaen A/S. DR beholder rettighederne til at vise highlights fra kampene samt at sende live radio fra de danske kampe.
– Det er fantastisk, at vi kan fortsætte samarbejdet med vores nuværende rettighedshavere. Nent, Discovery og DR har været meget stærke medspillere i udviklingen af dansk fodbold. Vi vil forsat levere Superliga, Sydbank Pokal og NordicBet Liga fodbold til danske fodboldfans som formentlig den mest tilgængelige liga i Europa produceret på højt internationalt niveau. Aftalen er historisk god og viser en stærk Superliga i fremgang. Vi er også glade for, at aftalerne tilgodeser et ønske fra fans og klubber om færre kampdage, lyder det fra direktør i Superligaen A/S Claus Thomsen i en pressemeddelelse.
– Superligaen er en attraktiv sportsrettighed, som fortsat nyder stor popularitet hos danskerne. Så vi er meget tilfredse med at have forlænget aftalen frem til 2024. Aftalen giver os og seerne ro om rettigheden de næste 5 år. Det giver os mulighed for at tænke langsigtet i vores dækning af Superligaen, så vi kan styrke Discoverys tilbud til seerne endnu mere i de kommende år. Derfor glæder vi os til fortsat at dække Superligaen med den store kærlighed til sporten og faglige tyngde, som kendetegner vores hold af eksperter med blandt andre Morten Bruun, Lars Jacobsen, Thomas Gravesen, Mikkel Bischoff og Flemming Povlsen. Derudover ser vi også frem til at fortsætte vores gode samarbejde med Divisionsforeningen, siger Anders Antonsen, nordisk sportsdirektør hos Discovery Networks Danmark.
Siden 1998 har Nent-kanalerne haft rettighederne til at vise dansk fodbolds bedste række, og fodbolden fortsætter altså på kanalerne TV3+ og TV3 Sport-kanalerne, hvilket glæder hos stationen.
– Dansk fodbold har styrket produktet de seneste år med strukturændringer, der har givet flere kampe med noget på spil. Klubberne investerer i det sportslige setup og i forbedring af faciliteter, og det matcher perfekt vores mål om fortsat at levere et tv-produkt af højeste kvalitet, så vi ser frem til de næste mange års samarbejde, siger Kim Mikkelsen, Group Head of Sports i Nordic Entertainment Group.
Rettighederne til Sydbank Pokalen bliver hos Nent.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
UEFA med ny stor FC København-straf
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
NYHEDER
OB straffer angriber
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Sepp Piontek er død
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
