Superligaen fortsætter hos Nent og Discovery

Rettighederne til dansk fodbolds bedste række fortsætter på Nent og Discovery-kanalerne.



De senere år har medierettighederne til Superligaen været hos Nent, der har ladet Discovery sende et par kampe i hver runde, og de to tv-stationer holder nu fast rettighederne til at vise Superligaen og NordicBet Ligaen.

De to tv-stationer er blevet tildelt medierettighederne fra 2021 til 2024, er det blevet bekræftet på et pressemøde fra Superligaen A/S. DR beholder rettighederne til at vise highlights fra kampene samt at sende live radio fra de danske kampe.

– Det er fantastisk, at vi kan fortsætte samarbejdet med vores nuværende rettighedshavere. Nent, Discovery og DR har været meget stærke medspillere i udviklingen af dansk fodbold. Vi vil forsat levere Superliga, Sydbank Pokal og NordicBet Liga fodbold til danske fodboldfans som formentlig den mest tilgængelige liga i Europa produceret på højt internationalt niveau. Aftalen er historisk god og viser en stærk Superliga i fremgang. Vi er også glade for, at aftalerne tilgodeser et ønske fra fans og klubber om færre kampdage, lyder det fra direktør i Superligaen A/S Claus Thomsen i en pressemeddelelse.

– Superligaen er en attraktiv sportsrettighed, som fortsat nyder stor popularitet hos danskerne. Så vi er meget tilfredse med at have forlænget aftalen frem til 2024. Aftalen giver os og seerne ro om rettigheden de næste 5 år. Det giver os mulighed for at tænke langsigtet i vores dækning af Superligaen, så vi kan styrke Discoverys tilbud til seerne endnu mere i de kommende år. Derfor glæder vi os til fortsat at dække Superligaen med den store kærlighed til sporten og faglige tyngde, som kendetegner vores hold af eksperter med blandt andre Morten Bruun, Lars Jacobsen, Thomas Gravesen, Mikkel Bischoff og Flemming Povlsen. Derudover ser vi også frem til at fortsætte vores gode samarbejde med Divisionsforeningen, siger Anders Antonsen, nordisk sportsdirektør hos Discovery Networks Danmark.

Siden 1998 har Nent-kanalerne haft rettighederne til at vise dansk fodbolds bedste række, og fodbolden fortsætter altså på kanalerne TV3+ og TV3 Sport-kanalerne, hvilket glæder hos stationen.

– Dansk fodbold har styrket produktet de seneste år med strukturændringer, der har givet flere kampe med noget på spil. Klubberne investerer i det sportslige setup og i forbedring af faciliteter, og det matcher perfekt vores mål om fortsat at levere et tv-produkt af højeste kvalitet, så vi ser frem til de næste mange års samarbejde, siger Kim Mikkelsen, Group Head of Sports i Nordic Entertainment Group.

Rettighederne til Sydbank Pokalen bliver hos Nent.





Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Storklub jagter to danskere



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Storkamp af Patrick Dorgu

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Hårdt angreb på DBU-boss

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning