Superligaen fortsætter hos Nent og Discovery

Rettighederne til dansk fodbolds bedste række fortsætter på Nent og Discovery-kanalerne.



De senere år har medierettighederne til Superligaen været hos Nent, der har ladet Discovery sende et par kampe i hver runde, og de to tv-stationer holder nu fast rettighederne til at vise Superligaen og NordicBet Ligaen.

De to tv-stationer er blevet tildelt medierettighederne fra 2021 til 2024, er det blevet bekræftet på et pressemøde fra Superligaen A/S. DR beholder rettighederne til at vise highlights fra kampene samt at sende live radio fra de danske kampe.

– Det er fantastisk, at vi kan fortsætte samarbejdet med vores nuværende rettighedshavere. Nent, Discovery og DR har været meget stærke medspillere i udviklingen af dansk fodbold. Vi vil forsat levere Superliga, Sydbank Pokal og NordicBet Liga fodbold til danske fodboldfans som formentlig den mest tilgængelige liga i Europa produceret på højt internationalt niveau. Aftalen er historisk god og viser en stærk Superliga i fremgang. Vi er også glade for, at aftalerne tilgodeser et ønske fra fans og klubber om færre kampdage, lyder det fra direktør i Superligaen A/S Claus Thomsen i en pressemeddelelse.

– Superligaen er en attraktiv sportsrettighed, som fortsat nyder stor popularitet hos danskerne. Så vi er meget tilfredse med at have forlænget aftalen frem til 2024. Aftalen giver os og seerne ro om rettigheden de næste 5 år. Det giver os mulighed for at tænke langsigtet i vores dækning af Superligaen, så vi kan styrke Discoverys tilbud til seerne endnu mere i de kommende år. Derfor glæder vi os til fortsat at dække Superligaen med den store kærlighed til sporten og faglige tyngde, som kendetegner vores hold af eksperter med blandt andre Morten Bruun, Lars Jacobsen, Thomas Gravesen, Mikkel Bischoff og Flemming Povlsen. Derudover ser vi også frem til at fortsætte vores gode samarbejde med Divisionsforeningen, siger Anders Antonsen, nordisk sportsdirektør hos Discovery Networks Danmark.

Siden 1998 har Nent-kanalerne haft rettighederne til at vise dansk fodbolds bedste række, og fodbolden fortsætter altså på kanalerne TV3+ og TV3 Sport-kanalerne, hvilket glæder hos stationen.

– Dansk fodbold har styrket produktet de seneste år med strukturændringer, der har givet flere kampe med noget på spil. Klubberne investerer i det sportslige setup og i forbedring af faciliteter, og det matcher perfekt vores mål om fortsat at levere et tv-produkt af højeste kvalitet, så vi ser frem til de næste mange års samarbejde, siger Kim Mikkelsen, Group Head of Sports i Nordic Entertainment Group.

Rettighederne til Sydbank Pokalen bliver hos Nent.





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Jacob Rasmussen i chokskifte

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Stjerne flirter med Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Froholdt med klar transfermelding

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Chok – forlænger med Brøndby

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Kan købes til spotpris

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Her er kampene i Champions League

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Danske stjerner på stribe hepper på OB



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Reagerer på Ajax-historie

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’

Her er FCM’s mulige modstandere

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Afsløring: Aurelio Buta på plads i FC København

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Nedslående Dorgu-melding

Premier League-bomber på vej til storklub

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne

Danskerklub i målrig kamp i Köln

Stor dansk Champions League-nyhed

Afsløring: Julius Beck skifter til Elfsborg