De senere år har medierettighederne til Superligaen været hos Nent, der har ladet Discovery sende et par kampe i hver runde, og de to tv-stationer holder nu fast rettighederne til at vise Superligaen og NordicBet Ligaen.
De to tv-stationer er blevet tildelt medierettighederne fra 2021 til 2024, er det blevet bekræftet på et pressemøde fra Superligaen A/S. DR beholder rettighederne til at vise highlights fra kampene samt at sende live radio fra de danske kampe.
– Det er fantastisk, at vi kan fortsætte samarbejdet med vores nuværende rettighedshavere. Nent, Discovery og DR har været meget stærke medspillere i udviklingen af dansk fodbold. Vi vil forsat levere Superliga, Sydbank Pokal og NordicBet Liga fodbold til danske fodboldfans som formentlig den mest tilgængelige liga i Europa produceret på højt internationalt niveau. Aftalen er historisk god og viser en stærk Superliga i fremgang. Vi er også glade for, at aftalerne tilgodeser et ønske fra fans og klubber om færre kampdage, lyder det fra direktør i Superligaen A/S Claus Thomsen i en pressemeddelelse.
– Superligaen er en attraktiv sportsrettighed, som fortsat nyder stor popularitet hos danskerne. Så vi er meget tilfredse med at have forlænget aftalen frem til 2024. Aftalen giver os og seerne ro om rettigheden de næste 5 år. Det giver os mulighed for at tænke langsigtet i vores dækning af Superligaen, så vi kan styrke Discoverys tilbud til seerne endnu mere i de kommende år. Derfor glæder vi os til fortsat at dække Superligaen med den store kærlighed til sporten og faglige tyngde, som kendetegner vores hold af eksperter med blandt andre Morten Bruun, Lars Jacobsen, Thomas Gravesen, Mikkel Bischoff og Flemming Povlsen. Derudover ser vi også frem til at fortsætte vores gode samarbejde med Divisionsforeningen, siger Anders Antonsen, nordisk sportsdirektør hos Discovery Networks Danmark.
Siden 1998 har Nent-kanalerne haft rettighederne til at vise dansk fodbolds bedste række, og fodbolden fortsætter altså på kanalerne TV3+ og TV3 Sport-kanalerne, hvilket glæder hos stationen.
– Dansk fodbold har styrket produktet de seneste år med strukturændringer, der har givet flere kampe med noget på spil. Klubberne investerer i det sportslige setup og i forbedring af faciliteter, og det matcher perfekt vores mål om fortsat at levere et tv-produkt af højeste kvalitet, så vi ser frem til de næste mange års samarbejde, siger Kim Mikkelsen, Group Head of Sports i Nordic Entertainment Group.
Rettighederne til Sydbank Pokalen bliver hos Nent.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Salah sender særlig besked
Lewandowski forlader FC Barcelona
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Så er det officielt
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
