De senere år har medierettighederne til Superligaen været hos Nent, der har ladet Discovery sende et par kampe i hver runde, og de to tv-stationer holder nu fast rettighederne til at vise Superligaen og NordicBet Ligaen.
De to tv-stationer er blevet tildelt medierettighederne fra 2021 til 2024, er det blevet bekræftet på et pressemøde fra Superligaen A/S. DR beholder rettighederne til at vise highlights fra kampene samt at sende live radio fra de danske kampe.
– Det er fantastisk, at vi kan fortsætte samarbejdet med vores nuværende rettighedshavere. Nent, Discovery og DR har været meget stærke medspillere i udviklingen af dansk fodbold. Vi vil forsat levere Superliga, Sydbank Pokal og NordicBet Liga fodbold til danske fodboldfans som formentlig den mest tilgængelige liga i Europa produceret på højt internationalt niveau. Aftalen er historisk god og viser en stærk Superliga i fremgang. Vi er også glade for, at aftalerne tilgodeser et ønske fra fans og klubber om færre kampdage, lyder det fra direktør i Superligaen A/S Claus Thomsen i en pressemeddelelse.
– Superligaen er en attraktiv sportsrettighed, som fortsat nyder stor popularitet hos danskerne. Så vi er meget tilfredse med at have forlænget aftalen frem til 2024. Aftalen giver os og seerne ro om rettigheden de næste 5 år. Det giver os mulighed for at tænke langsigtet i vores dækning af Superligaen, så vi kan styrke Discoverys tilbud til seerne endnu mere i de kommende år. Derfor glæder vi os til fortsat at dække Superligaen med den store kærlighed til sporten og faglige tyngde, som kendetegner vores hold af eksperter med blandt andre Morten Bruun, Lars Jacobsen, Thomas Gravesen, Mikkel Bischoff og Flemming Povlsen. Derudover ser vi også frem til at fortsætte vores gode samarbejde med Divisionsforeningen, siger Anders Antonsen, nordisk sportsdirektør hos Discovery Networks Danmark.
Siden 1998 har Nent-kanalerne haft rettighederne til at vise dansk fodbolds bedste række, og fodbolden fortsætter altså på kanalerne TV3+ og TV3 Sport-kanalerne, hvilket glæder hos stationen.
– Dansk fodbold har styrket produktet de seneste år med strukturændringer, der har givet flere kampe med noget på spil. Klubberne investerer i det sportslige setup og i forbedring af faciliteter, og det matcher perfekt vores mål om fortsat at levere et tv-produkt af højeste kvalitet, så vi ser frem til de næste mange års samarbejde, siger Kim Mikkelsen, Group Head of Sports i Nordic Entertainment Group.
Rettighederne til Sydbank Pokalen bliver hos Nent.
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
England – Argentina
NYHEDER
Jess Thorup: Afviste engelske klubber
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
