Superligaen fortsætter hos Nent og Discovery

Rettighederne til dansk fodbolds bedste række fortsætter på Nent og Discovery-kanalerne.



De senere år har medierettighederne til Superligaen været hos Nent, der har ladet Discovery sende et par kampe i hver runde, og de to tv-stationer holder nu fast rettighederne til at vise Superligaen og NordicBet Ligaen.

De to tv-stationer er blevet tildelt medierettighederne fra 2021 til 2024, er det blevet bekræftet på et pressemøde fra Superligaen A/S. DR beholder rettighederne til at vise highlights fra kampene samt at sende live radio fra de danske kampe.

– Det er fantastisk, at vi kan fortsætte samarbejdet med vores nuværende rettighedshavere. Nent, Discovery og DR har været meget stærke medspillere i udviklingen af dansk fodbold. Vi vil forsat levere Superliga, Sydbank Pokal og NordicBet Liga fodbold til danske fodboldfans som formentlig den mest tilgængelige liga i Europa produceret på højt internationalt niveau. Aftalen er historisk god og viser en stærk Superliga i fremgang. Vi er også glade for, at aftalerne tilgodeser et ønske fra fans og klubber om færre kampdage, lyder det fra direktør i Superligaen A/S Claus Thomsen i en pressemeddelelse.

– Superligaen er en attraktiv sportsrettighed, som fortsat nyder stor popularitet hos danskerne. Så vi er meget tilfredse med at have forlænget aftalen frem til 2024. Aftalen giver os og seerne ro om rettigheden de næste 5 år. Det giver os mulighed for at tænke langsigtet i vores dækning af Superligaen, så vi kan styrke Discoverys tilbud til seerne endnu mere i de kommende år. Derfor glæder vi os til fortsat at dække Superligaen med den store kærlighed til sporten og faglige tyngde, som kendetegner vores hold af eksperter med blandt andre Morten Bruun, Lars Jacobsen, Thomas Gravesen, Mikkel Bischoff og Flemming Povlsen. Derudover ser vi også frem til at fortsætte vores gode samarbejde med Divisionsforeningen, siger Anders Antonsen, nordisk sportsdirektør hos Discovery Networks Danmark.

Siden 1998 har Nent-kanalerne haft rettighederne til at vise dansk fodbolds bedste række, og fodbolden fortsætter altså på kanalerne TV3+ og TV3 Sport-kanalerne, hvilket glæder hos stationen.

– Dansk fodbold har styrket produktet de seneste år med strukturændringer, der har givet flere kampe med noget på spil. Klubberne investerer i det sportslige setup og i forbedring af faciliteter, og det matcher perfekt vores mål om fortsat at levere et tv-produkt af højeste kvalitet, så vi ser frem til de næste mange års samarbejde, siger Kim Mikkelsen, Group Head of Sports i Nordic Entertainment Group.

Rettighederne til Sydbank Pokalen bliver hos Nent.







LIVE

LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Ny melding om fremtiden

Kæk Wass: Han filmede!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Henter FC København-spiller

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Trænerlegende stopper

Mål i Madrid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet