Superligaen fortsætter hos Nent og Discovery

Rettighederne til dansk fodbolds bedste række fortsætter på Nent og Discovery-kanalerne.



De senere år har medierettighederne til Superligaen været hos Nent, der har ladet Discovery sende et par kampe i hver runde, og de to tv-stationer holder nu fast rettighederne til at vise Superligaen og NordicBet Ligaen.

De to tv-stationer er blevet tildelt medierettighederne fra 2021 til 2024, er det blevet bekræftet på et pressemøde fra Superligaen A/S. DR beholder rettighederne til at vise highlights fra kampene samt at sende live radio fra de danske kampe.

– Det er fantastisk, at vi kan fortsætte samarbejdet med vores nuværende rettighedshavere. Nent, Discovery og DR har været meget stærke medspillere i udviklingen af dansk fodbold. Vi vil forsat levere Superliga, Sydbank Pokal og NordicBet Liga fodbold til danske fodboldfans som formentlig den mest tilgængelige liga i Europa produceret på højt internationalt niveau. Aftalen er historisk god og viser en stærk Superliga i fremgang. Vi er også glade for, at aftalerne tilgodeser et ønske fra fans og klubber om færre kampdage, lyder det fra direktør i Superligaen A/S Claus Thomsen i en pressemeddelelse.

– Superligaen er en attraktiv sportsrettighed, som fortsat nyder stor popularitet hos danskerne. Så vi er meget tilfredse med at have forlænget aftalen frem til 2024. Aftalen giver os og seerne ro om rettigheden de næste 5 år. Det giver os mulighed for at tænke langsigtet i vores dækning af Superligaen, så vi kan styrke Discoverys tilbud til seerne endnu mere i de kommende år. Derfor glæder vi os til fortsat at dække Superligaen med den store kærlighed til sporten og faglige tyngde, som kendetegner vores hold af eksperter med blandt andre Morten Bruun, Lars Jacobsen, Thomas Gravesen, Mikkel Bischoff og Flemming Povlsen. Derudover ser vi også frem til at fortsætte vores gode samarbejde med Divisionsforeningen, siger Anders Antonsen, nordisk sportsdirektør hos Discovery Networks Danmark.

Siden 1998 har Nent-kanalerne haft rettighederne til at vise dansk fodbolds bedste række, og fodbolden fortsætter altså på kanalerne TV3+ og TV3 Sport-kanalerne, hvilket glæder hos stationen.

– Dansk fodbold har styrket produktet de seneste år med strukturændringer, der har givet flere kampe med noget på spil. Klubberne investerer i det sportslige setup og i forbedring af faciliteter, og det matcher perfekt vores mål om fortsat at levere et tv-produkt af højeste kvalitet, så vi ser frem til de næste mange års samarbejde, siger Kim Mikkelsen, Group Head of Sports i Nordic Entertainment Group.

Rettighederne til Sydbank Pokalen bliver hos Nent.



Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

– Den her sidder dybt i sjælen

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Stor bekymring inden VM

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Danmark imponerer på talentliste

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Millionregn over Ståle Solbakken

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

– Det er en fin lodtrækning

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

– En humørdræber