Superligaen fortsætter hos Nent og Discovery

Rettighederne til dansk fodbolds bedste række fortsætter på Nent og Discovery-kanalerne.



De senere år har medierettighederne til Superligaen været hos Nent, der har ladet Discovery sende et par kampe i hver runde, og de to tv-stationer holder nu fast rettighederne til at vise Superligaen og NordicBet Ligaen.

De to tv-stationer er blevet tildelt medierettighederne fra 2021 til 2024, er det blevet bekræftet på et pressemøde fra Superligaen A/S. DR beholder rettighederne til at vise highlights fra kampene samt at sende live radio fra de danske kampe.

– Det er fantastisk, at vi kan fortsætte samarbejdet med vores nuværende rettighedshavere. Nent, Discovery og DR har været meget stærke medspillere i udviklingen af dansk fodbold. Vi vil forsat levere Superliga, Sydbank Pokal og NordicBet Liga fodbold til danske fodboldfans som formentlig den mest tilgængelige liga i Europa produceret på højt internationalt niveau. Aftalen er historisk god og viser en stærk Superliga i fremgang. Vi er også glade for, at aftalerne tilgodeser et ønske fra fans og klubber om færre kampdage, lyder det fra direktør i Superligaen A/S Claus Thomsen i en pressemeddelelse.

– Superligaen er en attraktiv sportsrettighed, som fortsat nyder stor popularitet hos danskerne. Så vi er meget tilfredse med at have forlænget aftalen frem til 2024. Aftalen giver os og seerne ro om rettigheden de næste 5 år. Det giver os mulighed for at tænke langsigtet i vores dækning af Superligaen, så vi kan styrke Discoverys tilbud til seerne endnu mere i de kommende år. Derfor glæder vi os til fortsat at dække Superligaen med den store kærlighed til sporten og faglige tyngde, som kendetegner vores hold af eksperter med blandt andre Morten Bruun, Lars Jacobsen, Thomas Gravesen, Mikkel Bischoff og Flemming Povlsen. Derudover ser vi også frem til at fortsætte vores gode samarbejde med Divisionsforeningen, siger Anders Antonsen, nordisk sportsdirektør hos Discovery Networks Danmark.

Siden 1998 har Nent-kanalerne haft rettighederne til at vise dansk fodbolds bedste række, og fodbolden fortsætter altså på kanalerne TV3+ og TV3 Sport-kanalerne, hvilket glæder hos stationen.

– Dansk fodbold har styrket produktet de seneste år med strukturændringer, der har givet flere kampe med noget på spil. Klubberne investerer i det sportslige setup og i forbedring af faciliteter, og det matcher perfekt vores mål om fortsat at levere et tv-produkt af højeste kvalitet, så vi ser frem til de næste mange års samarbejde, siger Kim Mikkelsen, Group Head of Sports i Nordic Entertainment Group.

Rettighederne til Sydbank Pokalen bliver hos Nent.





Nu åbner Wind op for fremtiden




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Sejr sender AGF på guldkurs

Simeone fatter det ikke



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Blandt dette årtusindes bedste

Akut Rasmus Højlund-bekymring

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Kasper Dolberg i choktransfer?



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Langer ud efter Superliga-stjerne

Superliga-ekspert i svime over FCK

Færdig i Manchester City

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Verdensstjerne roser Højlund

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Han kan meget vel ende som en lille legende

Jakob Poulsen maner til ro

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Juventus tager vigtig skalp

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’