Fodboldkampe afgøres på banen, men klubbernes skæbne og resultater afhænger på sigt også af, hvor dygtige spillere, de formår at finde via transfermarkedet og siden fastholde eller sælge dyrt fra deres trup.
Tipsbladet ser i denne serie nærmere på de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter, der fortæller, hvor mange penge, klubben brug på løn og transfers. Vi ser på, hvor klubben står lige nu, hvordan den strategiske position i Superligaen og på transfermarkedet er, og hvad vi kan forvente i de kommende sæsoner.
Se også en analyse af og yderligere perspektiver på klubbens position i videoen, der ligger i toppen af denne artikel.
Her ser vi nærmere på Viborg FF, der med afstand har Superligaens mindste budget, og på flere måder er en af de mest interessante cases i ligaen lige nu.

Spillerbudget: 18 millioner kroner
Trend for spillerbudget: Svagt stigende
Økonomisk styrke: 1 bolde
Bagland: 1 bolde
Ungdomsinvestering: 2 bolde
Bedste spiller lige nu: Jeppe Grønning
Mest lovende unge spiller: Sofus Berger
Største sportslige spørgsmål i truppen: Holder man præstationerne i top, nu hvor det bliver hverdag, oprykningsgejsten bliver udfordret og man muligvis bliver tvunget til flere rokader på grund af skader og karantæner?
Hvem er den transferansvarlige: Sportsdirektør Jesper Fredberg
Næste skridt:
Overlev, skru op for budgetterne, men uden at løbe en større økonomisk risiko ved nedrykning. Hvis det lyder som barske odds, er det helt rigtigt opfattet.
Seneste regnskab: 0,2 millioner kroner (2020)
Viborg har været i 1. division det meste af tiden, siden man rykkede ned i 2008. Det kan man godt se på omsætningen i klubben, som med afstand er den mindste i Superligaen.
Der er god styr på indtægter og udgifter i Viborg, men man er bare markant mindre finansielt end de hold, man skal kæmpe med.
Vurdering
VFF har gjort det flot og har sat et godt fodboldhold sammen, der har fået mange point i sæsonstarten på at skabe overraskende mange chancer på især dødbolde.
Det kan godt være, man stadig ler og ryster på hovedet af den vanvittige Bernio Verhagen-sag, men i realiteten har Viborg gang i en fin satsning på spillere fra Holland, hvor forsvarsspilleren Lars Kramer står stærkt.
Det er godt gået at skabe et slagkraftigt hold på et så lille budget – vi får se, om det er slidstærkt nok til en hel sæson.
I det større perspektiv er der ingen tvivl om, at større klubber i Superligaen og holdene i 1. division følger Viborgs skæbne tæt. Kan man virkelig klare sig for så få penge i bedste række – og gøre det igen i næste sæson, hvis man overlever sæsonen 2021/22?
Feltet fra midten af Superligaen til midten af 1. division er ubarmhjertigt, og VFF er finansielt, strategisk og sportsligt i gang med noget, der egentlig ikke burde være muligt, om end 11 point i 11 kampe i grundspillet og tre points forspring til SønderjyskE på 11. pladsen selvfølgelig ikke er ensbetydende med, at Viborg har sikret noget som helst.
LIVE
LIVE: Deler godt nyt
Så blev det officielt
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
CUSTOM
Brighton – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
Messi rammer gyldent tal
Jubler over ny Brøndby-chef
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
INTERVIEW