Det har været en blandet sæson for Viborg FF, men i øjeblikket kan Jakob Poulsen og co. godt tillade sig at smile ekstra stort, for man har ramt topformen på et rigtig godt tidspunkt.
Det har Viborg ikke mindst takket være Serginho, som lige nu har gang i et helt vild halvsæson, hvor han uge efter uge gør, hvad der passer ham mod Viborgs modstandere.
Serginho er Superligaens absolutte assistkonge med 11 af slagsen, og generelt er han helt i toppen, når man kigger på de underholdende offensive parametre såsom skabte chancer og vellykkede driblinger. Se bare nedenstående tabeller for indeværende sæson fra OPTA, som bekræfter, at Serginho er en spiller, som man tager på stadion for at se.



Serginho skaber flest store chancer af alle i ligaen, ligesom han er nummer tre, når det kommer til generel chanceskabelse, og så er han på en delt tredjeplads i ligaen, når det kommer til antallet af gennemførte driblinger med 40 af slagsen.
Selvfølgelig skal man have det in mente, at en del af Serginhos oplæg kommer efter hjørnespark, og tallene viser også, at mere end 50 procent af de chancer, han skaber, kommer efter dødbolde. Men det i sig selv er også en enorm kvalitet, som Viborg har nydt godt af.
Læg det så sammen med, at han “bare” skal lave tre assists mere i sæsonen for at gå op på siden af Elias Achouri og Jakob Poulsen, Serginhos nuværende cheftræner, over spillere med flest oplæg siden 2014-2015-sæsonen, og man får et tydeligt billede af en kreatør, der i øjeblikket har gang i en blændende god sæson.
Næstbedst i ligaen
Tipsbladet sætter de kommende dage fokus på Serginho, som utvivlsomt også fylder noget, når modstandernes trænere skal forberede sig på Viborg.
Det har FC Midtjyllands cheftræner, Thomas Thomasberg, blandt andet gjort klar overfor Tipsbladet.
– Vi har forberedt os på ham, og jeg tror, det er lidt som det er at forberede sig på nogle af vores offensive spillere. Man skal spille dem hårdt og irritere dem, og de midler bruger de fleste hold.
– Serginho er i den her kategori, der laver det uventede og uforudsigelige, og som kan noget på egen hånd. Vi har nok lidt større krav til vores egne spillere i den kategori i forhold til defensiven og presspillet. Men det er jo helt naturligt, og jeg synes, han er vildt dygtig.

En, som også synes, at Serginho kan noget særligt, er Tipsbladets fodboldekspert David Boysen.
Han hylder det uforudsigelige, og da han får opgaven at udpege de fem bedste driblere i Superligaen, så kommer han ikke udenom portugisiske Serginho, omend han ikke tager førstepladsen:
1. Aral Simsir – FC Midtjylland
– Simsir minder på sine bedste dage om en blanding af Eden Hazard (med samme effektive bagdel) og Philippe Coutinho i stil. Det er driblinger fra øverste hylde.
2. Serginho – Viborg FF
– Han dribler fuldstændig ubekymret, og det er næsten på grænsen til, at det kan blive for meget. Men når det lykkes, som det gør for tiden, så er han fantastisk.
3. Yuito Suzuki – Brøndby IF
– Hans tyngdepunkt er til at være en A+-dribler. Han kan drible i alle retninger med begge ben, og han er måske den spiller i Superligaen, der har de hurtigste fødder.
4. Melker Widell – AaB
– Han er en lidt anderledes type, men han er så aggressiv og direkte i sin måde at udfordre, og han gør det igen og igen, selv hvis han tidligere har fejlet. Det viser, at han tror på sig selv.
5. Elias Achouri – FC København
– Han har hele pakken, og han kan drible i højt tempo. Men i min verden bøvler han med sine beslutninger. Ellers kunne han være højere oppe.
Serginho får chancen for at bygge videre på sin glimrende form, når Viborg søndag møder Sønderjyske.
Er Serginho lige nu Superligaens bedste spiller?
0 Votes
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
AVIS Jagter Christian Nørgaard
José Mourinho klarmelder dansker
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
FCK-bænken var rasende!
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’