Superligaens bornholmer: Det hele er kommet lidt bag på mig

Benjamin Lund står på tærsklen til et gennembrud i FC Nordsjælland efter seks Superliga-kampe i denne sæson. Stort interview med Superligaens bornholmer.



Solskinsøen Bornholm er leveringsdygtig i alt fra røgede sild over Krølle Bølle til hønseskidning på Svaneke Torv, og alle, der har hørt en lille smule efter i geografitimen, er klar over, at man finder nogle af Danmarks smukkeste naturperler på den lille ø i Østersøen.

Der er dog én ting, Bornholm er knap så dygtig til at levere – fodboldspillere til den bedste danske række. Her kan Allan Kuhn og Claus Steinlein nævnes som nogle af få undtagelser.

Nu er der imidlertid atter bornholmsk blod i Superligaen. Det løber rundt i årerne på FC Nordsjællands 19-årige venstreback Benjamin Lund, der i denne sæson har fået debut for Farum-klubben og foreløbig står noteret for seks kampe og et enkelt mål. Han blev rykket op i førsteholdstruppen før denne sæson, og siden er det gået meget stærkt.

– Det har været rigtig stort. Det er gået hurtigt, og det er også kommet bag på mig, at det er gået så hurtigt. Men det har været fedt at opleve den tillid fra træneren, og jeg nyder hvert et sekund og tager det absolut ikke for givet, siger Benjamin Lund til tipsbladet.dk og understreger, at han havde markant lavere forventninger til sin første sæson i FCN’s førsteholdstrup:

– Jeg havde selvfølgelig håbet på debut, men planen var, at jeg også skulle have trænet med U19-holdet samtidig med, at jeg gjorde min skole færdig. Men på grund af skader på min position har jeg været en fast del af førsteholdet hele sæsonen. Det er selvfølgelig også en del af historien – at jeg har været heldig med, at vi har været hårdt ramt på min position.

Her hentyder Benjamin Lund først og fremmest til Patrick Mtiliga, der stort set har været skadet hele 2016. Alligevel har den tidligere landsholdsspiller været en vigtig støttepille for bornholmeren.

– Jeg har snakket rigtig meget med Mtiliga. Han har ikke spillet så meget, men han betyder rigtig meget udenfor banen, og han har en masse erfaring fra en lang karriere, som han kan dele ud af. Jeg har også brugt Marcus Ingvartsen og Andreas Maxsø meget. Selv om de ikke er så meget ældre end mig, er de kulturbærer i klubben og kender værdierne, og det har jeg lært rigtig meget af, siger han.

Den røde FCN-tråd

Benjamin Lund blev hentet til FC Nordsjælland direkte fra Bornholm og har taget turen op gennem klubbens ungdomsrækker. Det har gjort overgangen til Superliga-holdet noget mere håndgribelig.

– Der er en rød tråd hele vejen fra U17 og op til Superliga-holdet, og det gør også, at springet ikke er så voldsomt. Det går hurtigere, og der er mere fysik, men måden, tingene bliver gjort på, er ikke anderledes, siger Lund, der føler, han har gjort en fin figur i de første seks kampe:

– Det har været okay, men jeg har også snakket en del med Hjulmand om, at det her ikke er den endegyldige chance for mig, så jeg skal også huske at slappe af og ikke være bange for at spille fodbold. Jeg har forsøgt at spille ud fra de mønstre, jeg har lært, og når alt kommer til alt, så er fodbold jo bare fodbold, selv om det er lidt større, end jeg har været vant til, lyder det fra venstrebacken.

Og så er det altså også blevet til en enkelt scoring. Den faldt i hjemmekampen mod SønderjyskE, hvor målmand Lukas Fernandes godt nok også var flink ved bornholmeren og nærmest tabte hans indlæg ind i eget net.

– Ja, han kunne nok godt have gjort det bedre, men det var stadig et super fedt øjeblik for mig. Det giver selvfølgelig en masse selvtillid at have scoret sit første mål i Superligaen.

Venstreback ved et tilfælde

Mål kan der meget vel komme mange flere af fra Benjamin Lund. I ungdomsårene var han nemlig meget mere offensivt placeret på banen, og det er ikke forkert at sige, det var lidt et tilfælde, han blev venstreback i FC Nordsjælland.

– Jeg blev ikke hentet til FCN som venstreback, og det var da heller ikke den position, jeg troede, jeg skulle spille. Men jeg blev hurtigt omskolet, da klubben stod og manglede, og når jeg ser tilbage på det, er jeg sikker på, det har gavnet min udvikling. Nu er det min favoritposition, men det er selvfølgelig sjovt at tænke på, at det skete ved lidt af et tilfælde, slutter Superligaens nye bornholmer.

Benjamin Lunds kontrakt med FC Nordsjælland udløber efter denne sæson.





Medier fælder dom over Michael Gregoritsch


Vanvid! Vinder 9-1

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Åge Hareide er alvorligt syg

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Udenlandske medier i chok over Danmark

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Ny kæmpeklub er interesseret

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Peter Christiansen har fundet afløseren

Vanvittige scener i Parken!

Bendtner med drømmemelding for Danmark

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

GOG buldrer forbi bundhold

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Danske tenniskvinder rykker ned

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Superliga-profil får trænerlicens

Riemer giver Højlund-opdatering

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Skotland dummer sig i Grækenland

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM