Superligaens jernforsvar: Rækker ud efter guldet

Forsvaret har spillet en afgørende rolle, de tre gange FC Midtjylland er blevet mester, og nu forsøger midtjyderne igen.



Ikast (Tipsbladet): I 2015 var det Erik Sviatchenko, Kristian Bach Bak, Patrick Banggaard, Jesper Lauridsen og Jim Larsen, der kæmpede mesterskabet i land.

I 2018 og 2020 var Erik Sviatchenko også en nøgle i forsvaret, i 2018 med Kian Hansen og Bubacarr Sanneh, da FC Midtjylland snød Brøndby for mesterskabet, mens Alexander Scholz havde sluttet sig til midterforsvaret i 2020 sammen med de nuværende backs Paulinho og Joel Andersson.

I 2015 indkasserede man 16 mål i 16 kampe, i 2018 var det 16 mål på 17 kampe, mens det i 2020 igen var 16 mål i 16 kampe.

233616

FC Midtjylland åbner 2024 med en kamp i Brøndby søndag klokken 18.

Denne gang er det ikke Erik Sviatchenko og Alexander Scholz men Mads Bech Sørensen og Sverrir Ingi Ingason, der spiller i midterforsvaret, og FCM's gode resultater i de tre efterårsmåneder og december giver tro i det midtjyske på et nyt guldattentat, selv om FCK er favorit til guldet.

Jeg synes, det ser solidt ud i forsvaret, især til sidst i efteråret. Det blev måske ikke til så mange clean sheets, men vi har ikke lukket særlig mange mål ind, siger Mads Bech Sørensen til Tipsbladet.

– Jeg tror, vi har lukket ni ind i de 10 kampe, jeg har spillet med i, og det er ok stats. Når man lukker færre mål ind, end man spiller, giver det som regel mange point, og det har jo også gjort for os. Vi har en solid base, og så håber jeg, vi kan bygge endnu mere på i foråret, siger Mads Bech Sørensen.

Mere tid sammen er en hjælp
Ligesom Mads Bech Sørensen er Sverrir Ingi Ingason fortsat relativt ny i klubben efter et skifte fra PAOK i juli.

Månederne sammen har hjulpet, mener islændingen.

– Her i de ti sidste kampe har vi mere eller mindre spillet med de samme spillere, fordi vi ikke var i Europa og ikke roterede lige så meget i startopstillingen, som vi ellers ville have gjort. Når vi spiller de samme uge efter uge, lærer vi hinanden bedre at kende, og vi har konstant udviklet os, siger Sverrir Ingi Ingason.

Vi valgte, at kampen mod Legia var vigtig nok til, at jeg skulle spille og tage risikoen, og så var jeg ude i tre uger.

Sverrir Ingi Ingason
Midtstopper i FC Midtjylland

– Det synes jeg, vi kunne se på banen i efteråret, hvor vi blev bedre og bedre, som tiden skred frem. Mine relationer til Paulinho, Ingason og de andre omkring mig er blevet stadigt bedre, og det håber jeg da også, folk kan se, siger Mads Bech Sørensen, der ikke har tabt i ligaen siden ankomsten 1. september og med Ingason som forsvarsmakker.

– Jeg synes, vi supplerer hinanden godt. Vi har prøvet nogle forskellige ting. Jeg har været i England og Holland. Ingi har haft mange år i Grækenland og spillet i Rusland. Så på den måde synes jeg, vi supplerer hinanden ret godt. Med de forskellige erfaringer, vi har, siger Sverrir Ingi Ingason.

Fit for fight
August måned var ikke god for midtjyderne, der tabte til søndagens modstander Brøndby, og også til Lyngby og FC Nordsjælland, mens man røg ud af Conference League efter straffesparkskonkurrence mod Legia Warszawa.

Sverrir Ingi Ingason blev den dyreste forsvarsspiller nogensinde købt til FC Midtjylland men fik ikke den begyndelse, han havde håbet.

– Vi var ikke så stabile i begyndelsen af sæsonen og fik nogle mærkelige resultater, men det er ikke så mærkeligt, når vi er en ny gruppe, der lærer hinanden at kende, og træneren kun havde været der i få måneder, siger Sverrir Ingi Ingason.

– Jeg kom 12 dage før første kamp, og så spillede vi to gange om ugen i seks uger, så der var ikke så meget tid til at restituere. Og for runde blev kampene vigtigere.

– Vi valgte, at kampen mod Legia var vigtig nok til, at jeg skulle spille og tage risikoen, og så var jeg ude i tre uger. I min alder ved jeg, hvor vigtigt det er at træne og vedligeholde kroppen. Nu har jeg haft seks ugers opstart, hvor alt føles godt, siger den islandske forsvarsspiller.

FC Midtjylland ser ud til at have en idealopstilling med Jonas Lössl i målet, Ingason og Bech-Sørensen i midterforsvaret, Paulinho på venstre back, og så en tæt konkurrence på højre back med Henrik Dalsgaard, Adam Gabriel og Joel Andersson.





Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn



Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb



På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund



EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde



" Det mener Tipsbladet

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid


Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’


TOPNYHED

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’


Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob



Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt


EKSKLUSIVT

Vil købe Oliver Christensen


Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’

Uenighed om Rösler-fremtid

Vanvittig Casemiro-klausul afsløret

Nu skal FCKs keeperflirt videre fra Bayern München

Nu bekræfter han: ‘Transfer-dialog med Brøndby’

Arbejder på transfer – skal væk fra FCK

– Så tror jeg, at Birk er færdig i Brøndby

På vej til FC København? Lørdag skrev han historie

Hjem til Superligaen? Nu er dansk bomber gratis

I spil til Brøndby-comeback

– Det er to hold, som har fået massiv kritik