Som vi beskrev i sidste uge, er der omkring tre millioner kroner i forskel på at ligge på første- og tredjepladsen i Superligaen efter runde 13. I det lys var det en dyr weekend for FC Nordsjælland, der netop dumpede fra nummer ét til tre.
Omvendt kan FC Midtjylland og Brøndby IF glæde sig over, at de tjente et par millioner på at rykke op på henholdsvis første- og andenpladsen.
Tre gange om året uddeles de 275 millioner kroner i tv-penge, som klubberne skal fordele mellem sig, og det beløber sig til godt 92 millioner pr. gang. Pengene uddeles efter runde 13, runde 26 (når grundspillet er slut), og efter sæsonen.
Som grafen herunder viser, følges ligaplaceringerne og tv-pengene nogenlunde ad. Det skyldes, at en del af pengene udbetales efter netop placeringer, og en anden del udbetales efter resultater: En sejr giver 175.000, uafgjort 65.000.
Til gengæld tæller tv-stationernes kampvalg for 24 procent af pengene, hvilket forklarer, at Brøndby får flest penge, selv om klubben ligger nummer to, og hvorfor FC København får tredjeflest penge, selv om klubber befinder sig på femtepladsen. De to hovedstadsklubber er næsten hver runde nummer et og to på tv-kanalernes kampvalg.
De dårlige resultater kan dog alligevel mærkes hos mestrene, der fik 13,7 millioner ved første udbetaling efter 13 runde for et år siden. For de fire millioner kan man betale Erik Johanssons årsløn, så selv om Parken som forretning nok overlever uden de penge, er de ikke ligegyldige.
Tallene herunder er omtrentlige, da nogle klubber kan få mere eller mindre, end tipsbladet.dk’s beregninger viser. Læs mere om usikkerheder på den anden side af grafen.
Se hele tipsbladet.dk’s udregning af tv-pengene her.
| 1 | FC Midtjylland | 10,9 mio. |
| 2 | Brøndby IF | 12,12 mio. |
| 3 | FC Nordsjælland | 8,2 mio. |
| 4 | Hobro IK | 7,2 mio. |
| 5 | FC København | 9,77 mio. |
| 6 | AC Horsens | 6,16 mio. |
| 7 | OB | 6,86 mio. |
| 8 | AaB | 6,17 mio. |
| 9 | Lyngby BK | 5,11 mio. |
| 10 | AGF | 5,14 mio. |
| 11 | Silkeborg IF | 4,41 mio. |
| 12 | SønderjyskE | 4,12 mio. |
| 13 | FC Helsingør | 3,2 mio. |
| 14 | Randers FC | 2,5 mio. |
Sådan gjorde vi:
Vi har taget udgangspunkt i tv-aftalen, som uddeles tre gange om året: efter runde 13, efter runde 26 og efter sæsonen. Der er i alt 275 millioner til deling, hvilket vil sige lige under 92 millioner pr. gang.
Solidaritetspuljen: 30 procent af det samlede beløb. 2,1 millioner til hver klub.
Placeringspuljen: 30 procent af det samlede beløb. Fordeles efter klubbernes placering i Superliga-tabellen.
Markedspuljen: 24 procent af det samlede beløb. Første- og andetvalg på tv får 325.000, tredje- og fjerdevalg får 90.000, femte- og sjettevalg får 45.000, og syvendevalg får ingenting.
Kamppuljen: 16 procent af det samlede beløb. En sejr giver 175.000, uafgjort giver 65.000, og et nederlag giver ingenting.
Placeringspuljen og kamppuljen kan udregnes direkte fra tabellen og holdenes resultater. Markedspuljen er mere kompliceret. Vi har taget udgangspunkt i fordelingen her og regnet på, hvor mange penge de enkelte kampvalg har givet for den enkelte klub.
Der kan dog være usikkerheder. Eksempelvis er flere FCK-kampe blevet flyttet som følge af europæiske opgør, så de kan have fået penge for at være andetvalg, men i spilleplanen spillet som sjettevalg.
Læs mere om fordelingen af tv-pengene her.
LIVE
LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
AVIS
Ny melding om fremtiden
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
NYHEDER
Trænerlegende stopper
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Henter FC København-spiller
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
