Superligaens mange millioner: Se, hvad din klub får i tv-penge

Runde 13 blev en dyr fornøjelse for FC Nordsjælland, der gik glip af omkring tre millioner kroner, mens Brøndby IF og FC Midtjylland blev de store vindere. Se alle klubbers udbetalte tv-penge efter denne runde.



Som vi beskrev i sidste uge, er der omkring tre millioner kroner i forskel på at ligge på første- og tredjepladsen i Superligaen efter runde 13. I det lys var det en dyr weekend for FC Nordsjælland, der netop dumpede fra nummer ét til tre.

Omvendt kan FC Midtjylland og Brøndby IF glæde sig over, at de tjente et par millioner på at rykke op på henholdsvis første- og andenpladsen. 

Tre gange om året uddeles de 275 millioner kroner i tv-penge, som klubberne skal fordele mellem sig, og det beløber sig til godt 92 millioner pr. gang. Pengene uddeles efter runde 13, runde 26 (når grundspillet er slut), og efter sæsonen. 

Som grafen herunder viser, følges ligaplaceringerne og tv-pengene nogenlunde ad. Det skyldes, at en del af pengene udbetales efter netop placeringer, og en anden del udbetales efter resultater: En sejr giver 175.000, uafgjort 65.000.

Til gengæld tæller tv-stationernes kampvalg for 24 procent af pengene, hvilket forklarer, at Brøndby får flest penge, selv om klubben ligger nummer to, og hvorfor FC København får tredjeflest penge, selv om klubber befinder sig på femtepladsen. De to hovedstadsklubber er næsten hver runde nummer et og to på tv-kanalernes kampvalg.

De dårlige resultater kan dog alligevel mærkes hos mestrene, der fik 13,7 millioner ved første udbetaling efter 13 runde for et år siden. For de fire millioner kan man betale Erik Johanssons årsløn, så selv om Parken som forretning nok overlever uden de penge, er de ikke ligegyldige.

Tallene herunder er omtrentlige, da nogle klubber kan få mere eller mindre, end tipsbladet.dk’s beregninger viser. Læs mere om usikkerheder på den anden side af grafen.

Se hele tipsbladet.dk’s udregning af tv-pengene her.

Tv-penge før runde 13
Infogram

1 FC Midtjylland 10,9 mio.
2 Brøndby IF 12,12 mio.
3 FC Nordsjælland  8,2 mio.
4 Hobro IK 7,2 mio.
5 FC København 9,77 mio.
6 AC Horsens 6,16 mio.
7 OB 6,86 mio.
8 AaB 6,17 mio.
9 Lyngby BK 5,11 mio.
10 AGF 5,14 mio.
11 Silkeborg IF 4,41 mio.
12 SønderjyskE 4,12 mio.
13 FC Helsingør 3,2 mio.
14  Randers FC 2,5 mio.

Sådan gjorde vi:
Vi har taget udgangspunkt i tv-aftalen, som uddeles tre gange om året: efter runde 13, efter runde 26 og efter sæsonen. Der er i alt 275 millioner til deling, hvilket vil sige lige under 92 millioner pr. gang.

Solidaritetspuljen: 30 procent af det samlede beløb. 2,1 millioner til hver klub.

Placeringspuljen: 30 procent af det samlede beløb. Fordeles efter klubbernes placering i Superliga-tabellen.

Markedspuljen: 24 procent af det samlede beløb. Første- og andetvalg på tv får 325.000, tredje- og fjerdevalg får 90.000, femte- og sjettevalg får 45.000, og syvendevalg får ingenting.

Kamppuljen: 16 procent af det samlede beløb. En sejr giver 175.000, uafgjort giver 65.000, og et nederlag giver ingenting.

Placeringspuljen og kamppuljen kan udregnes direkte fra tabellen og holdenes resultater. Markedspuljen er mere kompliceret. Vi har taget udgangspunkt i fordelingen her og regnet på, hvor mange penge de enkelte kampvalg har givet for den enkelte klub.

Der kan dog være usikkerheder. Eksempelvis er flere FCK-kampe blevet flyttet som følge af europæiske opgør, så de kan have fået penge for at være andetvalg, men i spilleplanen spillet som sjettevalg. 

Læs mere om fordelingen af tv-pengene her.



Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Sergio Ramos i chokskifte?

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Storhylder Christian Nørgaard

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

FC København scorer millionbeløb

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Bekræfter millionbud på dansker

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Klar besked til FCK-fans

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Vild med ny Eriksen-løsning

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Brøndbys store karantænemareridt

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Forlænger med Ståle Solbakken

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK