Som vi beskrev i sidste uge, er der omkring tre millioner kroner i forskel på at ligge på første- og tredjepladsen i Superligaen efter runde 13. I det lys var det en dyr weekend for FC Nordsjælland, der netop dumpede fra nummer ét til tre.
Omvendt kan FC Midtjylland og Brøndby IF glæde sig over, at de tjente et par millioner på at rykke op på henholdsvis første- og andenpladsen.
Tre gange om året uddeles de 275 millioner kroner i tv-penge, som klubberne skal fordele mellem sig, og det beløber sig til godt 92 millioner pr. gang. Pengene uddeles efter runde 13, runde 26 (når grundspillet er slut), og efter sæsonen.
Som grafen herunder viser, følges ligaplaceringerne og tv-pengene nogenlunde ad. Det skyldes, at en del af pengene udbetales efter netop placeringer, og en anden del udbetales efter resultater: En sejr giver 175.000, uafgjort 65.000.
Til gengæld tæller tv-stationernes kampvalg for 24 procent af pengene, hvilket forklarer, at Brøndby får flest penge, selv om klubben ligger nummer to, og hvorfor FC København får tredjeflest penge, selv om klubber befinder sig på femtepladsen. De to hovedstadsklubber er næsten hver runde nummer et og to på tv-kanalernes kampvalg.
De dårlige resultater kan dog alligevel mærkes hos mestrene, der fik 13,7 millioner ved første udbetaling efter 13 runde for et år siden. For de fire millioner kan man betale Erik Johanssons årsløn, så selv om Parken som forretning nok overlever uden de penge, er de ikke ligegyldige.
Tallene herunder er omtrentlige, da nogle klubber kan få mere eller mindre, end tipsbladet.dk’s beregninger viser. Læs mere om usikkerheder på den anden side af grafen.
Se hele tipsbladet.dk’s udregning af tv-pengene her.
| 1 | FC Midtjylland | 10,9 mio. |
| 2 | Brøndby IF | 12,12 mio. |
| 3 | FC Nordsjælland | 8,2 mio. |
| 4 | Hobro IK | 7,2 mio. |
| 5 | FC København | 9,77 mio. |
| 6 | AC Horsens | 6,16 mio. |
| 7 | OB | 6,86 mio. |
| 8 | AaB | 6,17 mio. |
| 9 | Lyngby BK | 5,11 mio. |
| 10 | AGF | 5,14 mio. |
| 11 | Silkeborg IF | 4,41 mio. |
| 12 | SønderjyskE | 4,12 mio. |
| 13 | FC Helsingør | 3,2 mio. |
| 14 | Randers FC | 2,5 mio. |
Sådan gjorde vi:
Vi har taget udgangspunkt i tv-aftalen, som uddeles tre gange om året: efter runde 13, efter runde 26 og efter sæsonen. Der er i alt 275 millioner til deling, hvilket vil sige lige under 92 millioner pr. gang.
Solidaritetspuljen: 30 procent af det samlede beløb. 2,1 millioner til hver klub.
Placeringspuljen: 30 procent af det samlede beløb. Fordeles efter klubbernes placering i Superliga-tabellen.
Markedspuljen: 24 procent af det samlede beløb. Første- og andetvalg på tv får 325.000, tredje- og fjerdevalg får 90.000, femte- og sjettevalg får 45.000, og syvendevalg får ingenting.
Kamppuljen: 16 procent af det samlede beløb. En sejr giver 175.000, uafgjort giver 65.000, og et nederlag giver ingenting.
Placeringspuljen og kamppuljen kan udregnes direkte fra tabellen og holdenes resultater. Markedspuljen er mere kompliceret. Vi har taget udgangspunkt i fordelingen her og regnet på, hvor mange penge de enkelte kampvalg har givet for den enkelte klub.
Der kan dog være usikkerheder. Eksempelvis er flere FCK-kampe blevet flyttet som følge af europæiske opgør, så de kan have fået penge for at være andetvalg, men i spilleplanen spillet som sjettevalg.
Læs mere om fordelingen af tv-pengene her.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
‘De har grinet deres røv i laser’
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Glem det, Leicester!
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
OPTAKT
Barcelona – Atletico
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
OPTAKT
PSG – Liverpool
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
