AGF smider sejren til allersidst

Tonni Adamsen lavede en sen udligning til 1-1, da AGF og Silkeborg delte i Aarhus.



Den tidligere divisionsbomber Tonni Adamsen fortsætter sin kometkarriere i Superligaen.

Silkeborg-frontløberen stod for en sen udligning, da hans klub fik bjærget et point i Aarhus ved at spille 1-1.

I første minut af tillægstiden stangede Adamsen bolden ind bag Jesper Hansen efter et skarpt indlæg af Lukas Engel. Adamsen har nu lavet seks mål på 537 minutter i Superligaen siden skiftet fra Helsingør i august.

Længe var AGF ellers ved at tage et gigantisk skridt mod en plads i mesterskabsslutspillet, men Frederik Tingagers mål efter hjørnespark i første halvleg rakte desværre for aarhusianerne kun til det ene point.

Pointdelingen er uhyre vigtig for Silkeborg, som nu stadig er en seriøs kandidat til en plads i det sjove selskab, selv om klubben i modsætning til AGF aktuelt ligger uden for top-6. Et point adskiller klubberne før de sidste tre runder i grundspillet.

AGF startede kampen bedst og fik presset Silkeborg langt tilbage, men mange indlæg førte ikke alverden med sig. Siden fik gæsterne bedre fat, og Tonni Adamsen tillod sig at brænde flere chancer ved at skyde forbi mål.

Kampens første scoring tilfaldt værterne, da AGF-stopperen Frederik Tingager efter et hjørnespark headede bolden i mål i det 36. minut. AGF har nu scoret efter hjørnespark i begge holdets kampe i foråret.

Efter pausen pressede Silkeborg på for en udligning, og særligt kantspilleren Sebastian Jørgensen var et livligt islæt og var tæt på at score.

Jesper Hansen diskede op med flere store redninger og var en vigtig faktor for, at AGF ikke indkasserede før helt til sidst. Målmanden vil dog nok mene, at hans holdkammerater skulle have lukket kampen i den anden ende inden den sene udligning.

/ritzau/





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

FC Fredericia – OB



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Silkeborg IF – Randers FC

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sønderjyske – Brøndby IF

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Han er færdig i Brøndby

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Oddset styrtdykker

Viborg FF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Spår stor transferaktivitet i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Tottenham henter forløsende sejr

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud