Den tidligere divisionsbomber Tonni Adamsen fortsætter sin kometkarriere i Superligaen.
Silkeborg-frontløberen stod for en sen udligning, da hans klub fik bjærget et point i Aarhus ved at spille 1-1.
I første minut af tillægstiden stangede Adamsen bolden ind bag Jesper Hansen efter et skarpt indlæg af Lukas Engel. Adamsen har nu lavet seks mål på 537 minutter i Superligaen siden skiftet fra Helsingør i august.
Længe var AGF ellers ved at tage et gigantisk skridt mod en plads i mesterskabsslutspillet, men Frederik Tingagers mål efter hjørnespark i første halvleg rakte desværre for aarhusianerne kun til det ene point.
Pointdelingen er uhyre vigtig for Silkeborg, som nu stadig er en seriøs kandidat til en plads i det sjove selskab, selv om klubben i modsætning til AGF aktuelt ligger uden for top-6. Et point adskiller klubberne før de sidste tre runder i grundspillet.
AGF startede kampen bedst og fik presset Silkeborg langt tilbage, men mange indlæg førte ikke alverden med sig. Siden fik gæsterne bedre fat, og Tonni Adamsen tillod sig at brænde flere chancer ved at skyde forbi mål.
Kampens første scoring tilfaldt værterne, da AGF-stopperen Frederik Tingager efter et hjørnespark headede bolden i mål i det 36. minut. AGF har nu scoret efter hjørnespark i begge holdets kampe i foråret.
Efter pausen pressede Silkeborg på for en udligning, og særligt kantspilleren Sebastian Jørgensen var et livligt islæt og var tæt på at score.
Jesper Hansen diskede op med flere store redninger og var en vigtig faktor for, at AGF ikke indkasserede før helt til sidst. Målmanden vil dog nok mene, at hans holdkammerater skulle have lukket kampen i den anden ende inden den sene udligning.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER