De tyske værter er som det første hold klar til ottendedelsfinalerne ved EM.
Efter at have slået Skotland 5-1 i åbningskampen leverede tyskerne endnu en overbevisende præstation onsdag. Ungarn blev slået 2-0, og med seks point efter to gruppekampe er tyskerne sikret avancement.
Efter en god og optimistisk ungarsk start var det tyskerne, som satte sig tungt på kampen.
Med erfarne Toni Kroos som dirigent spillede tyskerne på de mange offensive tangenter, der er på holdet.
Ungarn havde travlt med at afvise de tyske tilnærmelser tæt på eget felt, mens den hurtige tyske bagkæde dygtigt fik lukket ned for de sporadiske kontraforsøg fra ungarerne.
Trods mange tilløb til store chancer måtte hjemmepublikum i Stuttgart vente til midtvejs i halvlegen, før EM's indtil nu nok bedste spiller, Jamal Musiala, åbnede scoringen.
Ilkay Gündogan kæmpede hårdt for en bold inde i feltet, og efter lidt klumpspil fik han bugseret bolden hen til Musiala, som i relativt fri position kunne sparke bolden i kassen.
Det kunne være blevet til flere tyske scoringer før pausen, men Ungarn havde også et par chancer.
Manuel Neuer måtte blandt andet diske op med en stor redning på et frisparksforsøg fra Liverpools Dominik Szoboszlai.
I halvlegens tillægstid fik Ungarn bolden i mål, men linjedommeren vinkede korrekt for offside.
Den tyske dominans aftog en smule efter pausen. Ungarerne fornemmede, at der var muligheder for at arbejde sig ind i kampen.
Især Roland Sallai voldte Tyskland en del problemer. Den hurtige offensivspiller lagde sig ofte ud til tyskernes højreback Joshua Kimmich og fik skabt farlige situationer med både driblinger og indlæg.
Bedst som Ungarn vejrede morgenluft, viste værtsnationen igen, hvorfor den skal regnes som en potentiel europamester.
Efter 66 minutter kombinerede man på forbilledlig vis, og slutteligt blev bolden lagt til rette for Gündogan skråt tilbage i feltet. Med indersiden fordoblede han føringen og punkterede den ungarske tro på point.
På cruisekontrol styrede tyskerne mod sejren, uden at Ungarn på noget tidspunkt var tæt på at ændre på udfaldet.
Træner Julian Nagelsmann kunne lade Stuttgart-spillerne i truppen komme på banen til hyldest på deres normale hjemmebane og lidt EM-minutter.
Tyskland skal i sidste gruppekamp møde Schweiz i Frankfurt.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
FCK-direktør får job i West Ham
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
OPTAKT
Canada – Marokko
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE