FC København spillede tirsdag en kamp med klubbens reservehold mod HB Køge. Her var spillere som Sten Grytebust, Lukas Lerager og Kamil Wilczek med. Det samme var også Andreas Bjelland, som dog måtte udgå før tid.
Det var dog ikke det eneste, som gik skævt for københavnerklubben, da det også endte med et nederlag på 0-1 til 1. divisionsmandskabet. I forhold til Bjelland understreges det dog, at der ikke er tale om noget alvorligt.
– Bjelland udgik dog allerede kort før pausen, men vist mest for at tage “noget” i opløbet, og ikke fordi han var skadet, lyder det på FC Københavns hjemmeside i deres gennemgang af opgøret.
Tidligere i midterforsvarerens karriere har skader før været et problem for ham, og i denne sæson har han siddet ude i en længere periode, hvorfor det er blevet til meget begrænset med spilletid for den tidligere landsholdsspiller.
Bjelland har også fået hård konkurrence om pladserne på FCK-holdet, hvor både Nicolai Boilesen, Victor Nelsson og Mathias ‘Zanka’ Jørgensen kan blive valgt af cheftræner Jess Thorup til de centrale poster i forsvaret. Det er da også kun blevet til én kamp i Superligaen på denne side af vinterpausen for Bjelland.
Det er ikke blevet uddybet hvad det omtalte ‘noget’ fra reserveholdskampen er.
Bjelland selv havde tidligere på sæsonen ikke de store udsigter til at få den store FCK-sæson, da Ståle Solbakken var manager i klubben. Det har spilleren selv åbnet op for. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
HELT VILDT
En voldsom ulighed
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC Fredericia – OB
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
