Svensk klub kunne ikke matche AaB: Vi gjorde, hvad vi kunne

Elfsborg forsøgte at hente Oscar Hiljemark hjem til Sverige, men det blev som bekendt AaB, der løb med den tidligere landsholdsspiller.



Oscar Hiljemark blev mandag præsenteret som ny spiller i AaB, og det førte brede smil med sig i den nordligste del af Danmark. Helt så store var smilene ikke i det vestlige Sverige.

Her huserer Elfsborg, og Allsvenskan-klubben, hvor blandt andre Frederik Holst spiller, havde drømt om at få Oscar Hiljemark retur til klubben, hvor han indledte sin aktive karriere for mere end 10 år siden.

Den 28-årige midtbanespiller har været klubløs siden i sommer, så interesserede klubber har frit kunnet maile ham et kontraktforslag, og det gjorde Elfsborg, men klubben måtte sande, at AaB trak det længste strå.

Læs også:Transfer: Fik AGF eller AaB den bedste midtbanespiller?

– Vi har haft en god relation til Oscar, siden han forlod os, og vi har altid haft en dialog om, hvornår tiden er inde til at vende hjem til Elfsborg. Det havde vi også nu, siger Stefan Andreasson, der er sportschef i Elfsborg, til FotbollDirekt og fortsætter:

– Vi gjorde, hvad vi kunne, man han havde fortsat en ambition om at blive i udlandet, hvis den rette mulighed bød sig. Og det gjorde den så. Nu blev det Danmark i stedet, og det respekterer vi. Vi har en rigtig god relation, og jeg håber og tror, at han en dag iklæder sig vores trøje igen.

Ingé Andre Olsen, der er sportschef i AaB, har til tipsbladet.dk fortalt, at klubben længe har flirtet med Oscar Hiljemark. Mandag faldt aftalen så på plads.

Læs også:AaB har flirtet med Oscar Hiljemark i to måneder

– Vi har haft kontakt i lang tid – i næsten to måneder. Han havde mange andre tilbud, han skulle forholde sig til, men kort før weekenden fik vi en konkret mulighed for at hente ham, og så tog vi ham til lægetjek og lagde sidste hånd på aftalen mandag, fortalte Inge André Olsen.

Oscar Hiljemark har underskrevet en kontrakt på tre år med AaB. 

Læs også:AaB-boss ville gerne sælge – spillerne ville blive
Læs også:AaB med stort scoop: Henter tidligere FC Midtjylland-emne
Læs også:Var snublende tæt på FCM: Svensk midtbanemand har mange tilbud




LIVE

LIVE: Aarhus i ekstase – se de vilde billeder

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FC Midtjylland – Viborg FF

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Færdig i Real Madrid

AGF – Sønderjyske

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

10. gang i træk

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’