Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Bo Svensson var helt ærlig, da han talte med Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen mod Randers.



Parken (Tipsbladet): FC København storsejrede i sæsonens sidste kamp i Parken, da holdet smadrede Randers 5-0.

Det var samtidig tid til at sige farvel til to store skikkelser i FC København foran klubbens egne fans.

Viktor Claesson havde for længst meldt ud, at han vender hjem til Sverige og Värnamo.

Til gengæld havde Mathias ‘Zanka’ Jørgensens fremtid været uvis helt frem til fredag, hvor FC København meddelte, at man ikke ville forlænge med koryfæet.

Da Tipsbladet og den fremmødte presse talte med FC Københavns cheftræner om beslutningen, afslørede han, hvor han selv havde stået i processen.

– Ja, sammen med andre, men det lægger ikke skjul på, at det var mig, der er i sidste ende tog afgørende beslutning. Det er ikke en beslutning, der har været let, siger Bo Svensson.

Den tidligere Bundesliga-træner havde også kun rosende ord tilovers for Mathias ‘Zanka’ Jørgensen.

– Han er måske en af de bedste, hvis ikke den bedste i FC Københavns historie. Fem mesterskaber og seks pokaltitler. Det er fuldstændigt vanvittige tal. Vi ved også godt allesammen, hvilken type ‘Zanka’ er, og han har været fantastisk i den her omgang. Det er en legende, siger han.

Bo Svensson håber samtidig på, at der kan findes en plads til ham i klubben, selv om det med sikkerhed ikke bliver på banen.

– Vi vil forsøge at få ham ind i klubben i en rolle. At gøre alt andet ville være dumt, siger FCK-træneren.

Hvad er det, der gør, at han ikke skal blive?

– Det er en større pakke. Hvem kunne have vidst, at han kom hjem og præsterede, som han gjorde? Det er flere ting, siger han.

FC København kan dog ikke gå helt på sommerferie endnu, selv om de berømte badebolde er blevet kastet, for holdet skal spille Europa-playoff om den sidste danske plads i europæisk kvalifikation.

Her møder københavnerne fjerdepladsen fra mesterskabsspillet 24. maj.







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham

Raser over VM-tiltag

Tyskland – Curacao

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Iran – New Zealand

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Spottet i København

Spanien – Kap Verde

Han tager hjem fra VM

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark