Spansk nedtur: Deler med Sverige

Spanien dominerede i EM-kampen mod Sverige, men kunne ikke få bolden i mål, så opgøret endte 0-0.



Kigger på man statistikkerne, skulle man tro, at Spanien mandag aften tog en sikker sejr over Sverige ved EM i fodbold.

Spanierne havde langt mere boldbesiddelse og kom til betydeligt flere afslutninger. Men ind kom bolden aldrig. Heller ikke for Sverige, der ikke havde ret meget at byde på offensivt.

Dermed endte kampen, som blev spillet i Sevilla, 0-0 og med et point til hver. Slovakiet topper derfor gruppe E efter de første kampe. Tidligere mandag slog Marek Hamsík og co. en smule overraskende Polen med 2-1.

Der stod Spanien på det hele fra første fløjt. Luis Enriques mandskab sad tungt på bolden, pressede svenskerne i bund og spillede sig til flere chancer.

Den største mulighed foran mål i de første 45 minutter endte dog med at tilfalde Sverige ud af det blå kort før pausen.

Alexander Isak havde bolden i feltet og fik efter et par driblinger sparket den forbi Spaniens målmand, Unai Simon, og mod mål. Men Marcos Llorente stod klar som sidste skanse og fik afværget en svensk scoring ved at cleare bolden via stolpen.

Spanien dominerede også efter pausen. Men tempoet faldt, og det var til Sveriges fordel. Det spanske spil var uden rytme.

Svenskerne var mere eller mindre tandløse fremad banen, bortset fra når Alexander Isak i få momenter blev sat i scene. Real Sociedad-angriberen viste flere gange prøver på sit store talent, men fik ikke meget hjælp af holdkammeraterne.

Med cirka 25 minutter tilbage blev Isak skiftet ud, og så satte svenskernes bedste bud på en målscorer sig på bænken. Til gengæld stod Sverige godt i defensiven, og Spanien blev mere og mere rådvilde.

Luis Enrique rystede posen oppe foran og skiftede fem offensive spillere ud med nogle andre af slagsen, men lige lidt hjalp det. Sverige holdt – med hjælp fra et par gode redninger af Robin Olsen – stand.

To superligaspillere kom på banen i kampen. Både Pierre Bengtsson (Vejle/FC København) og Jens Lys Cajuste (FC Midtjylland) blev skiftet ind i slutningen af anden halvleg.

De fire hold i gruppe E skal i aktion igen fredag og lørdag. Sverige og Slovakiet mødes fredag eftermiddag, mens Spanien og Polen tørner sammen lørdag aften.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Nedtur for Højlund og Napoli

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Fyrer landstræner to måneder før VM

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

‘Så brænder hele København ned’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fik blackout på Brøndby Stadion

Kan koste Brøndby flere millioner

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

OB siger farvel til seks spillere

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Det er aldrig sket før

Chelsea – Manchester United

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Steve Cooper storroser stjerne



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Ringet op af Brøndby-træner

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Fifa kritiserer transportpriser under

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig