Kigger på man statistikkerne, skulle man tro, at Spanien mandag aften tog en sikker sejr over Sverige ved EM i fodbold.
Spanierne havde langt mere boldbesiddelse og kom til betydeligt flere afslutninger. Men ind kom bolden aldrig. Heller ikke for Sverige, der ikke havde ret meget at byde på offensivt.
Dermed endte kampen, som blev spillet i Sevilla, 0-0 og med et point til hver. Slovakiet topper derfor gruppe E efter de første kampe. Tidligere mandag slog Marek Hamsík og co. en smule overraskende Polen med 2-1.
Der stod Spanien på det hele fra første fløjt. Luis Enriques mandskab sad tungt på bolden, pressede svenskerne i bund og spillede sig til flere chancer.
Den største mulighed foran mål i de første 45 minutter endte dog med at tilfalde Sverige ud af det blå kort før pausen.
Alexander Isak havde bolden i feltet og fik efter et par driblinger sparket den forbi Spaniens målmand, Unai Simon, og mod mål. Men Marcos Llorente stod klar som sidste skanse og fik afværget en svensk scoring ved at cleare bolden via stolpen.
Spanien dominerede også efter pausen. Men tempoet faldt, og det var til Sveriges fordel. Det spanske spil var uden rytme.
Svenskerne var mere eller mindre tandløse fremad banen, bortset fra når Alexander Isak i få momenter blev sat i scene. Real Sociedad-angriberen viste flere gange prøver på sit store talent, men fik ikke meget hjælp af holdkammeraterne.
Med cirka 25 minutter tilbage blev Isak skiftet ud, og så satte svenskernes bedste bud på en målscorer sig på bænken. Til gengæld stod Sverige godt i defensiven, og Spanien blev mere og mere rådvilde.
Luis Enrique rystede posen oppe foran og skiftede fem offensive spillere ud med nogle andre af slagsen, men lige lidt hjalp det. Sverige holdt – med hjælp fra et par gode redninger af Robin Olsen – stand.
To superligaspillere kom på banen i kampen. Både Pierre Bengtsson (Vejle/FC København) og Jens Lys Cajuste (FC Midtjylland) blev skiftet ind i slutningen af anden halvleg.
De fire hold i gruppe E skal i aktion igen fredag og lørdag. Sverige og Slovakiet mødes fredag eftermiddag, mens Spanien og Polen tørner sammen lørdag aften.
/ritzau/
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
Kamil Grabara-opslag bemærkes
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
Højlund i hovedrolle
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
DBU hylder Hareide
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
