Kigger på man statistikkerne, skulle man tro, at Spanien mandag aften tog en sikker sejr over Sverige ved EM i fodbold.
Spanierne havde langt mere boldbesiddelse og kom til betydeligt flere afslutninger. Men ind kom bolden aldrig. Heller ikke for Sverige, der ikke havde ret meget at byde på offensivt.
Dermed endte kampen, som blev spillet i Sevilla, 0-0 og med et point til hver. Slovakiet topper derfor gruppe E efter de første kampe. Tidligere mandag slog Marek Hamsík og co. en smule overraskende Polen med 2-1.
Der stod Spanien på det hele fra første fløjt. Luis Enriques mandskab sad tungt på bolden, pressede svenskerne i bund og spillede sig til flere chancer.
Den største mulighed foran mål i de første 45 minutter endte dog med at tilfalde Sverige ud af det blå kort før pausen.
Alexander Isak havde bolden i feltet og fik efter et par driblinger sparket den forbi Spaniens målmand, Unai Simon, og mod mål. Men Marcos Llorente stod klar som sidste skanse og fik afværget en svensk scoring ved at cleare bolden via stolpen.
Spanien dominerede også efter pausen. Men tempoet faldt, og det var til Sveriges fordel. Det spanske spil var uden rytme.
Svenskerne var mere eller mindre tandløse fremad banen, bortset fra når Alexander Isak i få momenter blev sat i scene. Real Sociedad-angriberen viste flere gange prøver på sit store talent, men fik ikke meget hjælp af holdkammeraterne.
Med cirka 25 minutter tilbage blev Isak skiftet ud, og så satte svenskernes bedste bud på en målscorer sig på bænken. Til gengæld stod Sverige godt i defensiven, og Spanien blev mere og mere rådvilde.
Luis Enrique rystede posen oppe foran og skiftede fem offensive spillere ud med nogle andre af slagsen, men lige lidt hjalp det. Sverige holdt – med hjælp fra et par gode redninger af Robin Olsen – stand.
To superligaspillere kom på banen i kampen. Både Pierre Bengtsson (Vejle/FC København) og Jens Lys Cajuste (FC Midtjylland) blev skiftet ind i slutningen af anden halvleg.
De fire hold i gruppe E skal i aktion igen fredag og lørdag. Sverige og Slovakiet mødes fredag eftermiddag, mens Spanien og Polen tørner sammen lørdag aften.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
I chok over Manchester United
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
Reagerer på Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
Langer ud efter trænerlegende
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
