Sverige vil nikke ja til VM i Saudi-Arabien

Sverige vil give et betinget ja til Saudi-Arabien som VM-vært i 2034, når værtskabet uddeles 11. december.



Det Svenske Fodboldforbund (SvFF) har i sinde at vende tomlen i vejret til Saudi-Arabien som vært for VM i fodbold i 2034, når værtskaberne til VM i 2030 og 2034 uddeles ved en Fifa-kongres 11. december.

Det siger Fredrik Reinfeldt, der er formand i fodboldforbundet, til det svenske medie Fotbollskanalen.

Inden kongressen i december vil Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) udkomme med en evalueringsrapport af de potentielle værtslande.

Det svenske ja til værtsnationerne er betinget, inden man har læst disse rapporter, siger den svenske fodboldformand.

Fredrik Reinfeldt fortæller dog, at man allerede har været i kontakt med Saudi-Arabien.

– Jeg mødte den saudiske delegation og sagde, at jeg forstår, at vi har forskelle i forhold til regeringsførelse og til dels også syn på menneskerettigheder og frihedsrettigheder.

– Vi har især understreget vigtigheden af, at de respekterer par af samme køns ret til at må komme og deltage i festlighederne. På disse spørgsmål svarede Saudi-Arabien, at de vil respektere dem, siger den svenske fodboldformand.

Ved kongressen skal værtsnationen til VM i 2030 også findes. Fælles for de to slutrunder er, at der kun er et bud til hvert mesterskab.

Mens Saudi-Arabien har budt ind på VM i 2030, vil Spanien, Portugal og Marokko afholde slutrunden fire år forinden.

– Vi har været tydeligt omkring, at vi ikke bryder os om, at der kun er én kandidat og gjort det klart over for både Saudi-Arabiens VM-delegation og Fifa. Vi mener, at det til fremtidige processer skal sikres, at der er flere kandidater, siger Fredrik Reinfeldt.

Dansk Boldspil-Union (DBU) har ikke offentliggjort, om man vil stemme ja til Saudi-Arabien som værtsnation.

I sidste uge anbefalede den tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt, der er formand for unionens Governance- og Udviklingskomité, i et interview med Politiken, at DBU bør stemme ja.

Hun mente, at når “alle danske virksomheder gladeligt” handler med saudierne, og både Danmark, EU og USA har diplomatiske bånd med ørkenstaten, skal fodbolden ikke være slagmark.

– Fodbold er dybest set en kulturel begivenhed. Hvis man gerne vil have et slagsmål med Saudi-Arabien om menneskerettigheder, hvorfor så ikke have det på vores generelle handelspolitik eller det politisk-diplomatiske samarbejde, sagde Thorning-Schmidt til Politiken.

DBU’s formand, Jesper Møller, deltog i september i et møde med organisationskomitéen fra Saudi-Arabien.

– Vi oplever en stor lydhørhed og en interesse. De svarer pænt og ordentligt på vores spørgsmål.

– Med de budgivningskriterier, der skal opfyldes, og som er fastsat på baggrund af internationale konventioner, føler jeg ikke nogen bekymring.

– Saudi-Arabien er et helt andet sted, end Qatar var, da de søgte VM-værtskabet. Det er en begejstret fodboldnation. Det mærker man tydeligt, sagde Møller dengang.

/ritzau/





Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!




Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Interessant afsløring

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Kevin Diks skriver historie

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

AGF smider sejren i de døende sekunder

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Peter Kjær: Her er min bekymring

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Markant transfermelding om Højlund

Han stiller ultimative krav

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Barcelona i kæmpesejr

De må have mareridt om ham i nat!

– En gigantisk nedtur!

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF