Sverige vil nikke ja til VM i Saudi-Arabien

Sverige vil give et betinget ja til Saudi-Arabien som VM-vært i 2034, når værtskabet uddeles 11. december.



Det Svenske Fodboldforbund (SvFF) har i sinde at vende tomlen i vejret til Saudi-Arabien som vært for VM i fodbold i 2034, når værtskaberne til VM i 2030 og 2034 uddeles ved en Fifa-kongres 11. december.

Det siger Fredrik Reinfeldt, der er formand i fodboldforbundet, til det svenske medie Fotbollskanalen.

Inden kongressen i december vil Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) udkomme med en evalueringsrapport af de potentielle værtslande.

Det svenske ja til værtsnationerne er betinget, inden man har læst disse rapporter, siger den svenske fodboldformand.

Fredrik Reinfeldt fortæller dog, at man allerede har været i kontakt med Saudi-Arabien.

– Jeg mødte den saudiske delegation og sagde, at jeg forstår, at vi har forskelle i forhold til regeringsførelse og til dels også syn på menneskerettigheder og frihedsrettigheder.

– Vi har især understreget vigtigheden af, at de respekterer par af samme køns ret til at må komme og deltage i festlighederne. På disse spørgsmål svarede Saudi-Arabien, at de vil respektere dem, siger den svenske fodboldformand.

Ved kongressen skal værtsnationen til VM i 2030 også findes. Fælles for de to slutrunder er, at der kun er et bud til hvert mesterskab.

Mens Saudi-Arabien har budt ind på VM i 2030, vil Spanien, Portugal og Marokko afholde slutrunden fire år forinden.

– Vi har været tydeligt omkring, at vi ikke bryder os om, at der kun er én kandidat og gjort det klart over for både Saudi-Arabiens VM-delegation og Fifa. Vi mener, at det til fremtidige processer skal sikres, at der er flere kandidater, siger Fredrik Reinfeldt.

Dansk Boldspil-Union (DBU) har ikke offentliggjort, om man vil stemme ja til Saudi-Arabien som værtsnation.

I sidste uge anbefalede den tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt, der er formand for unionens Governance- og Udviklingskomité, i et interview med Politiken, at DBU bør stemme ja.

Hun mente, at når “alle danske virksomheder gladeligt” handler med saudierne, og både Danmark, EU og USA har diplomatiske bånd med ørkenstaten, skal fodbolden ikke være slagmark.

– Fodbold er dybest set en kulturel begivenhed. Hvis man gerne vil have et slagsmål med Saudi-Arabien om menneskerettigheder, hvorfor så ikke have det på vores generelle handelspolitik eller det politisk-diplomatiske samarbejde, sagde Thorning-Schmidt til Politiken.

DBU’s formand, Jesper Møller, deltog i september i et møde med organisationskomitéen fra Saudi-Arabien.

– Vi oplever en stor lydhørhed og en interesse. De svarer pænt og ordentligt på vores spørgsmål.

– Med de budgivningskriterier, der skal opfyldes, og som er fastsat på baggrund af internationale konventioner, føler jeg ikke nogen bekymring.

– Saudi-Arabien er et helt andet sted, end Qatar var, da de søgte VM-værtskabet. Det er en begejstret fodboldnation. Det mærker man tydeligt, sagde Møller dengang.

/ritzau/





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Stiktosset – her er Delaneys svar

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Han ville være guf for større Superliga-klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Josip Radošević på samtlige forsider

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Krisen er blevet til en katastrofe?

FC Midtjylland misser gylden chance

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Modtager stor ros fra Højbjerg

Rasmus Højlund revser konkurrent

I svime over Pelle Mattsson

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Viser målform før vigtig landskamp

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Afslører vild transfer-historie

Barcelona tager smal sejr

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Mål i spansk mandagskamp

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland

AGF – Brøndby IF