Det Svenske Fodboldforbund (SvFF) har i sinde at vende tomlen i vejret til Saudi-Arabien som vært for VM i fodbold i 2034, når værtskaberne til VM i 2030 og 2034 uddeles ved en Fifa-kongres 11. december.
Det siger Fredrik Reinfeldt, der er formand i fodboldforbundet, til det svenske medie Fotbollskanalen.
Inden kongressen i december vil Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) udkomme med en evalueringsrapport af de potentielle værtslande.
Det svenske ja til værtsnationerne er betinget, inden man har læst disse rapporter, siger den svenske fodboldformand.
Fredrik Reinfeldt fortæller dog, at man allerede har været i kontakt med Saudi-Arabien.
– Jeg mødte den saudiske delegation og sagde, at jeg forstår, at vi har forskelle i forhold til regeringsførelse og til dels også syn på menneskerettigheder og frihedsrettigheder.
– Vi har især understreget vigtigheden af, at de respekterer par af samme køns ret til at må komme og deltage i festlighederne. På disse spørgsmål svarede Saudi-Arabien, at de vil respektere dem, siger den svenske fodboldformand.
Ved kongressen skal værtsnationen til VM i 2030 også findes. Fælles for de to slutrunder er, at der kun er et bud til hvert mesterskab.
Mens Saudi-Arabien har budt ind på VM i 2030, vil Spanien, Portugal og Marokko afholde slutrunden fire år forinden.
– Vi har været tydeligt omkring, at vi ikke bryder os om, at der kun er én kandidat og gjort det klart over for både Saudi-Arabiens VM-delegation og Fifa. Vi mener, at det til fremtidige processer skal sikres, at der er flere kandidater, siger Fredrik Reinfeldt.
Dansk Boldspil-Union (DBU) har ikke offentliggjort, om man vil stemme ja til Saudi-Arabien som værtsnation.
I sidste uge anbefalede den tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt, der er formand for unionens Governance- og Udviklingskomité, i et interview med Politiken, at DBU bør stemme ja.
Hun mente, at når “alle danske virksomheder gladeligt” handler med saudierne, og både Danmark, EU og USA har diplomatiske bånd med ørkenstaten, skal fodbolden ikke være slagmark.
– Fodbold er dybest set en kulturel begivenhed. Hvis man gerne vil have et slagsmål med Saudi-Arabien om menneskerettigheder, hvorfor så ikke have det på vores generelle handelspolitik eller det politisk-diplomatiske samarbejde, sagde Thorning-Schmidt til Politiken.
DBU’s formand, Jesper Møller, deltog i september i et møde med organisationskomitéen fra Saudi-Arabien.
– Vi oplever en stor lydhørhed og en interesse. De svarer pænt og ordentligt på vores spørgsmål.
– Med de budgivningskriterier, der skal opfyldes, og som er fastsat på baggrund af internationale konventioner, føler jeg ikke nogen bekymring.
– Saudi-Arabien er et helt andet sted, end Qatar var, da de søgte VM-værtskabet. Det er en begejstret fodboldnation. Det mærker man tydeligt, sagde Møller dengang.
/ritzau/
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
AGF mangler flere profiler mod OB
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
TOPNYHED
