Sverige vil nikke ja til VM i Saudi-Arabien

Sverige vil give et betinget ja til Saudi-Arabien som VM-vært i 2034, når værtskabet uddeles 11. december.



Det Svenske Fodboldforbund (SvFF) har i sinde at vende tomlen i vejret til Saudi-Arabien som vært for VM i fodbold i 2034, når værtskaberne til VM i 2030 og 2034 uddeles ved en Fifa-kongres 11. december.

Det siger Fredrik Reinfeldt, der er formand i fodboldforbundet, til det svenske medie Fotbollskanalen.

Inden kongressen i december vil Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) udkomme med en evalueringsrapport af de potentielle værtslande.

Det svenske ja til værtsnationerne er betinget, inden man har læst disse rapporter, siger den svenske fodboldformand.

Fredrik Reinfeldt fortæller dog, at man allerede har været i kontakt med Saudi-Arabien.

– Jeg mødte den saudiske delegation og sagde, at jeg forstår, at vi har forskelle i forhold til regeringsførelse og til dels også syn på menneskerettigheder og frihedsrettigheder.

– Vi har især understreget vigtigheden af, at de respekterer par af samme køns ret til at må komme og deltage i festlighederne. På disse spørgsmål svarede Saudi-Arabien, at de vil respektere dem, siger den svenske fodboldformand.

Ved kongressen skal værtsnationen til VM i 2030 også findes. Fælles for de to slutrunder er, at der kun er et bud til hvert mesterskab.

Mens Saudi-Arabien har budt ind på VM i 2030, vil Spanien, Portugal og Marokko afholde slutrunden fire år forinden.

– Vi har været tydeligt omkring, at vi ikke bryder os om, at der kun er én kandidat og gjort det klart over for både Saudi-Arabiens VM-delegation og Fifa. Vi mener, at det til fremtidige processer skal sikres, at der er flere kandidater, siger Fredrik Reinfeldt.

Dansk Boldspil-Union (DBU) har ikke offentliggjort, om man vil stemme ja til Saudi-Arabien som værtsnation.

I sidste uge anbefalede den tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt, der er formand for unionens Governance- og Udviklingskomité, i et interview med Politiken, at DBU bør stemme ja.

Hun mente, at når “alle danske virksomheder gladeligt” handler med saudierne, og både Danmark, EU og USA har diplomatiske bånd med ørkenstaten, skal fodbolden ikke være slagmark.

– Fodbold er dybest set en kulturel begivenhed. Hvis man gerne vil have et slagsmål med Saudi-Arabien om menneskerettigheder, hvorfor så ikke have det på vores generelle handelspolitik eller det politisk-diplomatiske samarbejde, sagde Thorning-Schmidt til Politiken.

DBU’s formand, Jesper Møller, deltog i september i et møde med organisationskomitéen fra Saudi-Arabien.

– Vi oplever en stor lydhørhed og en interesse. De svarer pænt og ordentligt på vores spørgsmål.

– Med de budgivningskriterier, der skal opfyldes, og som er fastsat på baggrund af internationale konventioner, føler jeg ikke nogen bekymring.

– Saudi-Arabien er et helt andet sted, end Qatar var, da de søgte VM-værtskabet. Det er en begejstret fodboldnation. Det mærker man tydeligt, sagde Møller dengang.

/ritzau/







LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

‘Så er Clement Bischoff færdig’

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Langer ud efter Peter Sørensen

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Nu reagerer Morten Krogh

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Arsenal – Sporting CP

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Brøndby er de dårligste i Europa

Tidligere FCK-spiller skal for retten

22 millioner kroner!

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Laver aftale med Frederik Birk

I transfermøde med Superliga-klub

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!