Det Svenske Fodboldforbund (SvFF) har i sinde at vende tomlen i vejret til Saudi-Arabien som vært for VM i fodbold i 2034, når værtskaberne til VM i 2030 og 2034 uddeles ved en Fifa-kongres 11. december.
Det siger Fredrik Reinfeldt, der er formand i fodboldforbundet, til det svenske medie Fotbollskanalen.
Inden kongressen i december vil Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) udkomme med en evalueringsrapport af de potentielle værtslande.
Det svenske ja til værtsnationerne er betinget, inden man har læst disse rapporter, siger den svenske fodboldformand.
Fredrik Reinfeldt fortæller dog, at man allerede har været i kontakt med Saudi-Arabien.
– Jeg mødte den saudiske delegation og sagde, at jeg forstår, at vi har forskelle i forhold til regeringsførelse og til dels også syn på menneskerettigheder og frihedsrettigheder.
– Vi har især understreget vigtigheden af, at de respekterer par af samme køns ret til at må komme og deltage i festlighederne. På disse spørgsmål svarede Saudi-Arabien, at de vil respektere dem, siger den svenske fodboldformand.
Ved kongressen skal værtsnationen til VM i 2030 også findes. Fælles for de to slutrunder er, at der kun er et bud til hvert mesterskab.
Mens Saudi-Arabien har budt ind på VM i 2030, vil Spanien, Portugal og Marokko afholde slutrunden fire år forinden.
– Vi har været tydeligt omkring, at vi ikke bryder os om, at der kun er én kandidat og gjort det klart over for både Saudi-Arabiens VM-delegation og Fifa. Vi mener, at det til fremtidige processer skal sikres, at der er flere kandidater, siger Fredrik Reinfeldt.
Dansk Boldspil-Union (DBU) har ikke offentliggjort, om man vil stemme ja til Saudi-Arabien som værtsnation.
I sidste uge anbefalede den tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt, der er formand for unionens Governance- og Udviklingskomité, i et interview med Politiken, at DBU bør stemme ja.
Hun mente, at når “alle danske virksomheder gladeligt” handler med saudierne, og både Danmark, EU og USA har diplomatiske bånd med ørkenstaten, skal fodbolden ikke være slagmark.
– Fodbold er dybest set en kulturel begivenhed. Hvis man gerne vil have et slagsmål med Saudi-Arabien om menneskerettigheder, hvorfor så ikke have det på vores generelle handelspolitik eller det politisk-diplomatiske samarbejde, sagde Thorning-Schmidt til Politiken.
DBU’s formand, Jesper Møller, deltog i september i et møde med organisationskomitéen fra Saudi-Arabien.
– Vi oplever en stor lydhørhed og en interesse. De svarer pænt og ordentligt på vores spørgsmål.
– Med de budgivningskriterier, der skal opfyldes, og som er fastsat på baggrund af internationale konventioner, føler jeg ikke nogen bekymring.
– Saudi-Arabien er et helt andet sted, end Qatar var, da de søgte VM-værtskabet. Det er en begejstret fodboldnation. Det mærker man tydeligt, sagde Møller dengang.
/ritzau/
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
Her kan du se Villarreal mod FC København
MEDIE
Rigtig dårlig melding
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
NYHEDER
Frank ser stærke muligheder for CL-avancement
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK
NYHEDER
Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano
DAGENS SPILFORSLAG
Man City erobrer Madrid
– Vi tror på et godt resultat
Bayern München sejrer over Sporting CP
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
EKSKLUSIVT
