Den engelske allrounder Kenny Pavey er en levende legende i svensk fodbold – og med god grund. Den i dag 31-årige kantspiller er ikke bare indehaver af titlen som “Sveriges mest beskidte fodboldspiller”, der er også skrevet sange om englænderen, der har haft de svenske fodboldligaer som hjemmebane siden 1998.
Men nu er Kenny Paveys lange kærlighedsaffære med Sverige måske et overstået kapitel. Den indfødte London’er har kontraktudløb med hovedstadsklubben AIK Stockholm til vinter, og selv om der forhandles om en ny kontrakt, tyder noget på en skilsmisse fra dén klub, Pavey har repræsenteret i snart seks år.
– Det er ikke besluttet endnu, men jeg holder mine muligheder åbne, og jeg ser på alternativer. Jeg har fortalt klubben, at jeg gerne vil blive, men ikke for enhver pris, siger Kenny Pavey til tipsbladet.dk.
Alt dette kunne i teorien være ligegyldigt set fra et dansk synspunkt, hvis det ikke var for de alternativer, Kenny Pavey taler om. De alternativer findes nemlig i Danmark.
– Vi er i en proces, hvor vi er i færd med at forhandle Kennys personlige forhold på plads. Der er tre danske Superliga-klubber på banen, og vi er i meget seriøse snakke med mere end én klub. Forlader Kenny AIK Stockholm er det 99 procent sikkert, at han havner i en klub i Superligaen, fortæller Kenny Paveys agent, Jozo Palac.
Agenten vil ikke fortælle, hvilke tre danske klubber der er tale om, men med et hurtigt kig ned over trupperne, virker AGF som en sandsynlig aftager af “Sveriges største bisse”. Bissen selv – der i virkeligheden virker som en endog meget tiltalende fyr – ser positivt på et skifte til den danske liga.
– Den danske liga er stærk, og den udvikler sig hvert år. Jeg har holdt øje med den gennem en periode, og jeg har snakket med nogle af de spillere, jeg kender, som spiller i Danmark. Jeg kender blandt andre Pierre Bengtsson (FC København, red.) og Jos Hooiveld (tidl. FCK, red.), og de har begge haft meget gode ting at sige om Danmark, og jeg har da også allerede snakket med min kone om, hvordan det ville være, hvis vi flyttede dertil, fortæller Kenny Pavey.
Skifter Pavey, der gør sig bedst på højre midtbane, til en dansk klub, sker det allerede denne sommer, fortæller hans agent. Udover de danske klubber er også et enkelt græsk mandskab med i kampen om den 31-årige englænder.
LIVE
TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
MEDIE
Choktransfer på vej?
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Storklub har taget kontakt
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
NYHEDER