Sveriges største bisse på vej til Danmark

Superligaen kan få fashionabel tilgang denne sommer. “Sveriges mest beskidte fodboldspiller” forhandler med flere danske klubber.



Den engelske allrounder Kenny Pavey er en levende legende i svensk fodbold – og med god grund. Den i dag 31-årige kantspiller er ikke bare indehaver af titlen som “Sveriges mest beskidte fodboldspiller”, der er også skrevet sange om englænderen, der har haft de svenske fodboldligaer som hjemmebane siden 1998.

Men nu er Kenny Paveys lange kærlighedsaffære med Sverige måske et overstået kapitel. Den indfødte London’er har kontraktudløb med hovedstadsklubben AIK Stockholm til vinter, og selv om der forhandles om en ny kontrakt, tyder noget på en skilsmisse fra dén klub, Pavey har repræsenteret i snart seks år.

– Det er ikke besluttet endnu, men jeg holder mine muligheder åbne, og jeg ser på alternativer. Jeg har fortalt klubben, at jeg gerne vil blive, men ikke for enhver pris, siger Kenny Pavey til tipsbladet.dk.

Alt dette kunne i teorien være ligegyldigt set fra et dansk synspunkt, hvis det ikke var for de alternativer, Kenny Pavey taler om. De alternativer findes nemlig i Danmark.

– Vi er i en proces, hvor vi er i færd med at forhandle Kennys personlige forhold på plads. Der er tre danske Superliga-klubber på banen, og vi er i meget seriøse snakke med mere end én klub. Forlader Kenny AIK Stockholm er det 99 procent sikkert, at han havner i en klub i Superligaen, fortæller Kenny Paveys agent, Jozo Palac.

Agenten vil ikke fortælle, hvilke tre danske klubber der er tale om, men med et hurtigt kig ned over trupperne, virker AGF som en sandsynlig aftager af “Sveriges største bisse”. Bissen selv – der i virkeligheden virker som en endog meget tiltalende fyr – ser positivt på et skifte til den danske liga.

– Den danske liga er stærk, og den udvikler sig hvert år. Jeg har holdt øje med den gennem en periode, og jeg har snakket med nogle af de spillere, jeg kender, som spiller i Danmark. Jeg kender blandt andre Pierre Bengtsson (FC København, red.) og Jos Hooiveld (tidl. FCK, red.), og de har begge haft meget gode ting at sige om Danmark, og jeg har da også allerede snakket med min kone om, hvordan det ville være, hvis vi flyttede dertil, fortæller Kenny Pavey.

Skifter Pavey, der gør sig bedst på højre midtbane, til en dansk klub, sker det allerede denne sommer, fortæller hans agent. Udover de danske klubber er også et enkelt græsk mandskab med i kampen om den 31-årige englænder.





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Bayern tromler sig videre

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Bombe – Superliga-klub nævnes

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

FCM ansætter ny topboss



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Mexico kommer med markant melding om VM

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

– Der får David at vide, at han er fyret

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Deler nyt om fremtiden

Jonas Schwartz lander nyt job

Optakt: Newcastle – Manchester City

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Her lander kampprogrammet for slutspillet

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

‘Tottenham er i overhængende fare’

Hjulmand vinder i Hamborg



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Nu svarer David Nielsen

Chido Obi nomineret til pris

Mourinho tog røven på Zeca

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg