Sveriges største bisse på vej til Danmark

Superligaen kan få fashionabel tilgang denne sommer. “Sveriges mest beskidte fodboldspiller” forhandler med flere danske klubber.



Den engelske allrounder Kenny Pavey er en levende legende i svensk fodbold – og med god grund. Den i dag 31-årige kantspiller er ikke bare indehaver af titlen som “Sveriges mest beskidte fodboldspiller”, der er også skrevet sange om englænderen, der har haft de svenske fodboldligaer som hjemmebane siden 1998.

Men nu er Kenny Paveys lange kærlighedsaffære med Sverige måske et overstået kapitel. Den indfødte London’er har kontraktudløb med hovedstadsklubben AIK Stockholm til vinter, og selv om der forhandles om en ny kontrakt, tyder noget på en skilsmisse fra dén klub, Pavey har repræsenteret i snart seks år.

– Det er ikke besluttet endnu, men jeg holder mine muligheder åbne, og jeg ser på alternativer. Jeg har fortalt klubben, at jeg gerne vil blive, men ikke for enhver pris, siger Kenny Pavey til tipsbladet.dk.

Alt dette kunne i teorien være ligegyldigt set fra et dansk synspunkt, hvis det ikke var for de alternativer, Kenny Pavey taler om. De alternativer findes nemlig i Danmark.

– Vi er i en proces, hvor vi er i færd med at forhandle Kennys personlige forhold på plads. Der er tre danske Superliga-klubber på banen, og vi er i meget seriøse snakke med mere end én klub. Forlader Kenny AIK Stockholm er det 99 procent sikkert, at han havner i en klub i Superligaen, fortæller Kenny Paveys agent, Jozo Palac.

Agenten vil ikke fortælle, hvilke tre danske klubber der er tale om, men med et hurtigt kig ned over trupperne, virker AGF som en sandsynlig aftager af “Sveriges største bisse”. Bissen selv – der i virkeligheden virker som en endog meget tiltalende fyr – ser positivt på et skifte til den danske liga.

– Den danske liga er stærk, og den udvikler sig hvert år. Jeg har holdt øje med den gennem en periode, og jeg har snakket med nogle af de spillere, jeg kender, som spiller i Danmark. Jeg kender blandt andre Pierre Bengtsson (FC København, red.) og Jos Hooiveld (tidl. FCK, red.), og de har begge haft meget gode ting at sige om Danmark, og jeg har da også allerede snakket med min kone om, hvordan det ville være, hvis vi flyttede dertil, fortæller Kenny Pavey.

Skifter Pavey, der gør sig bedst på højre midtbane, til en dansk klub, sker det allerede denne sommer, fortæller hans agent. Udover de danske klubber er også et enkelt græsk mandskab med i kampen om den 31-årige englænder.





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

FC Midtjylland misser gylden chance

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Josip Radošević på samtlige forsider

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Krisen er blevet til en katastrofe?

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Rasmus Højlund revser konkurrent

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

FC København-krisen fortsætter

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Benhård Brian Riemer-melding



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Viborg FF – FC Midtjylland

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Topchef får nyt job i FCK

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Afslører vild transfer-historie

Modtager stor ros fra Højbjerg

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Millionregn over FC Midtjylland

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

I svime over Pelle Mattsson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

AGF – Brøndby IF