Den engelske allrounder Kenny Pavey er en levende legende i svensk fodbold – og med god grund. Den i dag 31-årige kantspiller er ikke bare indehaver af titlen som “Sveriges mest beskidte fodboldspiller”, der er også skrevet sange om englænderen, der har haft de svenske fodboldligaer som hjemmebane siden 1998.
Men nu er Kenny Paveys lange kærlighedsaffære med Sverige måske et overstået kapitel. Den indfødte London’er har kontraktudløb med hovedstadsklubben AIK Stockholm til vinter, og selv om der forhandles om en ny kontrakt, tyder noget på en skilsmisse fra dén klub, Pavey har repræsenteret i snart seks år.
– Det er ikke besluttet endnu, men jeg holder mine muligheder åbne, og jeg ser på alternativer. Jeg har fortalt klubben, at jeg gerne vil blive, men ikke for enhver pris, siger Kenny Pavey til tipsbladet.dk.
Alt dette kunne i teorien være ligegyldigt set fra et dansk synspunkt, hvis det ikke var for de alternativer, Kenny Pavey taler om. De alternativer findes nemlig i Danmark.
– Vi er i en proces, hvor vi er i færd med at forhandle Kennys personlige forhold på plads. Der er tre danske Superliga-klubber på banen, og vi er i meget seriøse snakke med mere end én klub. Forlader Kenny AIK Stockholm er det 99 procent sikkert, at han havner i en klub i Superligaen, fortæller Kenny Paveys agent, Jozo Palac.
Agenten vil ikke fortælle, hvilke tre danske klubber der er tale om, men med et hurtigt kig ned over trupperne, virker AGF som en sandsynlig aftager af “Sveriges største bisse”. Bissen selv – der i virkeligheden virker som en endog meget tiltalende fyr – ser positivt på et skifte til den danske liga.
– Den danske liga er stærk, og den udvikler sig hvert år. Jeg har holdt øje med den gennem en periode, og jeg har snakket med nogle af de spillere, jeg kender, som spiller i Danmark. Jeg kender blandt andre Pierre Bengtsson (FC København, red.) og Jos Hooiveld (tidl. FCK, red.), og de har begge haft meget gode ting at sige om Danmark, og jeg har da også allerede snakket med min kone om, hvordan det ville være, hvis vi flyttede dertil, fortæller Kenny Pavey.
Skifter Pavey, der gør sig bedst på højre midtbane, til en dansk klub, sker det allerede denne sommer, fortæller hans agent. Udover de danske klubber er også et enkelt græsk mandskab med i kampen om den 31-årige englænder.
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
MEDIE De er enige med Mathias Jensen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’