Sveriges største bisse på vej til Danmark

Superligaen kan få fashionabel tilgang denne sommer. “Sveriges mest beskidte fodboldspiller” forhandler med flere danske klubber.



Den engelske allrounder Kenny Pavey er en levende legende i svensk fodbold – og med god grund. Den i dag 31-årige kantspiller er ikke bare indehaver af titlen som “Sveriges mest beskidte fodboldspiller”, der er også skrevet sange om englænderen, der har haft de svenske fodboldligaer som hjemmebane siden 1998.

Men nu er Kenny Paveys lange kærlighedsaffære med Sverige måske et overstået kapitel. Den indfødte London’er har kontraktudløb med hovedstadsklubben AIK Stockholm til vinter, og selv om der forhandles om en ny kontrakt, tyder noget på en skilsmisse fra dén klub, Pavey har repræsenteret i snart seks år.

– Det er ikke besluttet endnu, men jeg holder mine muligheder åbne, og jeg ser på alternativer. Jeg har fortalt klubben, at jeg gerne vil blive, men ikke for enhver pris, siger Kenny Pavey til tipsbladet.dk.

Alt dette kunne i teorien være ligegyldigt set fra et dansk synspunkt, hvis det ikke var for de alternativer, Kenny Pavey taler om. De alternativer findes nemlig i Danmark.

– Vi er i en proces, hvor vi er i færd med at forhandle Kennys personlige forhold på plads. Der er tre danske Superliga-klubber på banen, og vi er i meget seriøse snakke med mere end én klub. Forlader Kenny AIK Stockholm er det 99 procent sikkert, at han havner i en klub i Superligaen, fortæller Kenny Paveys agent, Jozo Palac.

Agenten vil ikke fortælle, hvilke tre danske klubber der er tale om, men med et hurtigt kig ned over trupperne, virker AGF som en sandsynlig aftager af “Sveriges største bisse”. Bissen selv – der i virkeligheden virker som en endog meget tiltalende fyr – ser positivt på et skifte til den danske liga.

– Den danske liga er stærk, og den udvikler sig hvert år. Jeg har holdt øje med den gennem en periode, og jeg har snakket med nogle af de spillere, jeg kender, som spiller i Danmark. Jeg kender blandt andre Pierre Bengtsson (FC København, red.) og Jos Hooiveld (tidl. FCK, red.), og de har begge haft meget gode ting at sige om Danmark, og jeg har da også allerede snakket med min kone om, hvordan det ville være, hvis vi flyttede dertil, fortæller Kenny Pavey.

Skifter Pavey, der gør sig bedst på højre midtbane, til en dansk klub, sker det allerede denne sommer, fortæller hans agent. Udover de danske klubber er også et enkelt græsk mandskab med i kampen om den 31-årige englænder.





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København interesseret i Jonas Kersken

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Udeladt – kan slet ikke spille

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AC Horsens – FC Nordsjælland

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Her er VM-turneringens hold

Vil til Premier League – United foran Arsenal

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

AGF – Brøndby IF

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland