Sveriges største bisse på vej til Danmark

Superligaen kan få fashionabel tilgang denne sommer. “Sveriges mest beskidte fodboldspiller” forhandler med flere danske klubber.



Den engelske allrounder Kenny Pavey er en levende legende i svensk fodbold – og med god grund. Den i dag 31-årige kantspiller er ikke bare indehaver af titlen som “Sveriges mest beskidte fodboldspiller”, der er også skrevet sange om englænderen, der har haft de svenske fodboldligaer som hjemmebane siden 1998.

Men nu er Kenny Paveys lange kærlighedsaffære med Sverige måske et overstået kapitel. Den indfødte London’er har kontraktudløb med hovedstadsklubben AIK Stockholm til vinter, og selv om der forhandles om en ny kontrakt, tyder noget på en skilsmisse fra dén klub, Pavey har repræsenteret i snart seks år.

– Det er ikke besluttet endnu, men jeg holder mine muligheder åbne, og jeg ser på alternativer. Jeg har fortalt klubben, at jeg gerne vil blive, men ikke for enhver pris, siger Kenny Pavey til tipsbladet.dk.

Alt dette kunne i teorien være ligegyldigt set fra et dansk synspunkt, hvis det ikke var for de alternativer, Kenny Pavey taler om. De alternativer findes nemlig i Danmark.

– Vi er i en proces, hvor vi er i færd med at forhandle Kennys personlige forhold på plads. Der er tre danske Superliga-klubber på banen, og vi er i meget seriøse snakke med mere end én klub. Forlader Kenny AIK Stockholm er det 99 procent sikkert, at han havner i en klub i Superligaen, fortæller Kenny Paveys agent, Jozo Palac.

Agenten vil ikke fortælle, hvilke tre danske klubber der er tale om, men med et hurtigt kig ned over trupperne, virker AGF som en sandsynlig aftager af “Sveriges største bisse”. Bissen selv – der i virkeligheden virker som en endog meget tiltalende fyr – ser positivt på et skifte til den danske liga.

– Den danske liga er stærk, og den udvikler sig hvert år. Jeg har holdt øje med den gennem en periode, og jeg har snakket med nogle af de spillere, jeg kender, som spiller i Danmark. Jeg kender blandt andre Pierre Bengtsson (FC København, red.) og Jos Hooiveld (tidl. FCK, red.), og de har begge haft meget gode ting at sige om Danmark, og jeg har da også allerede snakket med min kone om, hvordan det ville være, hvis vi flyttede dertil, fortæller Kenny Pavey.

Skifter Pavey, der gør sig bedst på højre midtbane, til en dansk klub, sker det allerede denne sommer, fortæller hans agent. Udover de danske klubber er også et enkelt græsk mandskab med i kampen om den 31-årige englænder.





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Det er aldrig sket før

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Kan koste Brøndby flere millioner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

OB siger farvel til seks spillere

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Ringet op af Brøndby-træner

Chelsea – Manchester United

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Ivan Toney klar på choktransfer

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Brøndby IF – Sønderjyske

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Farzam: Nu bliver det for barnligt