Sviatchenko erkender: Sværere end vi har troet

FC Midtjyllands anfører Erik Sviatchenko opfordrer sine holdkammerater til at tænke mere i samme retning.



FCM måtte søndag gå fra banen med et nyt nederlag, hvor det denne gang var AGF, som blev for stor en mundfuld. I den forbindelse kan midtjydernes anfører godt se, at der er nogle områder, som ikke hænger ordentligt sammen.

Det fortæller han i et interview på FC Midtjyllands hjemmeside.

– Det handler om, at vi skal tænke de samme ting og være én organisme. Lige nu er der lidt for mange, der tænker forskellige tanker, og det er det gode ved fodbold, at man hurtigt kan ændre sådan nogle ting. Men der er også flere, som skal tænke den samme tanke, og det er jo mit job nu, fortæller Erik Sviatchenko.

Samtidig sender han også en opsang til, at man nu skal huske på, at trofæer ikke bare kommer af sig selv.

– Der er ikke mange træningspas, hvor man kan finpudse tingene. Men så handler det om, at alle er mentalt klar, når man kigger tingene igennem inde i video-rummet. Så er det jo også på den anden side, at man får fundet ind til, hvad det hele handler om, siger han og fortsætter:

– I sidste ende handler det om, at man vil det her. Fordi vi vil jo gerne vinde det mesterskab her – og vi vil så sandelig også gerne vinde en pokaltitel. Det kommer bare ikke af sig selv, fordi der også er mange andre, der gerne vil vinde det i år. Så vi skal erkende, at det er sværere end man lige havde gået og troet, lyder det fra Sviatchenko.

Selv var han dog en af de FC Midtjylland-spillere, som klarede sig okay i opgøret mod AGF. Læs mere om kampen her.





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Viaplay med stor AGF-nyhed

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på at købe FC København-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Skotland – Marokko

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Her er FCK’s modstander i Conference League

FCK-boss roser varm bomber

Mexico – Sydkorea

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Jonas Lössl stopper karrieren

Canada – Qatar

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er AGF’s Champions League-modstander

AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere