Sviatchenko erkender: Sværere end vi har troet

FC Midtjyllands anfører Erik Sviatchenko opfordrer sine holdkammerater til at tænke mere i samme retning.



FCM måtte søndag gå fra banen med et nyt nederlag, hvor det denne gang var AGF, som blev for stor en mundfuld. I den forbindelse kan midtjydernes anfører godt se, at der er nogle områder, som ikke hænger ordentligt sammen.

Det fortæller han i et interview på FC Midtjyllands hjemmeside.

– Det handler om, at vi skal tænke de samme ting og være én organisme. Lige nu er der lidt for mange, der tænker forskellige tanker, og det er det gode ved fodbold, at man hurtigt kan ændre sådan nogle ting. Men der er også flere, som skal tænke den samme tanke, og det er jo mit job nu, fortæller Erik Sviatchenko.

Samtidig sender han også en opsang til, at man nu skal huske på, at trofæer ikke bare kommer af sig selv.

– Der er ikke mange træningspas, hvor man kan finpudse tingene. Men så handler det om, at alle er mentalt klar, når man kigger tingene igennem inde i video-rummet. Så er det jo også på den anden side, at man får fundet ind til, hvad det hele handler om, siger han og fortsætter:

– I sidste ende handler det om, at man vil det her. Fordi vi vil jo gerne vinde det mesterskab her – og vi vil så sandelig også gerne vinde en pokaltitel. Det kommer bare ikke af sig selv, fordi der også er mange andre, der gerne vil vinde det i år. Så vi skal erkende, at det er sværere end man lige havde gået og troet, lyder det fra Sviatchenko.

Selv var han dog en af de FC Midtjylland-spillere, som klarede sig okay i opgøret mod AGF. Læs mere om kampen her.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Hold nu kæft, hvor er han god!

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk stortalents værdi eksploderer

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Teaser for ny AGF-aftale

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Ny offensiv transfer i FCN?

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

FC Nordsjælland tager sig af bronzen

Så er det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Salah sender særlig besked