Sviatchenko erkender: Sværere end vi har troet

FC Midtjyllands anfører Erik Sviatchenko opfordrer sine holdkammerater til at tænke mere i samme retning.



FCM måtte søndag gå fra banen med et nyt nederlag, hvor det denne gang var AGF, som blev for stor en mundfuld. I den forbindelse kan midtjydernes anfører godt se, at der er nogle områder, som ikke hænger ordentligt sammen.

Det fortæller han i et interview på FC Midtjyllands hjemmeside.

– Det handler om, at vi skal tænke de samme ting og være én organisme. Lige nu er der lidt for mange, der tænker forskellige tanker, og det er det gode ved fodbold, at man hurtigt kan ændre sådan nogle ting. Men der er også flere, som skal tænke den samme tanke, og det er jo mit job nu, fortæller Erik Sviatchenko.

Samtidig sender han også en opsang til, at man nu skal huske på, at trofæer ikke bare kommer af sig selv.

– Der er ikke mange træningspas, hvor man kan finpudse tingene. Men så handler det om, at alle er mentalt klar, når man kigger tingene igennem inde i video-rummet. Så er det jo også på den anden side, at man får fundet ind til, hvad det hele handler om, siger han og fortsætter:

– I sidste ende handler det om, at man vil det her. Fordi vi vil jo gerne vinde det mesterskab her – og vi vil så sandelig også gerne vinde en pokaltitel. Det kommer bare ikke af sig selv, fordi der også er mange andre, der gerne vil vinde det i år. Så vi skal erkende, at det er sværere end man lige havde gået og troet, lyder det fra Sviatchenko.

Selv var han dog en af de FC Midtjylland-spillere, som klarede sig okay i opgøret mod AGF. Læs mere om kampen her.







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

– Schwartau-handel giver ingen mening

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Jagter stor Liverpool-stjerne

Afviser monsterbud på Simsir

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Premier League-klub giver cheftræneren sparket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Spanien – Østrig

AGF-scoop: Hijackede transfer

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Portugal – Kroatien

Tullberg teaser for transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen