Sviatchenko erkender: Sværere end vi har troet

FC Midtjyllands anfører Erik Sviatchenko opfordrer sine holdkammerater til at tænke mere i samme retning.



FCM måtte søndag gå fra banen med et nyt nederlag, hvor det denne gang var AGF, som blev for stor en mundfuld. I den forbindelse kan midtjydernes anfører godt se, at der er nogle områder, som ikke hænger ordentligt sammen.

Det fortæller han i et interview på FC Midtjyllands hjemmeside.

– Det handler om, at vi skal tænke de samme ting og være én organisme. Lige nu er der lidt for mange, der tænker forskellige tanker, og det er det gode ved fodbold, at man hurtigt kan ændre sådan nogle ting. Men der er også flere, som skal tænke den samme tanke, og det er jo mit job nu, fortæller Erik Sviatchenko.

Samtidig sender han også en opsang til, at man nu skal huske på, at trofæer ikke bare kommer af sig selv.

– Der er ikke mange træningspas, hvor man kan finpudse tingene. Men så handler det om, at alle er mentalt klar, når man kigger tingene igennem inde i video-rummet. Så er det jo også på den anden side, at man får fundet ind til, hvad det hele handler om, siger han og fortsætter:

– I sidste ende handler det om, at man vil det her. Fordi vi vil jo gerne vinde det mesterskab her – og vi vil så sandelig også gerne vinde en pokaltitel. Det kommer bare ikke af sig selv, fordi der også er mange andre, der gerne vil vinde det i år. Så vi skal erkende, at det er sværere end man lige havde gået og troet, lyder det fra Sviatchenko.

Selv var han dog en af de FC Midtjylland-spillere, som klarede sig okay i opgøret mod AGF. Læs mere om kampen her.





Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år




LIVE

TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?

Nu melder Christian Eriksen ud

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Danske klubber scorer millioner på VM

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

‘AC’-forlængelse på plads, men…



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?