FCM måtte søndag gå fra banen med et nyt nederlag, hvor det denne gang var AGF, som blev for stor en mundfuld. I den forbindelse kan midtjydernes anfører godt se, at der er nogle områder, som ikke hænger ordentligt sammen.
Det fortæller han i et interview på FC Midtjyllands hjemmeside.
– Det handler om, at vi skal tænke de samme ting og være én organisme. Lige nu er der lidt for mange, der tænker forskellige tanker, og det er det gode ved fodbold, at man hurtigt kan ændre sådan nogle ting. Men der er også flere, som skal tænke den samme tanke, og det er jo mit job nu, fortæller Erik Sviatchenko.
Samtidig sender han også en opsang til, at man nu skal huske på, at trofæer ikke bare kommer af sig selv.
– Der er ikke mange træningspas, hvor man kan finpudse tingene. Men så handler det om, at alle er mentalt klar, når man kigger tingene igennem inde i video-rummet. Så er det jo også på den anden side, at man får fundet ind til, hvad det hele handler om, siger han og fortsætter:
– I sidste ende handler det om, at man vil det her. Fordi vi vil jo gerne vinde det mesterskab her – og vi vil så sandelig også gerne vinde en pokaltitel. Det kommer bare ikke af sig selv, fordi der også er mange andre, der gerne vil vinde det i år. Så vi skal erkende, at det er sværere end man lige havde gået og troet, lyder det fra Sviatchenko.
Selv var han dog en af de FC Midtjylland-spillere, som klarede sig okay i opgøret mod AGF. Læs mere om kampen her.
LIVE
VM-LIVE: Rashford er tilbage for England
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
LIVE
TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
England – DR Congo
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
