Sviatchenko har særlig pude med sig: Kan lide at være dækket godt ind

FC Midtjylland-forsvarsspilleren har en speciellavet pude med til Dubai, som har et nanofilter, som afviser bakterier.



FC Midtjylland har som en del af deres forberedelser til forårets afgørende kampe i toppen af Superligaen været på træningslejr i Dubai. Her har det været afgørende for klubbens anfører, Erik Sviatchenko, at han har kunne have en speciallavet pude og særlige restitutionsbukser med, fortæller han til TV Midtvest.

De særlige restitutionsbukser bliver pustet op med luft, som er med til at dræne benene, så han restituerer bedre, ligesom det skulle være med til, at Erik Sviatchenko føler sig mere fit.

Derudover er der også den særlige hovedpude, som tilmed har Erik Sviatchenko påsyet, så man ikke er i tvivl om, hvem ejermanden til denne specielle pude er.

– Den er specialdesignet. Den har en helt speciel teknologi i forhold til, hvordan man sover højt og lige så langsomt falder ned igennem den. Og så har den sådan et nano-filter, som gør, at den afviser bakterier. Jeg kan lide at være dækket godt ind, når jeg tager afsted, fortæller Erik Sviatchenko.

I det hele taget slår FCM-anføreren også fast, at det er en af hans vigtigste opgaver at passe godt på sin krop som professionel fodbold, når det er den, han lever af, fortæller Sviatchenko, som ligeledes indrømmer, at han altid har været lidt nørdet med sin krop.

Endelig har Sviatchenko sovet sammen med forsvarsmakkeren Alexander Scholz på træningslejren.

FC Midtjylland spiller deres første kamp i Superligaen efter vinterpausen på mandag klokken 19 mod Lyngby på hjemmebane. 





LIVE

TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller

Peter Graulund med hård Superliga-dom

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Har talt med STORE bogstaver’

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Han er ny landstræner for Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Har budt en milliard

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

FCK misser landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Carlo Holse skifter til amerikansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Rodri er blevet opereret i ryggen

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan