Sviatchenko har særlig pude med sig: Kan lide at være dækket godt ind

FC Midtjylland-forsvarsspilleren har en speciellavet pude med til Dubai, som har et nanofilter, som afviser bakterier.



FC Midtjylland har som en del af deres forberedelser til forårets afgørende kampe i toppen af Superligaen været på træningslejr i Dubai. Her har det været afgørende for klubbens anfører, Erik Sviatchenko, at han har kunne have en speciallavet pude og særlige restitutionsbukser med, fortæller han til TV Midtvest.

De særlige restitutionsbukser bliver pustet op med luft, som er med til at dræne benene, så han restituerer bedre, ligesom det skulle være med til, at Erik Sviatchenko føler sig mere fit.

Derudover er der også den særlige hovedpude, som tilmed har Erik Sviatchenko påsyet, så man ikke er i tvivl om, hvem ejermanden til denne specielle pude er.

– Den er specialdesignet. Den har en helt speciel teknologi i forhold til, hvordan man sover højt og lige så langsomt falder ned igennem den. Og så har den sådan et nano-filter, som gør, at den afviser bakterier. Jeg kan lide at være dækket godt ind, når jeg tager afsted, fortæller Erik Sviatchenko.

I det hele taget slår FCM-anføreren også fast, at det er en af hans vigtigste opgaver at passe godt på sin krop som professionel fodbold, når det er den, han lever af, fortæller Sviatchenko, som ligeledes indrømmer, at han altid har været lidt nørdet med sin krop.

Endelig har Sviatchenko sovet sammen med forsvarsmakkeren Alexander Scholz på træningslejren.

FC Midtjylland spiller deres første kamp i Superligaen efter vinterpausen på mandag klokken 19 mod Lyngby på hjemmebane. 





På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller




LIVE

TransferLIVE: Forlader Superliga-klub

‘Det er et angreb på FCK’

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Australien – Egypten

VM-Vækkeuret: Historisk kamp med falmende stjerner

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

Et ‘angreb’ på Superligaen