Sviatchenko har særlig pude med sig: Kan lide at være dækket godt ind

FC Midtjylland-forsvarsspilleren har en speciellavet pude med til Dubai, som har et nanofilter, som afviser bakterier.



FC Midtjylland har som en del af deres forberedelser til forårets afgørende kampe i toppen af Superligaen været på træningslejr i Dubai. Her har det været afgørende for klubbens anfører, Erik Sviatchenko, at han har kunne have en speciallavet pude og særlige restitutionsbukser med, fortæller han til TV Midtvest.

De særlige restitutionsbukser bliver pustet op med luft, som er med til at dræne benene, så han restituerer bedre, ligesom det skulle være med til, at Erik Sviatchenko føler sig mere fit.

Derudover er der også den særlige hovedpude, som tilmed har Erik Sviatchenko påsyet, så man ikke er i tvivl om, hvem ejermanden til denne specielle pude er.

– Den er specialdesignet. Den har en helt speciel teknologi i forhold til, hvordan man sover højt og lige så langsomt falder ned igennem den. Og så har den sådan et nano-filter, som gør, at den afviser bakterier. Jeg kan lide at være dækket godt ind, når jeg tager afsted, fortæller Erik Sviatchenko.

I det hele taget slår FCM-anføreren også fast, at det er en af hans vigtigste opgaver at passe godt på sin krop som professionel fodbold, når det er den, han lever af, fortæller Sviatchenko, som ligeledes indrømmer, at han altid har været lidt nørdet med sin krop.

Endelig har Sviatchenko sovet sammen med forsvarsmakkeren Alexander Scholz på træningslejren.

FC Midtjylland spiller deres første kamp i Superligaen efter vinterpausen på mandag klokken 19 mod Lyngby på hjemmebane. 





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sunderland jagter dansk guldfugl

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

I dialog med Steve Cooper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dame N’Doye scorer nyt job

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Tyskland – Elfenbenskysten

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tunesien – Japan

Interessant melding om VM-profil