Synes at Brøndby-spillerne smed sig for meget

Brøndby-spillerne leverede lidt for meget drama, mener Peter Ankersen, der kunne tælle til tre tilfælde i første halvleg, hvor han mente, at de kastede sig for meget.



Tipsbladet på Brøndby Stadion.

Det var en intens affære, som Brøndby Stadion lagde græs til, da FC København søndag tog tre vigtige point i mesterskabskampen mod ærkerivalen. 

Udover de fire mål der blev scoret, fik Daniel Wass et fortjent rødt kort. Derudover var der mange tilfælde, hvor der blev lagt pres på dommer Mikkel Redder. Flere gange opsøgte Brøndby-spillerne at han fløjtede deres vej, og det var noget, som FCK-spilleren Peter Ankersen bemærkede.

Efter kampen blev han af pressen spurgt ind til, om han syntes, at Brøndby-spillerne smed sig for meget, og her leverede han et klart svar.

– Ja, det synes jeg var ret tydeligt. I første halvleg smider de sig tre gange. Det er jo det der med, at man skal tage temperaturen på kampen og få det stoppet, siger Ankersen, inden han kommer ind på, at FCK først og fremmest kom til Brøndby Stadion for at få point og ikke levere sprudlende spil.

– Vi kom ikke herud for at dominere eller lave et show foran Brøndbys tilhængere. Vi kom herud for at få tre point, og hvis ikke det kunne blive tre point, så tog vi minimum et med herude fra. Det var mindsettet hele vejen igennem.

På grund af skader og karantæner var FCK yderst begrænset i midterforsvaret, hvor Valdemar Lund var den eneste naturlige stopper, der var klar. For at løse det havde cheftræner Jacob Neestrup skiftet formation til 3-4-3 med Lund, Peter Ankersen og Marko Stamenic i bagkæden. Noget, som fungerede til UG, hvilket også var Peter Ankersens følelse inde på grønsværen.

– Vi havde lidt udfordringer, men i løbet af ugen har vi haft en rigtig god og ærlig snak om, hvordan vi skal løse det herude. Jeg synes både, at Valdemar Lund, Stamenic og jeg gør det fremragende i dag nede i midterforsvaret på lidt uvante positioner, siger han, inden han bliver spurgt ind til Stamenic, som var banens bedste spiller:

– Jeg har kun fulde roser til overs for Stamenic. Han gør det fremragende og er med til at stabilisere det hele ligesom Valdemar og jeg selv. Jeg har svært ved at fremhæve en enkelt person. Jeg synes, det er en holdpræstation, som klarer os igennem i dag.

Forstår ikke straffesparket
Selv om Peter Ankersen spillede en stærk kamp på en uvant position, så var han ved at indtage en skurkerolle for løverne. I anden halvleg var han nemlig manden, som begik det straffespark, som førte til Brøndbys udlignende mål, da han tacklede Mathias Kvistgaarden. 

Her ramte Ankersen bolden først, men han fortsatte videre ind i Kvistgaarden. Dommer Mikkel Redder var ikke i tvivl, men selv efter at have set TV-billederne efterfølgende kan Ankersen ikke forstå kendelsen og processen omkring det. 

– Jeg føler, at jeg er først på bolden, og jeg vil bare sikre mig, at han går ud og tjekker, for jeg synes, det er en overilet beslutning bare at dømme straffespark uden at kigge, om det i mindste er der.

– Nu har jeg set billederne igen, og jeg synes, det er ret tydeligt, at jeg er først på bolden. Så derfor er jeg lidt uforstående over for det, forklarer FCK-spilleren, som nævner, at Mikkel Redder havde fortalt Ankersen, at han havde tjekket aktionen. 

Ankersen kan dog glæde sig over, at det ikke fik konsekvenser, for FCK endte med at vinde kampen 3-1. 







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg