Tipsbladet på Brøndby Stadion.
Det var en intens affære, som Brøndby Stadion lagde græs til, da FC København søndag tog tre vigtige point i mesterskabskampen mod ærkerivalen.
Udover de fire mål der blev scoret, fik Daniel Wass et fortjent rødt kort. Derudover var der mange tilfælde, hvor der blev lagt pres på dommer Mikkel Redder. Flere gange opsøgte Brøndby-spillerne at han fløjtede deres vej, og det var noget, som FCK-spilleren Peter Ankersen bemærkede.
Efter kampen blev han af pressen spurgt ind til, om han syntes, at Brøndby-spillerne smed sig for meget, og her leverede han et klart svar.
– Ja, det synes jeg var ret tydeligt. I første halvleg smider de sig tre gange. Det er jo det der med, at man skal tage temperaturen på kampen og få det stoppet, siger Ankersen, inden han kommer ind på, at FCK først og fremmest kom til Brøndby Stadion for at få point og ikke levere sprudlende spil.
– Vi kom ikke herud for at dominere eller lave et show foran Brøndbys tilhængere. Vi kom herud for at få tre point, og hvis ikke det kunne blive tre point, så tog vi minimum et med herude fra. Det var mindsettet hele vejen igennem.
På grund af skader og karantæner var FCK yderst begrænset i midterforsvaret, hvor Valdemar Lund var den eneste naturlige stopper, der var klar. For at løse det havde cheftræner Jacob Neestrup skiftet formation til 3-4-3 med Lund, Peter Ankersen og Marko Stamenic i bagkæden. Noget, som fungerede til UG, hvilket også var Peter Ankersens følelse inde på grønsværen.
– Vi havde lidt udfordringer, men i løbet af ugen har vi haft en rigtig god og ærlig snak om, hvordan vi skal løse det herude. Jeg synes både, at Valdemar Lund, Stamenic og jeg gør det fremragende i dag nede i midterforsvaret på lidt uvante positioner, siger han, inden han bliver spurgt ind til Stamenic, som var banens bedste spiller:
– Jeg har kun fulde roser til overs for Stamenic. Han gør det fremragende og er med til at stabilisere det hele ligesom Valdemar og jeg selv. Jeg har svært ved at fremhæve en enkelt person. Jeg synes, det er en holdpræstation, som klarer os igennem i dag.
Forstår ikke straffesparket
Selv om Peter Ankersen spillede en stærk kamp på en uvant position, så var han ved at indtage en skurkerolle for løverne. I anden halvleg var han nemlig manden, som begik det straffespark, som førte til Brøndbys udlignende mål, da han tacklede Mathias Kvistgaarden.
Her ramte Ankersen bolden først, men han fortsatte videre ind i Kvistgaarden. Dommer Mikkel Redder var ikke i tvivl, men selv efter at have set TV-billederne efterfølgende kan Ankersen ikke forstå kendelsen og processen omkring det.
– Jeg føler, at jeg er først på bolden, og jeg vil bare sikre mig, at han går ud og tjekker, for jeg synes, det er en overilet beslutning bare at dømme straffespark uden at kigge, om det i mindste er der.
– Nu har jeg set billederne igen, og jeg synes, det er ret tydeligt, at jeg er først på bolden. Så derfor er jeg lidt uforstående over for det, forklarer FCK-spilleren, som nævner, at Mikkel Redder havde fortalt Ankersen, at han havde tjekket aktionen.
Ankersen kan dog glæde sig over, at det ikke fik konsekvenser, for FCK endte med at vinde kampen 3-1.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
OPTAKT
Holland – Marokko
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama
TRANSFER