Er det nu for FCMs næste store salg? Glem det

Evander forlængede for nyligt kontrakten i FC Midtjylland, men han kan meget vel være det næste storsalg fra det FCM-hold, der kvalificerede sig til Champions League.



Da FC Midtjylland på den sidste dag i september 2020 kvalificerede sig til Champions League ved at slå Slavia Prag hjemme i Herning med 4-1, var det også anledning til, at mange af Europas talentspejdere og klubdirektører begyndte at se endnu mere i FCM’s retning.

Anders Dreyer spiller i Krasnodar, Frank Onyeka er i Brentford, Alexander Scholz spiller i Japan for Urawa Red Diamonds, Miakel Anderson og Jesper Hansen spiller for AGF, Sory Kaba er lejet til Leuwen med en forkøbsklausul, og her i januar er Jens-Lys Cajuste solgt til Reims.

(Anderson og Dreyer startede på bænken mod Slavia Prag)

De er røget for omtrent 200 millioner kroner, og næste mand kunne meget vel være Evander.

Midtbanespilleren havde et godt 2021, og trods en kontraktforlængelse er det ikke sikkert, at Evander er i FC Midtjylland om 12 endsige 6 måneder med bred interesse fra udlandet.

– Ja, jeg vil helst aldrig nogensinde af med Evander, siger Svend Graversen, sportschef i FC Midtjylland, med et grin.

– Hans opgave er at spille til sit bedste og topniveau i hver eneste kamp. Han er kommet tættere på at gøre det, og han leverede et flot efterår. Det er også det, det kræver at komme derud på de adresser, hvor han har mulighed for at komme hen. Der må man ikke falde ud, man skal være sit holds bedste weekend efter weekend, siger Svend Graversen til tipsbladet.dk.

Flere klubber spurgte sidste sommer til FC Midtjyllands lyst til at sælge, og sportschefen erkender, at den brasilianske midtbanespiller inden så længe skal samme vej som sine to midtbanemakkere i Champions League-sæsonen.

– Han har lagt på sit spil, han har lært kulturen at kende, og der er ikke nogen undskyldning for ikke at præstere. Og det har han gjort. Fortsætter han, som han har gjort hidtil, og gør det godt i foråret, og tingene falder vores vej i FC Midtjylland, så er det klart, at vi nok ikke har ham så længe endnu. Der er mange, der spørger på ham, siger Svend Graversen, der dog afviser, at Evander kan købes fri i den sidste uge af januarvinduet.

– Vi har ingen lyst til, at han skal væk i januar. Det kommer ikke til at ske, siger Svend Graversen.

Evander har på 3½ år scoret 35 mål i 128 kampe for FC Midtjylland og er noteret for 27 assists.

Inden for de seneste to år har blandt andre FC Porto, PSV Eindhoven, Spartak Moskva, Valencia og Inter Miami været sat i forbindelse med et køb af midtbanespilleren.





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Afsløring: FC København afviser millionbud

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Siger op: Superliga-ekspert stopper

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde