Er det nu for FCMs næste store salg? Glem det

Evander forlængede for nyligt kontrakten i FC Midtjylland, men han kan meget vel være det næste storsalg fra det FCM-hold, der kvalificerede sig til Champions League.



Da FC Midtjylland på den sidste dag i september 2020 kvalificerede sig til Champions League ved at slå Slavia Prag hjemme i Herning med 4-1, var det også anledning til, at mange af Europas talentspejdere og klubdirektører begyndte at se endnu mere i FCM’s retning.

Anders Dreyer spiller i Krasnodar, Frank Onyeka er i Brentford, Alexander Scholz spiller i Japan for Urawa Red Diamonds, Miakel Anderson og Jesper Hansen spiller for AGF, Sory Kaba er lejet til Leuwen med en forkøbsklausul, og her i januar er Jens-Lys Cajuste solgt til Reims.

(Anderson og Dreyer startede på bænken mod Slavia Prag)

De er røget for omtrent 200 millioner kroner, og næste mand kunne meget vel være Evander.

Midtbanespilleren havde et godt 2021, og trods en kontraktforlængelse er det ikke sikkert, at Evander er i FC Midtjylland om 12 endsige 6 måneder med bred interesse fra udlandet.

– Ja, jeg vil helst aldrig nogensinde af med Evander, siger Svend Graversen, sportschef i FC Midtjylland, med et grin.

– Hans opgave er at spille til sit bedste og topniveau i hver eneste kamp. Han er kommet tættere på at gøre det, og han leverede et flot efterår. Det er også det, det kræver at komme derud på de adresser, hvor han har mulighed for at komme hen. Der må man ikke falde ud, man skal være sit holds bedste weekend efter weekend, siger Svend Graversen til tipsbladet.dk.

Flere klubber spurgte sidste sommer til FC Midtjyllands lyst til at sælge, og sportschefen erkender, at den brasilianske midtbanespiller inden så længe skal samme vej som sine to midtbanemakkere i Champions League-sæsonen.

– Han har lagt på sit spil, han har lært kulturen at kende, og der er ikke nogen undskyldning for ikke at præstere. Og det har han gjort. Fortsætter han, som han har gjort hidtil, og gør det godt i foråret, og tingene falder vores vej i FC Midtjylland, så er det klart, at vi nok ikke har ham så længe endnu. Der er mange, der spørger på ham, siger Svend Graversen, der dog afviser, at Evander kan købes fri i den sidste uge af januarvinduet.

– Vi har ingen lyst til, at han skal væk i januar. Det kommer ikke til at ske, siger Svend Graversen.

Evander har på 3½ år scoret 35 mål i 128 kampe for FC Midtjylland og er noteret for 27 assists.

Inden for de seneste to år har blandt andre FC Porto, PSV Eindhoven, Spartak Moskva, Valencia og Inter Miami været sat i forbindelse med et køb af midtbanespilleren.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Her skal Sepp Piontek begraves

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Deler godt Brøndby-nyt



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Ekspert med dyster FCK-dom

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Rundens hold i Superligaen – 21. runde



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

‘Tæt på et rædselskabinet’

Flere ændringer på vej i FC København  

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Argentinske klubber strejker