Er det nu for FCMs næste store salg? Glem det

Evander forlængede for nyligt kontrakten i FC Midtjylland, men han kan meget vel være det næste storsalg fra det FCM-hold, der kvalificerede sig til Champions League.



Da FC Midtjylland på den sidste dag i september 2020 kvalificerede sig til Champions League ved at slå Slavia Prag hjemme i Herning med 4-1, var det også anledning til, at mange af Europas talentspejdere og klubdirektører begyndte at se endnu mere i FCM’s retning.

Anders Dreyer spiller i Krasnodar, Frank Onyeka er i Brentford, Alexander Scholz spiller i Japan for Urawa Red Diamonds, Miakel Anderson og Jesper Hansen spiller for AGF, Sory Kaba er lejet til Leuwen med en forkøbsklausul, og her i januar er Jens-Lys Cajuste solgt til Reims.

(Anderson og Dreyer startede på bænken mod Slavia Prag)

De er røget for omtrent 200 millioner kroner, og næste mand kunne meget vel være Evander.

Midtbanespilleren havde et godt 2021, og trods en kontraktforlængelse er det ikke sikkert, at Evander er i FC Midtjylland om 12 endsige 6 måneder med bred interesse fra udlandet.

– Ja, jeg vil helst aldrig nogensinde af med Evander, siger Svend Graversen, sportschef i FC Midtjylland, med et grin.

– Hans opgave er at spille til sit bedste og topniveau i hver eneste kamp. Han er kommet tættere på at gøre det, og han leverede et flot efterår. Det er også det, det kræver at komme derud på de adresser, hvor han har mulighed for at komme hen. Der må man ikke falde ud, man skal være sit holds bedste weekend efter weekend, siger Svend Graversen til tipsbladet.dk.

Flere klubber spurgte sidste sommer til FC Midtjyllands lyst til at sælge, og sportschefen erkender, at den brasilianske midtbanespiller inden så længe skal samme vej som sine to midtbanemakkere i Champions League-sæsonen.

– Han har lagt på sit spil, han har lært kulturen at kende, og der er ikke nogen undskyldning for ikke at præstere. Og det har han gjort. Fortsætter han, som han har gjort hidtil, og gør det godt i foråret, og tingene falder vores vej i FC Midtjylland, så er det klart, at vi nok ikke har ham så længe endnu. Der er mange, der spørger på ham, siger Svend Graversen, der dog afviser, at Evander kan købes fri i den sidste uge af januarvinduet.

– Vi har ingen lyst til, at han skal væk i januar. Det kommer ikke til at ske, siger Svend Graversen.

Evander har på 3½ år scoret 35 mål i 128 kampe for FC Midtjylland og er noteret for 27 assists.

Inden for de seneste to år har blandt andre FC Porto, PSV Eindhoven, Spartak Moskva, Valencia og Inter Miami været sat i forbindelse med et køb af midtbanespilleren.





Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Tullberg tror på overraskelsen

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

AGF tager pis på FC Midtjylland

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Sænker prisen mod Midtjylland

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Fem bud på David Nielsens afløser



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Brian Riemer giver klar besked

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

I forhandlinger med Nartey