Superliga-sæsonens grundspil er afsluttet på dramatisk vis, og flere steder var det marginalerne, der var afgørende for succes eller skuffelse. De 26 runder er mundet ud i den kendte tabel, der har sendt FC Midtjylland i spidsen for top 6-feltet med en enorm afstand til alle forfølgere med FCK som nærmeste – ni point efter.
Men hvad hvis man tager fat på den såkaldte Table of Justice for Superligaen?
Der findes forskellige metodikker bag de forskellige tilgængelige modeller, men tager man fat i scoutingprogrammet Wyscout og dykker ned i Expected Points – altså forventede point – for de 14 Superliga-klubber, ja, så kommer der en ganske opsigtsvækkende tabel ud.
For i Wyscouts tabel målt på Expected Points burde FC Midtjylland slet ikke ligge nummer et. Superligaens førerhold burde efter 26 runder være AGF – med FC Midtjylland som forfølger foran FC København.
Top 6 ville i det hele taget se noget anderledes ud, da både Brøndby IF og FC Nordsjælland slet ikke ville være med. I stedet skulle det være Randers FC og OB, der i disse dage forberedte sig på medaljejagten.
I bunden af rækken ville Lyngby være i noget af en knibe forud for gruppespillet, der også ville være fordelt på en ganske anderledes måde.
Naturligvis er disse tabeller ikke dækkende for de reelle udfald af de 26 spillerunder, men alligevel ganske underholdende, hvad matematikken og de metodiske analyser når frem til.
Tjek Wyscouts Expected Points* efter 26. runde:
(Tallene er leveret af SpilXperten via WyScout.com)
* Nogle af de metodikker, der typisk ligger bag udregningerne bag Expeced Points handler om antal skabte chancer, kvaliteten af de afslutnnger, som holdene kommer frem til og de vinkler som afslutningerne bliver sendt afsted fra.
Via udregningerne kan man nå frem til Expected Goals og Expected goals i mod, hvilket i sidste ende er med til at danne bund for ovenstående Expected points.
Stillingen i Superligaen efter 26. runde:
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
Supercomputer: De vinder VM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
EKSKLUSIVT
