Superliga-sæsonens grundspil er afsluttet på dramatisk vis, og flere steder var det marginalerne, der var afgørende for succes eller skuffelse. De 26 runder er mundet ud i den kendte tabel, der har sendt FC Midtjylland i spidsen for top 6-feltet med en enorm afstand til alle forfølgere med FCK som nærmeste – ni point efter.
Men hvad hvis man tager fat på den såkaldte Table of Justice for Superligaen?
Der findes forskellige metodikker bag de forskellige tilgængelige modeller, men tager man fat i scoutingprogrammet Wyscout og dykker ned i Expected Points – altså forventede point – for de 14 Superliga-klubber, ja, så kommer der en ganske opsigtsvækkende tabel ud.
For i Wyscouts tabel målt på Expected Points burde FC Midtjylland slet ikke ligge nummer et. Superligaens førerhold burde efter 26 runder være AGF – med FC Midtjylland som forfølger foran FC København.
Top 6 ville i det hele taget se noget anderledes ud, da både Brøndby IF og FC Nordsjælland slet ikke ville være med. I stedet skulle det være Randers FC og OB, der i disse dage forberedte sig på medaljejagten.
I bunden af rækken ville Lyngby være i noget af en knibe forud for gruppespillet, der også ville være fordelt på en ganske anderledes måde.
Naturligvis er disse tabeller ikke dækkende for de reelle udfald af de 26 spillerunder, men alligevel ganske underholdende, hvad matematikken og de metodiske analyser når frem til.
Tjek Wyscouts Expected Points* efter 26. runde:
(Tallene er leveret af SpilXperten via WyScout.com)
* Nogle af de metodikker, der typisk ligger bag udregningerne bag Expeced Points handler om antal skabte chancer, kvaliteten af de afslutnnger, som holdene kommer frem til og de vinkler som afslutningerne bliver sendt afsted fra.
Via udregningerne kan man nå frem til Expected Goals og Expected goals i mod, hvilket i sidste ende er med til at danne bund for ovenstående Expected points.
Stillingen i Superligaen efter 26. runde:
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
LIVE
TransferLIVE: Brøndby indkalder til pressemøde
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TIPSBLADET SPECIAL
Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
NYHEDER
