Superliga-sæsonens grundspil er afsluttet på dramatisk vis, og flere steder var det marginalerne, der var afgørende for succes eller skuffelse. De 26 runder er mundet ud i den kendte tabel, der har sendt FC Midtjylland i spidsen for top 6-feltet med en enorm afstand til alle forfølgere med FCK som nærmeste – ni point efter.
Men hvad hvis man tager fat på den såkaldte Table of Justice for Superligaen?
Der findes forskellige metodikker bag de forskellige tilgængelige modeller, men tager man fat i scoutingprogrammet Wyscout og dykker ned i Expected Points – altså forventede point – for de 14 Superliga-klubber, ja, så kommer der en ganske opsigtsvækkende tabel ud.
For i Wyscouts tabel målt på Expected Points burde FC Midtjylland slet ikke ligge nummer et. Superligaens førerhold burde efter 26 runder være AGF – med FC Midtjylland som forfølger foran FC København.
Top 6 ville i det hele taget se noget anderledes ud, da både Brøndby IF og FC Nordsjælland slet ikke ville være med. I stedet skulle det være Randers FC og OB, der i disse dage forberedte sig på medaljejagten.
I bunden af rækken ville Lyngby være i noget af en knibe forud for gruppespillet, der også ville være fordelt på en ganske anderledes måde.
Naturligvis er disse tabeller ikke dækkende for de reelle udfald af de 26 spillerunder, men alligevel ganske underholdende, hvad matematikken og de metodiske analyser når frem til.
Tjek Wyscouts Expected Points* efter 26. runde:
(Tallene er leveret af SpilXperten via WyScout.com)
* Nogle af de metodikker, der typisk ligger bag udregningerne bag Expeced Points handler om antal skabte chancer, kvaliteten af de afslutnnger, som holdene kommer frem til og de vinkler som afslutningerne bliver sendt afsted fra.
Via udregningerne kan man nå frem til Expected Goals og Expected goals i mod, hvilket i sidste ende er med til at danne bund for ovenstående Expected points.
Stillingen i Superligaen efter 26. runde:
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
LIVE
VM-LIVE: Zlatan med genial kommentar om Haaland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Brasilien – Marokko
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
TOPNYHED
