Tæt på skifte: Filip Bundgaard har sagt tillykke

Filip Bundgaard er glad på kammeraten Mads Enggårds vegne her på tærsklen til, at Randers-spilleren efter alt at dømme fortsætter karrieren i Norge med en transfer til Molde FK.



AALBORG (Tipsbladet): To mål, godt spil, en hovedrolle i Tipsbladets dækning fra AaB-Brøndby – det kunne ikke være gået meget bedre for Filip Bundgaard søndag aften i Aalborg.

Den unge jyske forward spillede igen en flot kamp i Brøndby-trøjen og ligner et godt og vigtigt tandhjul i det attentat på DM-guldet og toppen, Brøndbys sæson nu skal være efter exit fra Europa og med rivalerne FC København og FC Midtjylland fuldt beskæftiget i selvsamme Europa.

Men søndag er også særlig i den forstand, at Bundgaards gode kammerat fra Randers-årene Mads Enggård er på vej til Molde.

De begyndte sammen på Randers' førstehold under Thomas Thomasberg og er altså siden blevet solgt dyrt, og Bundgaard er glad på eks-holdkammeratens vegne.

– Ja, selvfølgelig har jeg det. Vi har haft rigtig gode snakke, og selvfølgelig har jeg det. Jeg har sagt, at jeg ønsker ham alt det bedste. Og ja, stort tillykke med det. Det er sgu flot, siger Filip Bundgaard, der godt kunne have set det interessante i, hvis rygterne om Brøndby også var blevet til et skifte.

268368

Foto: Alamy

– Det havde da været sjovt. Det er der ingen tvivl om. Men nu skal han til Norge. Det er meget sjovt, når vi kom op på samme måde, siger Filip Bundgaard.

Mads Enggård har tidligere fortalt, at han har sparret med Filip Bundgaard om, hvordan det er at skifte klub.

Der har været dansk interesse denne sommer i Mads Enggård med Brøndby IF og AGF som interesserede.

Filip Bundgaard havde selv i flere transfervinduer interesse fra udlandet, før han altså 1. februar i år endte i en transfer til Brøndby IF, der var Randers' rekordsalg og også blandt et af Brøndbys dyreste køb nogensinde.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





VM-LIVE: Stjerne-angriber tilbage for Belgien




LIVE

TransferLIVE: Spurs-profil vil væk

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Belgien – Iran



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Sender opfordring til Superliga-træner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Argentina – Østrig

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I dialog med Steve Cooper

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Norge – Senegal