Tæt Superliga-top: De har også brugt mange penge

I en tæt Superliga tager FC Nordsjællands Oliver Villadsen det ganske roligt, at holdet de to seneste måneder kun har vundet en enkelt ud af syv ligakampe.



Tipsbladet i Farum

Da FC Nordsjælland sluttede transfervinduet af med at leje Andreas Schjelderup af Benfica og Christian Rasmussen fra Ajax, lignede det en sikker opskrift på en fortsat topplacering og en 2023/24-sæson, hvor FCN ville skabe problemer for FC København i guldkampen.

Med syv point op er intet endnu tabt for FC Nordsjælland, men i ligaen er det i de to seneste måneder kun blevet til den enlige sejr over Viborg FF, som man også møder i dag onsdag i pokalen.

Superliga-toppen tegner tæt og til at presse FC Nordsjælland hårdt, hvis man vil matche sidste sæsons andenplads, men de seneste to måneders problemer med at vinde og score mål stresser ikke backen Oliver Villadsen.

– Vi har både slået FC Midtjylland og Brøndby, som vi så også tabte til. Og så har vi spillet uafgjort med FCK, så jeg ved ikke, om det er nogle af de hold, der er bedre end os.

– Men jeg kan godt se, at nogle af de andre er blevet bedre. De har så også brugt mange penge. Så Superligaen er blevet bedre, holdene presser hinanden og øget niveauet, og det er også mere interessant for fansene at se på, siger Oliver Villadsen til Tipsbladet.

FC Nordsjælland-backen peger som sine holdkammerater og cheftræner Johannes Hoff Thorup på målscoringen som forklaringen på, at FC Nordsjælland ikke har fået de sejre, holdene gerne ville have haft de to seneste måneder.

FCN har stadig med snæver margin det højeste antal Expected Goals i Superligaen efter de første 13 runder med 25,3 mål i Optas statistik, så Oliver Villadsen mener ikke, det er tid til at lave hverken stil eller bemanding markant om.

– Nej, det synes jeg ikke. Jeg føler, at det er et spændende efterår, vi er i gang med nu med europæisk fodbold, og jeg mener, vi har et rigtig godt hold. Så på den måde er de manglende sejre ikke noget, jeg har lagt for meget i, siger Oliver Villadsen.

FC Midtjylland har ifølge Tipsbladets opgørelse fra sommerens transfervindue brugt lige omkring 150 millioner kroner i transferbetalinger på nye spillere, mens også Brøndby IF og FC København fik betalt solide beløb for nye spillere.

FC Nordsjælland investerede selv tungt i Marcus Ingvartsen fra Mainz og de førnævnte lejeaftaler og den fri transfer til Jeppe Tverskov.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Transferbombe på vej

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Markant ændring i Silkeborg

FC København jagter Romane Amane

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Colombia – Portugal

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Panama – England

På vej til storklub?