Filip Bundgaard har været en af efterårets store åbenbaringer i Superligaen.
Den 18-årige offensivspiller var allerede på blokken i Brøndby IF i sommer, men han valgte i sidste ende at skrive under på en ny aftale med Randers FC frem til 2026.
Helt så længe forventer Randers FC's sportsdirektør, Søren Pedersen, dog ikke, at man kan holde på angriberen med det skarpe venstreben. Det fortæller han til Tipsbladet.
– Det er en af vores egne spillere, som har været hele vejen igennem systemet. Han har et kæmpe potentiale, hvor han både kan hjælpe os på den korte og lidt længere bane. Det er klart en spiller, som vi skal have lavet et salg på og sende videre til en større adresse på et tidspunkt. Det er en rigtig god Randers-spiller, som nok skal komme rigtig langt.
Hvornår timingen så er den rette kan både være lige om lidt, men der kan også gå længere tid. Mange faktorer er i spil, når det kommer til at skyde ham afsted, fortæller Søren Pedersen.
– Vi har ikke sat nogen tidsramme på ham. Han kan både ryge afsted relativt hurtigt, men det kan også tage længere tid. Han har været igennem en rigtig god periode, hvor han har udviklet sig meget både fysisk og med taktiske ting på banen.
– Han er sådan set klar, men går der et halvt eller helt år mere, så vil han være endnu mere klar til næste skridt. Det handler om, hvornår det passer og hvilke klubber, som er interessante. Men der er ingen tvivl om, at med det potentiale han har, så skal han videre på et eller andet tidspunkt.
Lige nu er der dog ikke nogen konkret interesse for 18-årige Bundgaard eller nogen af hans holdkammerater i Randers FC.
– Der er ikke noget konkret på nogle af spillerne lige nu, men det er klart, at nogle af vores spillere er interessant for andre. Så må vi se, om det bliver konkret på et eller andet tidspunkt, og så kigger vi på det, hvis der kommer noget. Lige nu og her er der ikke noget konkret på mit bord.
Hvad er dine forventninger helt generelt til jeres transfervindue?
– Vil vil gerne holde fast i det vi har. Vi er rigtig glade og tilfredse med den trup vi har. Det er klart, hvis der kommer nogle tilbud, så kigger vi selvfølgelig på det. Det er en del af vores strategi. Det er ikke sådan, at vi er tvunget til at sælge spillere i det her vindue. Afhængig af hvor stor interessen er for vores spillere, så forventer jeg trods alt et forholdsvist stille vindue. Hvis nogle spillere ryger ud, så må vi kigge på, hvad vi skal have ind istedet for, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.
Randers FC afsluttede efterårssæsonen uden en sejr i de sidste syv Superliga-kampe. Man startede ellers helt forrygende og lå længe med fremme i toppen af tabellen.
I samme periode gjorde Filip Bundgaard sig også bemærket med tre scoringer. Otte startpladser har han fået i denne Superliga-sæson.
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
Bo Henriksen fyret
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
MEDIE
Endelig godt nyt
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED