Talentet: Endnu en Agger i Superligaen

19-årige Mikkel Agger glæder sig over den spilletid, han får i Esbjerg siden sit skifte sidste sommer. Han har vænnet sig til niveauet i 1. division og ser frem til at prøve kræfter med Superligaen næste sæson.



Bragt i Tipsbladet 3. maj

En prøvetræning hos AaB sidste sommer medførte ingen kontrakt for den dengang 18-årige Mikkel Agger. Den unge angriber havde fået gang i målscoringen på Thisteds førstehold, der lå i 2. division, men det gjorde intet, for d det udnyttede Esbjerg i stedet og skrev en fire-årige kontrakt med Agger tilbage i august måned. Det er snart otte måneder siden, og den nu 19-årige Agger er faldet godt på plads i det vestjyske.

»Det har været utroligt godt. Jeg er rigtig glad for at være her, og jeg synes også, at jeg fortsætter min udvikling, som jeg gerne skulle. Selvfølgelig skulle jeg vænne mig til et højere niveau. Det er klart, men jeg faldt egentlig rimelig hurtigt ind i det, og derefter er det bare gået fremad. Det er dejligt at komme til en større by, end man er vant til. Min kæreste er flyttet med, og når man har fået en lejlighed, og det er på plads, så er det egentlig bare dejligt,« siger han til Tipsbladet.

EfB er klar til Superligaen igen efter en ganske suveræn præstation i landets næstbedste række.

»Som fodboldspiller stræber man efter at spille på det højst mulige niveau, og så glæder jeg mig til at prøve mig af på allerhøjeste niveau. Det har jeg jo ikke prøvet før, så det ser jeg som en stor udfordring for mig,« lyder det fra angriberen, der i foråret debuterede for U/20-landsholdet i et 0-3-nederlag til Holland.

»Det var en bonus for det hårde arbejde, jeg løber og laver til dagligt. Så det er bare utroligt positivt, at det ikke kun er vores træner, der synes, at jeg gør det godt, men at der også er landstrænere, der kigger på én,« siger han. Og hvis man som læser ikke ved, hvad der gør Agger landsholdsaktuel, så har han selv et bud på, hvilke kvaliteter han har.

»Jeg er ikke en så fandens stor type, men en lille, ærgerrig spiller, som gerne vil løbe bag om forsvaret. Jeg løber gerne dybt og tager del i presspillet, og så vil jeg selv mene, at jeg er god til at finde pladsen i feltet til at stå og prikke den ind. En rigtig målscorer, lyder det beskrivelsen. Og talentet kommer heller ikke fra fremmede. Det er ikke på grund af familiære bånd til hverken Daniel eller Nicolaj Agger, men derimod faderen, Søren Agger, som har en fortid i blandt andet Ikast, som han spillede 16 kampe og scorede to mål for i Superligaen tilbage i 1995/96, og det er noget, som sønnike udnytter.

»Han har været en stor del af min udvikling. Jeg har haft ham som træner, da jeg var yngre, og vi snakker da tit sammen efter kampene, om hvordan vi så kampen hver for sig. Han er en utrolig stor hjælp, fordi han selv har været i gamet. Så jeg bruger ham utrolig meget,« siger Agger. Men selvom der er fin succes at spore på klubhold, landsholdsdebut og udsigt til Superligaen, så har den lille angriber begge ben plantet på jorden.

»Jeg tager det stille og roligt. Jeg er utrolig glad for, at jeg har fået så meget spilletid i starten. Og rykker vi op, så tager jeg det som endnu en udfordring og arbejder videre, som jeg hele tiden har gjort på at få mere spilletid. Jeg er godt klar over, at jeg ikke står først, da jeg ikke har så meget erfaring som nogle af de andre. Hvis vi rykker op, så er jeg da også sikker på, at der kommer noget forstærkning til vores hold. Men så må jeg jo bare bevise, at jeg er den bedste.«





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Morten Bruun med dyster spådom

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

I svime over Morten Hjulmand



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Liverpool vender dobbeltopgøret

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skal denne angriber nu til Superligaen?

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Presset træner vil rotere mod FCM

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Nu forklarer Noah Nartey

Interessant afsløring

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Troels Bech slår fast: Glem det!

Barcelona vandt 7-2

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Kroater får klø i Alsace

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr