Talentkrig: – Vi er ikke bange for Brøndby

I talentfabrikken B93 er man klar til den øgede konkurrence på talentområdet, for klubben har selv taget markante initiativer for at fortsætte som en stærk aktør på den danske talentscene. Brøndby skræmmer ikke, lyder det.



Talentkrigen i dansk fodbold trækker tråde helt ned i de lavere række. For med Brøndbys øgede sats på talentudviklingen med introduktionen af Masterclass-projektet, hvor klubben vil etablere talentcentre i hele landet og samarbejde med klubber på kryds og tværs af regionsgrænser. 

Det har medført kritik fra blandt andre FC Midtjylland, men også i andre klubber har man noteret sig Brøndbys oprustning på talentområdet. 

København-klubben B93 har i årevis har store traditioner om at udvikle store talenter i dansk fodbold, og aktuelt fører folk som Bashkim Kadrii, Mathias ‘Zanka’ Jørgensen og Jores Okore sig frem i dansk fodbold med en fortid i B93. I klubben har man bemærket den øgede konkurrence på den danske talentscene.

– Der er en stærk konkurrence, men vi er ikke bange. Vi går til det med frisk mod og åben pande, for vi har noget at byde på. Fair konkurrence er helt fair, men man skal selvfølgelig passe på med at drive rovdrift på børn ned i ti-års-alderen. Men vi tror på os selv, for vi har noget at tilbyde de unge, siger B93’s bestyrelsesmedlem Hans Drachmann til tipsbladet.dk. 

Han har som tidligere fodboldformand spillet en stor rolle i talentudviklingen i B93, men er aktuelt tilknyttet klubbens førstehold. Drachmann har gennem en årrække oplevet, hvordan de større klubber i dansk topfodbold har øget jagten på de danske talenter. 

– Ser vi tilbage over en periode på 10-15 år, så var vi for ti år tilbage blandt de otte bedste ITU-klubber. Dengang var det ikke alle Superliga-klubber, der gjorde noget ud af talentudviklingen dengang. Nu er vi måske kun i top 15, for de fleste Superliga-klubber har indset virkeligheden. Vi har altid haft konkurrence med Brøndby, FC København og Lyngby, og det nye er nu, at FC Nordsjælland er kommet til, siger Hans Drachmann.

Den øgede konkurrence skræmmer dog ikke B93.  

– De andre klubber bruger mange penge på det, men vi har selv et stærkt ungdomssetup, der lever op til kravene fra DBU om fuldtidsansatte trænere. Vi er ikke pessimistiske, for vi vil bare udnytte vores fordele. Vi har en god beliggenhed i hjertet af København, hvor vi tiltrækker spillere fra hele Hovedstaden, og vi har en lang tradition for at skabe dygtige spillere, men også dygtige trænere som Niels Frederiksen, Johan Lange, Morten Grahn og Kasper Hjulmand, der er i andre klubber nu. Og endelig er vi en københavnerklubber, hvor der er plads til, at man kan være sig selv, siger han og fremhæver, at B93 i nogle tilfælde kan sikre en bedre udvikling end Superliga-klubberne. 

– KB og Brøndby har selvfølgelig en større og bredere top, fordi de har mange dygtige spillere, men vi ser spillernes kompetencer og bruger dem, hvor de skal bruges. Jeg kan huske, at Bashkim Kadrii scorede 37 mål på en sæson som lilleputspiller. Når man gør det, skal man spille angriber og ikke placeres på kanten eller på venstre back. Sådan har vi altid haft det. I en større klub vil sådan et talent måske blive brugt på en anden position, fordi de store klubber i forvejen har to gode angribere, siger han. 

– I mange tilfælde mener vi, at spillerne kan få en lige så god udvikling hos os, som de kan i andre klubber. Selvfølgelig skal en spiller videre på et tidspunkt for at udvikle sig, og vi blokerer ikke for spillernes klubskifter. Men vi har før oplevet spillere, der er gået i stå i forbindelse med klubskifter, tilføjer han. 

Etableringen af Brøndbys Masterclass-projekt med samarbejdsklubber i hele landet skræmmer ikke B93.

– Det er den samme model, som man ser i udlandet i klubber som Real Madrid, Barcelona og Benfica, men jeg har ikke nogen holdning til det. Vi har selv etableret et idrætsakademi i takt med, at konkurrencen er blevet stærkere. Vi har også lavet et skoletilbud, der går helt ned til 5. klasse, og vi har simpelt hen bygget en B.93-skole, så vi får helheden med mellem sport og skole, der hænger sammen. Det er meget vigtigt, og vi håber, at det bliver et stort aktiv for os, siger Hans Drachmann.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Peter Schmeichel taget på sengen

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Raser over Rasmus Højlund-episode

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Dansk bomber med vildt mål i England

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mareridt for FC Augsburg

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Gigantisk nedslagtning

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Mohamed Daramy vender tilbage

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Arsenal ansætter dansk toptræner

Bach Bak i svime over Uhre

Går langt ned i løn

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte