Talentkrigen i dansk fodbold trækker tråde helt ned i de lavere række. For med Brøndbys øgede sats på talentudviklingen med introduktionen af Masterclass-projektet, hvor klubben vil etablere talentcentre i hele landet og samarbejde med klubber på kryds og tværs af regionsgrænser.
Det har medført kritik fra blandt andre FC Midtjylland, men også i andre klubber har man noteret sig Brøndbys oprustning på talentområdet.
København-klubben B93 har i årevis har store traditioner om at udvikle store talenter i dansk fodbold, og aktuelt fører folk som Bashkim Kadrii, Mathias ‘Zanka’ Jørgensen og Jores Okore sig frem i dansk fodbold med en fortid i B93. I klubben har man bemærket den øgede konkurrence på den danske talentscene.
– Der er en stærk konkurrence, men vi er ikke bange. Vi går til det med frisk mod og åben pande, for vi har noget at byde på. Fair konkurrence er helt fair, men man skal selvfølgelig passe på med at drive rovdrift på børn ned i ti-års-alderen. Men vi tror på os selv, for vi har noget at tilbyde de unge, siger B93’s bestyrelsesmedlem Hans Drachmann til tipsbladet.dk.
Han har som tidligere fodboldformand spillet en stor rolle i talentudviklingen i B93, men er aktuelt tilknyttet klubbens førstehold. Drachmann har gennem en årrække oplevet, hvordan de større klubber i dansk topfodbold har øget jagten på de danske talenter.
– Ser vi tilbage over en periode på 10-15 år, så var vi for ti år tilbage blandt de otte bedste ITU-klubber. Dengang var det ikke alle Superliga-klubber, der gjorde noget ud af talentudviklingen dengang. Nu er vi måske kun i top 15, for de fleste Superliga-klubber har indset virkeligheden. Vi har altid haft konkurrence med Brøndby, FC København og Lyngby, og det nye er nu, at FC Nordsjælland er kommet til, siger Hans Drachmann.
Den øgede konkurrence skræmmer dog ikke B93.
– De andre klubber bruger mange penge på det, men vi har selv et stærkt ungdomssetup, der lever op til kravene fra DBU om fuldtidsansatte trænere. Vi er ikke pessimistiske, for vi vil bare udnytte vores fordele. Vi har en god beliggenhed i hjertet af København, hvor vi tiltrækker spillere fra hele Hovedstaden, og vi har en lang tradition for at skabe dygtige spillere, men også dygtige trænere som Niels Frederiksen, Johan Lange, Morten Grahn og Kasper Hjulmand, der er i andre klubber nu. Og endelig er vi en københavnerklubber, hvor der er plads til, at man kan være sig selv, siger han og fremhæver, at B93 i nogle tilfælde kan sikre en bedre udvikling end Superliga-klubberne.
– KB og Brøndby har selvfølgelig en større og bredere top, fordi de har mange dygtige spillere, men vi ser spillernes kompetencer og bruger dem, hvor de skal bruges. Jeg kan huske, at Bashkim Kadrii scorede 37 mål på en sæson som lilleputspiller. Når man gør det, skal man spille angriber og ikke placeres på kanten eller på venstre back. Sådan har vi altid haft det. I en større klub vil sådan et talent måske blive brugt på en anden position, fordi de store klubber i forvejen har to gode angribere, siger han.
– I mange tilfælde mener vi, at spillerne kan få en lige så god udvikling hos os, som de kan i andre klubber. Selvfølgelig skal en spiller videre på et tidspunkt for at udvikle sig, og vi blokerer ikke for spillernes klubskifter. Men vi har før oplevet spillere, der er gået i stå i forbindelse med klubskifter, tilføjer han.
Etableringen af Brøndbys Masterclass-projekt med samarbejdsklubber i hele landet skræmmer ikke B93.
– Det er den samme model, som man ser i udlandet i klubber som Real Madrid, Barcelona og Benfica, men jeg har ikke nogen holdning til det. Vi har selv etableret et idrætsakademi i takt med, at konkurrencen er blevet stærkere. Vi har også lavet et skoletilbud, der går helt ned til 5. klasse, og vi har simpelt hen bygget en B.93-skole, så vi får helheden med mellem sport og skole, der hænger sammen. Det er meget vigtigt, og vi håber, at det bliver et stort aktiv for os, siger Hans Drachmann.
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
Peter Schmeichel taget på sengen
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
EKSKLUSIVT
