Talentkrig: – Er Brøndbys Masterclass bare varm luft?

Kommende bestyrelsesformand i FC Midtjylland Rasmus Ankersen er bekymret for talentudviklingen i Danmark. Han mener, Brøndby sender signaler om, at de vil lave og bruge talenter, men at transfervinduet viser, at tankegangen er en anden.



Brøndby IF forstærkede sig markant i det netop overståede transfervindue, hvor store spillere som Daniel Agger og Johan Elmander blev hentet til klubben, mens BIF også købte de to nordmænd Elba Rashani og Frederik Semb og lejede angriberne Teemu Pukki og Holmbert Fridjonsson. Det er et Brøndby-hold, der er kommet forstærket ud af transfervinduet. Mens klubben har hentet forstærkninger på den korte bane, vil Brøndby også tænke i talentudvikling på den lange bane. I foråret lancerede klubben “Brøndby Masterclass” – et projekt, hvor klubbens ambition er at være de bedste i Norden til talentudvikling.

Men som tipsbladet.dk har haft fokus på her og her, så vækker Brøndbys satsning ikke jubel i andre danske Superlga-klubber. Tværtimod. Og ifølge kommende bestyrelsesformand i FC Midtjylland Rasmus Ankersen har Brøndby slet ikke vist, at klubben vil talentudviklingen, selv om det er udmeldingen fra Vestegnen.

– Transfervinduet er stedet, hvor man skal vise, at man virkelig mener talentudvikling. I min verden har Brøndby i dette vindue vist, at der er et gab mellem det, klubben siger, og det, de gør. De har købt stort ind og har med deres indkøb lavet et massivt angreb på guldet i Superligaen. Hvis jeg var et talent som Daniel Stückler (som Brøndby hentede i Lyngby, red.), ville jeg nu sidde og tænke: “Får jeg nogensinde chancen? Mener de virkelig det, de siger?” Agger og Elmander kan jeg forstå, men når man køber to unge nordmænd og lejer en islænding og en finne, sender man et signal til sine unge spillere, siger Rasmus Ankersen til tipsbladet.dk og uddyber:

– Jeg synes, det er fair at spørge, om Brøndbys Masterclass bare er varm luft, “buzzwords”, eller om de for alvor mener talentudvikling? Indtil videre har vi til gode at se, om de virkelig vil satse på egne talenter, som de har sagt, de vil, siger Rasmus Ankersen, der på ekstraordinær generalforsamling mandag bliver valgt som bestyrelsesformand i FC Midtjylland.

Målsætningen i Brøndbys Masterclass er blandt andet, at klubben i 2017 skal have mindst 25 ungdomslandsholdsspillere, og at klubben i 2018 skal have mindst 50 procent af truppen, der er lavet i klubbens Masterclass. En målsætning, som Rasmus Ankersen tror, Brøndby får svært ved at opfylde.

– Jeg er sikker på, at det er muligt både at være en udviklings- og resultatklub. Det er også det, vi forsøger i FC Midtjylland, men det kræver jo, at man har modet til at give unge spillere chancen. I virkeligheden kan man kun måle effektiviteten af talentudvikling på én måde: Hvor mange af dine egne unge spillere får chancen på førsteholdet?, siger han.

Rasmus Ankersen er godt klar over, at han nok ikke kommer til at gøre sig populær på Vestegnen med sin udmelding, men ifølge ham handler det om, hvordan vi i fremtiden sikrer, at talenterne bliver Superliga-spillere.

– Det store perspektiv er jo, om vi er parate til at give talenter i dansk fodbold chancen på førsteholdet i Superligaen. Der er talentkrig i Danmark i øjeblikket, og det kommer til at fortsætte de kommende år. Derfor er denne debat vigtig at tage. Jeg har i England set masser af eksempler på klubber, der investerer heftigt i deres talentudvikling, men i sidste ende aldrig formår at bringe talenterne helt ind på førsteholdet, og så bliver det hele jo lidt impotent, siger Ankersen og fortsætter:



– Det svære er, at man ofte ikke ved, om en ung spiller slår til, før han har spillet 20-30 kampe. Det er stort set altid lidt af en lottokupon, men hvis du ikke har modet til at give folk chancen, sel vom du ikke er 100 procent sikker på, at de klarer mosten, så mener du ikke talentudvikling seriøst nok. Det er noget af det, vi i FCM taler meget om at holde os selv op på, selv om vi nu har flere penge end tidligere. Du bliver nødt til at turde matche folk over deres nuværende niveau for at teste deres potentiale. Og de kommende år vil vise, hvem der har modet til det. Jeg håber for dansk fodbold, at mange klubber vil tage den udfordring konstruktivt op, siger Rasmus Ankersen.

Brøndbys Masterclass blev lanceret i foråret, og klubben har allerede indgået samarbejde med klubberne Næstved IF, Kolding IF, Nordvest FC, B1908, Nykøbing FC, FC Øresund, Holstebro Boldklub, Næsby Boldklub og Landskrona BoIS. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger modtager flere af klubberne økonomisk støtte af Brøndby IF.





Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’



Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Sådan bliver Brøndby mester, men…

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig

Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’



Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder


” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’



Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg