Som tipsbladet.dk onsdag kunne fortælle, raser talentkrigen i dansk fodbold for alvor. Brøndby IF etablerede tidligere på året talentsatsningen Masterclass, hvor klubben fra Vestegnen vil være bedst i Norden til at udvikle talenter. Masterclass-satsningen har betydet, at Brøndby samarbejder med udviklingsklubber, der per tradition har tilhørsforhold med lokale Superliga-klubber.
Næsby brød for eksempel med OB for at komme i et samarbejde med Brøndby, mens også Holstebro har vendt FC Midtjylland ryggen. I OB undrede man sig over Næsby, mens man i FCM er ærgerlige over at miste Holstebro som samarbejdspartner. Men i FC Midtjylland har man så stor tro på egne evner, at klubben reelt er ligeglade med Brøndbys indtog i FCM-land. I stedet opfordrer klubben forældre og talenter til at se, hvilken klub der bruger flest talenter på førsteholdet.
– Vi er da ærgerlige over ikke at have Holstebro med længere, men vi skal nok få talenter fra Holstebro fremover. Alle kan jo se, hvor mange talenter der kommer på Brøndbys førstehold med den indkøbspolitik, de har. Nu må vi se, hvad forældre og unge talenter i Holstebro vælger. De kan jo også se, at omkring 70 procent af vores førsteholdstrup er egenproducerede talenter, og vi har som regel syv eller otte af egen avl i startopstillingen. Vi glæder os til at se, om Brøndby kan matche det, siger sportsdirektør i FCM Claus Steinlein til tipsbladet.dk.
Han forklarer, at FC Midtjylland ikke er sure over, at Brøndby IF har “taget” Holstebro. I stedet peger Claus Steinlein på, at Brøndby IF har hævet overliggeren for talentrekruttering, selv om han altså mener, klubben ikke bruger talenter på førsteholdet.
– Det er godt, de satser på talentudvikling, og at de tager initiativ. Så skal vi bare se det på Brøndbys førstehold. Vi ville rigtig gerne have haft Holstebro med i samarbejde, men de har valgt noget andet. Måske vender de tilbage en dag. Vi har omkring 160 samarbejdsklubber, og vi behandler alle lige. Vi vil gerne hjælpe vores samarbejdsklubber, men vi vil ikke yde dem økonomisk tilskud, som Brøndby gør, siger Claus Steinlein.
Holstebro tilbød FCM at matche Brøndbys økonomiske tilbud, som ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er et årligt sekscifre beløb, men FCM ville ikke forfordele en samarbejdsklub, som Claus Steinlein fortæller.

TransferLIVE: Ny gigant bejler til Rashford

‘En dyr fejl’

FCK-retur droppet

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Nu kan de hentes gratis

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Brøndby-duo skal væk

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Det kan ende helt galt

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

FC København-handel er gået i hårdknude

Giver grønt lys til stor transfer

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Vil af med Sory Kaba

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Henter Emil Riis

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Afvist af United

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Hård AGF-afsked

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Jagter tidligere Superliga-stjerne