15-årige Mads Jørgensen har – ganske uforskyldt – startet en heftig talentdebat i dansk fodbold.
Stortalentet skifter fra Silkeborg IF til FC København, og dermed hapser hovedstadsklubben én af dansk fodbolds juveler fra en Superliga-rival, som dermed aldrig får gavn af det stykke arbejde, man har lagt i at slibe Mads Jørgensen.
Det er et problem for dansk fodbold, mener Silkeborgs sportschef Jesper Stüker, mens man i FC København hæfter sig ved, at man ikke har forbrudt sig imod en eneste regel i processen med at lokke Mads Jørgensen fra Søhøjlandet til Frederiksberg.
Fra sidelinjen har Mads Agesen, der er sportschef i Viborg FF, fulgt debatten, som han mener rummer interessante dilemmaer.
– Jeg tror ikke, FCK har brudt nogle regler, men jeg tror, jeg læner mig lidt op ad Stüker. Det, man først og fremmest bør kigge på, er, hvor drengen udvikler sig bedst, og det vil jeg ikke blande mig i, om det er i Silkeborg eller FC København. Jeg kan godt se, at det er positivt for ham at måle sig mod nogle af de bedste i Danmark, men der står stadig en klub tilbage (Silkeborg), som har puttet en masse træningstimer i ham, og det bliver de ikke kompenseret for. Det, synes jeg, er forkert, siger Mads Agesen til Tipsbladet.
Og hvad kunne en løsning så være? Ifølge Mads Agesen bør man finde inspiration i England.
– Man skal prøve at kigge på noget i forhold til kompensationsmodeller. Når nu spillere ikke må skrive kontrakt, før de er fyldt 15, hvorfor må de så skifte gratis inden? Alt det talentarbejde, der er gået forud, har jo også en pris. Man kunne lære af det engelske system, hvor der uddeles stjerner, og hvis en 4-stjernet klub henter et talent i en anden 4-stjernet klub, har det X-pris. På den måde bliver man honoreret for det arbejde, man har gjort.
Skærpet konkurrence og flere penge
Udefra set virker det til, at konkurrencen om de største talenter i Danmark er blevet skærpet markant de seneste par år, og det er et billede, Mads Agesen sagtens kan genkende.
– Konkurrencen er helt sikkert blevet skærpet, og det ser man også på det antal scouts, der er til kampene, og de agenter, der popper frem. Det er blevet en stor forretning at drive talentudvikling, og det ser man jo også i de største klubber i Danmark, siger Viborg-bossen.
Bliver de unge spillere også tilbudt flere penge end tidligere?
– Det vil jeg tro. Det er jo et spørgsmål om udbud og efterspørgsel. Hvis FCK i det her tilfælde har vundet over Ajax i konkurrence om en spiller, så tænker jeg, at der må være kommet flere penge i det. Det kan være rigtig godt for dansk fodbold, for det kan være med til at holde de største talenter i landet.
Hvad vil I gøre i Viborg FF for at forhindre, at I mister jeres største talenter?
– Vi kan sørge for at tilbyde det bedste miljø. Vi kan ikke gøre så meget andet ud for vores økonomiske rammer. Hvis der kommer en klub, som er markant større end os, kan vi ikke gøre så meget, som det er lige nu, slutter Mads Agesen.
Viborg FF er på andenpladsen i Superligaens nedrykningsspil, og alt tyder på, at de grønblusede booker en sæson mere i Danmarks bedste fodboldrække. For jyderne handler det nu om at jagte den samlede syvendeplads i ligaen, der giver mulighed for europæisk fodbold i næste sæson.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
Her spiller Lasse Schöne i dag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Nu klager FC Barcelona igen
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt