15-årige Mads Jørgensen har – ganske uforskyldt – startet en heftig talentdebat i dansk fodbold.
Stortalentet skifter fra Silkeborg IF til FC København, og dermed hapser hovedstadsklubben én af dansk fodbolds juveler fra en Superliga-rival, som dermed aldrig får gavn af det stykke arbejde, man har lagt i at slibe Mads Jørgensen.
Det er et problem for dansk fodbold, mener Silkeborgs sportschef Jesper Stüker, mens man i FC København hæfter sig ved, at man ikke har forbrudt sig imod en eneste regel i processen med at lokke Mads Jørgensen fra Søhøjlandet til Frederiksberg.
Fra sidelinjen har Mads Agesen, der er sportschef i Viborg FF, fulgt debatten, som han mener rummer interessante dilemmaer.
– Jeg tror ikke, FCK har brudt nogle regler, men jeg tror, jeg læner mig lidt op ad Stüker. Det, man først og fremmest bør kigge på, er, hvor drengen udvikler sig bedst, og det vil jeg ikke blande mig i, om det er i Silkeborg eller FC København. Jeg kan godt se, at det er positivt for ham at måle sig mod nogle af de bedste i Danmark, men der står stadig en klub tilbage (Silkeborg), som har puttet en masse træningstimer i ham, og det bliver de ikke kompenseret for. Det, synes jeg, er forkert, siger Mads Agesen til Tipsbladet.
Og hvad kunne en løsning så være? Ifølge Mads Agesen bør man finde inspiration i England.
– Man skal prøve at kigge på noget i forhold til kompensationsmodeller. Når nu spillere ikke må skrive kontrakt, før de er fyldt 15, hvorfor må de så skifte gratis inden? Alt det talentarbejde, der er gået forud, har jo også en pris. Man kunne lære af det engelske system, hvor der uddeles stjerner, og hvis en 4-stjernet klub henter et talent i en anden 4-stjernet klub, har det X-pris. På den måde bliver man honoreret for det arbejde, man har gjort.
Skærpet konkurrence og flere penge
Udefra set virker det til, at konkurrencen om de største talenter i Danmark er blevet skærpet markant de seneste par år, og det er et billede, Mads Agesen sagtens kan genkende.
– Konkurrencen er helt sikkert blevet skærpet, og det ser man også på det antal scouts, der er til kampene, og de agenter, der popper frem. Det er blevet en stor forretning at drive talentudvikling, og det ser man jo også i de største klubber i Danmark, siger Viborg-bossen.
Bliver de unge spillere også tilbudt flere penge end tidligere?
– Det vil jeg tro. Det er jo et spørgsmål om udbud og efterspørgsel. Hvis FCK i det her tilfælde har vundet over Ajax i konkurrence om en spiller, så tænker jeg, at der må være kommet flere penge i det. Det kan være rigtig godt for dansk fodbold, for det kan være med til at holde de største talenter i landet.
Hvad vil I gøre i Viborg FF for at forhindre, at I mister jeres største talenter?
– Vi kan sørge for at tilbyde det bedste miljø. Vi kan ikke gøre så meget andet ud for vores økonomiske rammer. Hvis der kommer en klub, som er markant større end os, kan vi ikke gøre så meget, som det er lige nu, slutter Mads Agesen.
Viborg FF er på andenpladsen i Superligaens nedrykningsspil, og alt tyder på, at de grønblusede booker en sæson mere i Danmarks bedste fodboldrække. For jyderne handler det nu om at jagte den samlede syvendeplads i ligaen, der giver mulighed for europæisk fodbold i næste sæson.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
LIGE NU