15-årige Mads Jørgensen har – ganske uforskyldt – startet en heftig talentdebat i dansk fodbold.
Stortalentet skifter fra Silkeborg IF til FC København, og dermed hapser hovedstadsklubben én af dansk fodbolds juveler fra en Superliga-rival, som dermed aldrig får gavn af det stykke arbejde, man har lagt i at slibe Mads Jørgensen.
Det er et problem for dansk fodbold, mener Silkeborgs sportschef Jesper Stüker, mens man i FC København hæfter sig ved, at man ikke har forbrudt sig imod en eneste regel i processen med at lokke Mads Jørgensen fra Søhøjlandet til Frederiksberg.
Fra sidelinjen har Mads Agesen, der er sportschef i Viborg FF, fulgt debatten, som han mener rummer interessante dilemmaer.
– Jeg tror ikke, FCK har brudt nogle regler, men jeg tror, jeg læner mig lidt op ad Stüker. Det, man først og fremmest bør kigge på, er, hvor drengen udvikler sig bedst, og det vil jeg ikke blande mig i, om det er i Silkeborg eller FC København. Jeg kan godt se, at det er positivt for ham at måle sig mod nogle af de bedste i Danmark, men der står stadig en klub tilbage (Silkeborg), som har puttet en masse træningstimer i ham, og det bliver de ikke kompenseret for. Det, synes jeg, er forkert, siger Mads Agesen til Tipsbladet.
Og hvad kunne en løsning så være? Ifølge Mads Agesen bør man finde inspiration i England.
– Man skal prøve at kigge på noget i forhold til kompensationsmodeller. Når nu spillere ikke må skrive kontrakt, før de er fyldt 15, hvorfor må de så skifte gratis inden? Alt det talentarbejde, der er gået forud, har jo også en pris. Man kunne lære af det engelske system, hvor der uddeles stjerner, og hvis en 4-stjernet klub henter et talent i en anden 4-stjernet klub, har det X-pris. På den måde bliver man honoreret for det arbejde, man har gjort.
Skærpet konkurrence og flere penge
Udefra set virker det til, at konkurrencen om de største talenter i Danmark er blevet skærpet markant de seneste par år, og det er et billede, Mads Agesen sagtens kan genkende.
– Konkurrencen er helt sikkert blevet skærpet, og det ser man også på det antal scouts, der er til kampene, og de agenter, der popper frem. Det er blevet en stor forretning at drive talentudvikling, og det ser man jo også i de største klubber i Danmark, siger Viborg-bossen.
Bliver de unge spillere også tilbudt flere penge end tidligere?
– Det vil jeg tro. Det er jo et spørgsmål om udbud og efterspørgsel. Hvis FCK i det her tilfælde har vundet over Ajax i konkurrence om en spiller, så tænker jeg, at der må være kommet flere penge i det. Det kan være rigtig godt for dansk fodbold, for det kan være med til at holde de største talenter i landet.
Hvad vil I gøre i Viborg FF for at forhindre, at I mister jeres største talenter?
– Vi kan sørge for at tilbyde det bedste miljø. Vi kan ikke gøre så meget andet ud for vores økonomiske rammer. Hvis der kommer en klub, som er markant større end os, kan vi ikke gøre så meget, som det er lige nu, slutter Mads Agesen.
Viborg FF er på andenpladsen i Superligaens nedrykningsspil, og alt tyder på, at de grønblusede booker en sæson mere i Danmarks bedste fodboldrække. For jyderne handler det nu om at jagte den samlede syvendeplads i ligaen, der giver mulighed for europæisk fodbold i næste sæson.
LIVE
LIVE: Stor beslutning på vej
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER