Talentkrig: Viborg-boss vil indføre engelsk model

Mads Agesen er på "team Stüker" i den verserende talentdebat. Viborg-bossen har også et forslag til en løsning.



15-årige Mads Jørgensen har – ganske uforskyldt – startet en heftig talentdebat i dansk fodbold.

Stortalentet skifter fra Silkeborg IF til FC København, og dermed hapser hovedstadsklubben én af dansk fodbolds juveler fra en Superliga-rival, som dermed aldrig får gavn af det stykke arbejde, man har lagt i at slibe Mads Jørgensen.

Det er et problem for dansk fodbold, mener Silkeborgs sportschef Jesper Stüker, mens man i FC København hæfter sig ved, at man ikke har forbrudt sig imod en eneste regel i processen med at lokke Mads Jørgensen fra Søhøjlandet til Frederiksberg.

Fra sidelinjen har Mads Agesen, der er sportschef i Viborg FF, fulgt debatten, som han mener rummer interessante dilemmaer.

– Jeg tror ikke, FCK har brudt nogle regler, men jeg tror, jeg læner mig lidt op ad Stüker. Det, man først og fremmest bør kigge på, er, hvor drengen udvikler sig bedst, og det vil jeg ikke blande mig i, om det er i Silkeborg eller FC København. Jeg kan godt se, at det er positivt for ham at måle sig mod nogle af de bedste i Danmark, men der står stadig en klub tilbage (Silkeborg), som har puttet en masse træningstimer i ham, og det bliver de ikke kompenseret for. Det, synes jeg, er forkert, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

Og hvad kunne en løsning så være? Ifølge Mads Agesen bør man finde inspiration i England.

– Man skal prøve at kigge på noget i forhold til kompensationsmodeller. Når nu spillere ikke må skrive kontrakt, før de er fyldt 15, hvorfor må de så skifte gratis inden? Alt det talentarbejde, der er gået forud, har jo også en pris. Man kunne lære af det engelske system, hvor der uddeles stjerner, og hvis en 4-stjernet klub henter et talent i en anden 4-stjernet klub, har det X-pris. På den måde bliver man honoreret for det arbejde, man har gjort.

Skærpet konkurrence og flere penge
Udefra set virker det til, at konkurrencen om de største talenter i Danmark er blevet skærpet markant de seneste par år, og det er et billede, Mads Agesen sagtens kan genkende.

– Konkurrencen er helt sikkert blevet skærpet, og det ser man også på det antal scouts, der er til kampene, og de agenter, der popper frem. Det er blevet en stor forretning at drive talentudvikling, og det ser man jo også i de største klubber i Danmark, siger Viborg-bossen.

Bliver de unge spillere også tilbudt flere penge end tidligere?

– Det vil jeg tro. Det er jo et spørgsmål om udbud og efterspørgsel. Hvis FCK i det her tilfælde har vundet over Ajax i konkurrence om en spiller, så tænker jeg, at der må være kommet flere penge i det. Det kan være rigtig godt for dansk fodbold, for det kan være med til at holde de største talenter i landet.

Hvad vil I gøre i Viborg FF for at forhindre, at I mister jeres største talenter?

– Vi kan sørge for at tilbyde det bedste miljø. Vi kan ikke gøre så meget andet ud for vores økonomiske rammer. Hvis der kommer en klub, som er markant større end os, kan vi ikke gøre så meget, som det er lige nu, slutter Mads Agesen.

Viborg FF er på andenpladsen i Superligaens nedrykningsspil, og alt tyder på, at de grønblusede booker en sæson mere i Danmarks bedste fodboldrække. For jyderne handler det nu om at jagte den samlede syvendeplads i ligaen, der giver mulighed for europæisk fodbold i næste sæson.





Presset Cooper tager drastiske metoder i brug




LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Langer ud efter Peter Sørensen

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Nu reagerer Morten Krogh

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

FC Københavns budget overrasker Lars Seier



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Brøndby er de dårligste i Europa

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Heldige danske damer slår Sverige

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Blæst fuldstændig omkuld

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

22 millioner kroner!

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

1. divisionsstjerne med voldsomme tal



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

I transfermøde med Superliga-klub

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Voldsom straf til Clement Bischoff

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Dansker ser gult i London

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Storklub lurer på Superliga-profil

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg