Talentkrig: Viborg-boss vil indføre engelsk model

Mads Agesen er på "team Stüker" i den verserende talentdebat. Viborg-bossen har også et forslag til en løsning.



15-årige Mads Jørgensen har – ganske uforskyldt – startet en heftig talentdebat i dansk fodbold.

Stortalentet skifter fra Silkeborg IF til FC København, og dermed hapser hovedstadsklubben én af dansk fodbolds juveler fra en Superliga-rival, som dermed aldrig får gavn af det stykke arbejde, man har lagt i at slibe Mads Jørgensen.

Det er et problem for dansk fodbold, mener Silkeborgs sportschef Jesper Stüker, mens man i FC København hæfter sig ved, at man ikke har forbrudt sig imod en eneste regel i processen med at lokke Mads Jørgensen fra Søhøjlandet til Frederiksberg.

Fra sidelinjen har Mads Agesen, der er sportschef i Viborg FF, fulgt debatten, som han mener rummer interessante dilemmaer.

– Jeg tror ikke, FCK har brudt nogle regler, men jeg tror, jeg læner mig lidt op ad Stüker. Det, man først og fremmest bør kigge på, er, hvor drengen udvikler sig bedst, og det vil jeg ikke blande mig i, om det er i Silkeborg eller FC København. Jeg kan godt se, at det er positivt for ham at måle sig mod nogle af de bedste i Danmark, men der står stadig en klub tilbage (Silkeborg), som har puttet en masse træningstimer i ham, og det bliver de ikke kompenseret for. Det, synes jeg, er forkert, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

Og hvad kunne en løsning så være? Ifølge Mads Agesen bør man finde inspiration i England.

– Man skal prøve at kigge på noget i forhold til kompensationsmodeller. Når nu spillere ikke må skrive kontrakt, før de er fyldt 15, hvorfor må de så skifte gratis inden? Alt det talentarbejde, der er gået forud, har jo også en pris. Man kunne lære af det engelske system, hvor der uddeles stjerner, og hvis en 4-stjernet klub henter et talent i en anden 4-stjernet klub, har det X-pris. På den måde bliver man honoreret for det arbejde, man har gjort.

Skærpet konkurrence og flere penge
Udefra set virker det til, at konkurrencen om de største talenter i Danmark er blevet skærpet markant de seneste par år, og det er et billede, Mads Agesen sagtens kan genkende.

– Konkurrencen er helt sikkert blevet skærpet, og det ser man også på det antal scouts, der er til kampene, og de agenter, der popper frem. Det er blevet en stor forretning at drive talentudvikling, og det ser man jo også i de største klubber i Danmark, siger Viborg-bossen.

Bliver de unge spillere også tilbudt flere penge end tidligere?

– Det vil jeg tro. Det er jo et spørgsmål om udbud og efterspørgsel. Hvis FCK i det her tilfælde har vundet over Ajax i konkurrence om en spiller, så tænker jeg, at der må være kommet flere penge i det. Det kan være rigtig godt for dansk fodbold, for det kan være med til at holde de største talenter i landet.

Hvad vil I gøre i Viborg FF for at forhindre, at I mister jeres største talenter?

– Vi kan sørge for at tilbyde det bedste miljø. Vi kan ikke gøre så meget andet ud for vores økonomiske rammer. Hvis der kommer en klub, som er markant større end os, kan vi ikke gøre så meget, som det er lige nu, slutter Mads Agesen.

Viborg FF er på andenpladsen i Superligaens nedrykningsspil, og alt tyder på, at de grønblusede booker en sæson mere i Danmarks bedste fodboldrække. For jyderne handler det nu om at jagte den samlede syvendeplads i ligaen, der giver mulighed for europæisk fodbold i næste sæson.



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Kæmpe forløsning for FC København

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Set i København – de leder efter ny sportschef

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!